Pośród dziesiątek niedogodności, jakie odczuwamy z powodu pandemii koronariwusa można znaleźć też kilka dogodności. Jedną z nich jest możliwość aktywowania darmowego, ważnego przez dwa miesiące, pakietu Premium w Empiku. Nigdy nie kusiło mnie, żeby wykupić taki pakiet, bo nie widziałam w nim dla siebie korzyści. Teraz, gdy mam więcej wolnego czasu, a pakiet można aktywować za darmo, skusiła mnie wizja darmowego dostępu do e-booków. Oto moja lista 12 najciekawszych e-booków z darmowego Empik Premium.
Aktywacji dokonałam tydzień temu, ale z tym postem postanowiłam się wstrzymać. Byłam ciekawa, czy w ciągu kilku dni w aplikacji pojawią się nowe tytuły, a może jakieś znikną. Czy zniknęły? Tego nie wiem, ale nowe się pojawiły, co mnie bardzo ucieszyło. Nie mam na myśli tylko lektur szkolnych, a pozycje, które mogą zainteresować też osoby, nad którymi nie wisi obowiązek zdalnej nauki.
Jestem miłośniczką papierowych książek, ale często rezygnuję z zakupu jakiejś książki, bo samo przeczytanie zapowiedzi od wydawnictwa mnie nie przekonuje. Często brakuje mi też czasu, żeby pójść do księgarni czy innego salonu prasowego i przeglądać książki. Jak powszechnie wiadomo w wielu miejscach kupowanie książki (czy płyty CD) bezpośrednio z półki się po prostu nie opłaca. Teraz, dzięki aplikacji mogę poznać te tytuły, po które wcześniej z różnych powodów nie sięgnęłam. Znalazłam tam też książkę, o której już kiedyś pisałam.
Malcolm XD – Pastrami
Jeśli czegokolwiek nam teraz potrzeba to spojrzenia na świat oczami Malcolma. Piszę to trochę z przekąsem, a trochę naprawdę tak myślę. Już sam wstęp, co prawda przez Malcolma nienapisany, zasługuje na uwagę. Pani z Wydawnictwa informuje w nim, dlaczego zdecydowano się wydrukować internet. To, co w Pastrami się znalazło było bowiem wcześniej w sieci.
Rosella Postorino – Przy stole z Hitlerem
Podobno to wydarzyło się naprawdę. Bohaterka tej książki, wspólnie z kilkoma innymi kobietami, została testerką potraw, które serwowano Hilterowi. Książka z jednej strony pokazuje, jak brutalny, okrutny i nieprzewidywalny był system rządów wprowadzony przez Adolfa Hitlera, z drugiej ukazuje, jak łatwo zmanipulować człowieka i przekonać go do swoich racji.
Sylwia Majcher – Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste
Ta książka to zmieszanie opowieści z codziennego życia z danymi statystycznymi, tabelkami i rubryczkami do wpisywania, ciekawymi i prostymi grafikami oraz rozmowami. Powiedziałabym, że to świetna książka na wiosenne porządki… w głowie, ale szafę też posprzątać pomoże. Oczywiście pod warunkiem, że się ją posiada.
Rafał Cichowski – Requiem dla analogowego świata
Nie zaczęłam jej jeszcze czytać, ale po cichu liczę, że będzie w niej coś tak ujmującego, jak w książce Gitara i inne demony młodości, którą czytałam kilka miesięcy temu.
Katarzyna Nosowska – A ja żem jej powiedziała…
Chyba nie ma Polaka, który nie słyszałby o tej książce Kasi Nosowskiej. Nie czytałam, nawet nie przeglądałam, poczułam się przytłuczona obecnością osobowości Kasi w tak wielu miejscach jednocześnie. Teraz trochę to ucichło, więc czas na książkę.
Naomi Klein – Doktryna szoku
Ucieszyłam się, że Doktryna szoku jest dostępna w tej ofercie, bo czytałam kiedyś No logo i ta pozycja wydaje mi się kolejną obowiązkową. Naomi pisze rzeczy ciekawe, interesujące, dające do myślenia, ale do łatwych one nie należą.
Areta Szpura – Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety
Przyznaję, że gdy dowiedziałam się o wydaniu tej książki pomyślałam, że marnowanie na nią papieru, wycinanie drzew stoi w sprzeczności z tym, o czym ma być ta książka. Teraz mogę się przekonać, czy miałam wtedy rację. Chętnie się pomylę. Naprawdę.
Scott Barry Kaufman, Carolyn Gregoire – Kreatywni. I masz pomysł na wszystko
Poradników o kreatywności jest aż nadto. Nie pokładam w tym wielkich nadziei, ale skoro mogę go “przekartkować” za darmo to dlaczego miałabym tego nie zrobić?
Shaun Bythell – Pamiętnik księgarza
Dostałam kiedyś od wydawnictwa Insignis maila w sprawie tej książki, ale nie miałam wtedy czasu, żeby czytać cokolwiek innego niż książki do pracy magisterskiej. Mogę nadrobić zaległości! I uważam, że okładka tej książki jest bardzo ładna.
James Pearson, Daniel Tuder – Tajemnice Korei Północnej
Już kiedyś pisałam na temat tej książki, rok temu w marcu. Była i jest na mojej liście do przeczytania.
Maciej Marcisz – Taśmy rodzinne
W przypadku tej pozycji mam takie same oczekiwania, jak w przypadku wymienionego wyżej Requiem dla analogowego świata. Może ciut większe, bo widzę ten tytuł w propozycjach bardzo często, intensywnie reklamowany i często przeceniany. Albo to dobra książka, albo ma ją uratować promocja.
Beth Reekles – The Kissing Booth
Ta książka jest jedną z bohaterek tekstu Przeczytam, gdy świat wróci do normalności. Kilka propozycji na wiosenne popołudnia.
Caroline Kepnes – Ty
Kojarzycie ten serial na Netflixie? Pierwszy sezon naprawdę mnie wciągnął, drugi uważam za tak przeciętny, że aż nie wart czasu i uwagi. Ciekawe, jaka jest książka… Czy to jedna z tych sytuacji, w której średnia historia doczekała się dobrego scenariusza? Czy może udana historia odpowiednio udanego scenariusza?
Odkładając e-booki na bok. Dzięki Empik Premium możecie też słuchać audiobooków, zamówić do domu z bezpłatną dostawą cokolwiek chcecie z oferty Empik.com. W normalnych czasach moglibyście też kupować taniej bilety na koncerty albo chodzić taniej do kina. To nadal jest część oferty Empik Premium, ale trudno z niej skorzystać. Więcej o ofercie można przeczytać tutaj. Ważna informacja jest taka, że aktywowanie darmowego pakietu nie daje dostępu do całej oferty.