Sobotnie przeglądanie, przekładanie i porządkowanie domowej biblioteczki natchnęło mnie do stworzenie listy 6 książek do 32 zł, które możesz chcieć przeczytać! Ewentualnie po prostu kupić, postawić na półce i cieszyć się widokiem rosnącej kolekcji z nadzieją, że pewnego dnia ją przeczytasz. Myślę, że każdy ma taką książkę, którą kupił, ale jeszcze jej nie przeczytał i jest to zupełnie normalne. Które książki polecam i dlaczego akurat je?
Tematycznie książki są tak zróżnicowane, jak tematyka tego bloga. Trzy z nich przeczytałam i mam w swojej biblioteczce, trzy chciałabym przeczytać. Na liście tych 6 książek jest też jedna, która jeszcze się nie ukazała.
Małe życie – Yanagihara Hanya
Ta książka to wyzwanie, ale warto je podjąć. To historia czterech przyjaciół, młodych ludzi, którzy po ukończeniu studiów przeprowadzają się do Nowego Jorku. Tam mają rozpocząć nowe życie, tam będą dojrzewali, przeżywali traumy i sukcesy. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich przyjaźń, która na starcie jest wszystkim, co mają.
Kupując tę książkę musisz wiedzieć o jednym – raczej marne szanse, że będziesz ją czytać w podróży, w autobusie czy w pociągu. Ma 800 stron, jest nieporęczna, zajmuje dużo miejsca i najwygodniej czyta się ją pod kocem. Można ją kupić tutaj.
Ogień i furia. Biały Dom Trumpa – Michael Wolff
Ta książka była jedną z bohaterek Monthly na luty. Nie ukrywam, że wciąż jest na mojej liście książek do przeczytania, mam nadzieję, że do jesieni ją przeczytam. Ogień i furia to efekt spotkań autora z pracownikami Białego Domu, które miały pomóc odpowiedzieć na szereg intrygujących pytań, przede wszystkim na to najważniejsze: jakim cudem Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych? Publikacja zdecydowanie dla miłośników tego typu politycznych klimatów, ale też osób, które lubią czytać książki, o których jest głośno i które uchodzą za opiniotwórcze. Można ją kupić tutaj.
A ja żem jej powiedziała – Katarzyna Nosowska
Pod koniec maja ukaże się książka Katarzyny Nosowskiej. Aż kusi, żeby napisać, jej literacki debiut, ale sama przyznała, że nie chciałaby nazywać tej książki debiutem, więc pozostańmy przy stwierdzeniu, że to po prostu książka. Od mniej więcej roku Nosowska nieźle poczyna sobie w mediach społecznościowych, na Instagramie publikuje zabawne, prześmiewcze, ale pełne dystansu i okraszone jej olbrzymią charyzmą, filmiki. Odnosi się w nich do obecnie panujących trendów w internetowym świecie. Ta książka jest pewną formą przepisania tego, co Kasia publikuje w sieci.
W oficjalnej notce prasowej można przeczytać, że A ja żem jej powiedziała składa się z pięćdziesięciu tekstów, które są zapisem i przeróbką filmów instagramowych, inspirowanych internetową rzeczywistością. Generalnie nie jestem fanką tego typu “przepisajek”, ale Nosowska pisze świetne felietony i jeśli ta książka będzie choć w połowie tak dobra, jak te felietony to warto ją przeczytać. A czuję, że to będzie dobra książka, lekka, zabawna, relaksująca. Można ją kupić tutaj.
House of Cards. Tom 1. – Michael Dobbs
Pozycja obowiązkowa dla miłośników serialu House of Cards. Pierwszy tom książki Michaela Dobbsa stał się inspiracją do dwóch seriali – najpierw scenariusz na podstawie historii napisało BBC, lata później zainspirował się nią Netflix. Amerykanie dostosowali House of Cards do potrzeb swojego rynku, z premiera Wielkiej Brytanii zrobili prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z premiera z gromadką dzieci, zrobili bezdzietnego prezydenta. Stworzyli też żądną władzy Pierwszą Damę, kobietę niebywale ambitną, stanowczą, gotową poświęcić bardzo wiele dla osiągnięcia wyznaczonego celu.
Niezmienione pozostało imię głównego bohatera, motyw ambitnej dziennikarki i sposób dochodzenia do władzy. Równie brutalne, równie pozbawione choćby cienia skrupułów i równie mocno podkreślające, jak łatwo stać się marionetką w czyichś rękach. Fanom serialu Netflix polecam przeczytanie tej książki. Z jednego powodu – Netflix pokazuje oblicze polityki amerykańskiej, a Dobbs pokazuje oblicze brytyjskiej, europejskiej, która jest dokładnie tak samo porąbana, jak ta zza wielkiej wody. Nie ma tam aż tak wielkich różnic, jak mogłoby się wydawać. Plus, to naprawdę miła książka na okres wyborów… Można ją kupić tutaj.
Ślepnąc od świateł – Jakub Żulczyk
Nie czytałam tej książki, ale chciałabym to zrobić zanim HBO rozpocznie emisję serialu na jej podstawie. Serial ma trafić na antenę w tym roku, przypuszczalnie jesienią. Główne role wcielą się Cezary Pazura i Robert Więckiewicz.
Sześć odcinków, bo z tylu ma się składać serial, przeniesie nas do Warszawy, w której wszystkie wartości zostały odrzucone, a ludzie ze swoimi uczuciami, marzeniami, brakiem kontaktu z samym sobą, dryfują w pustkę. Komunikat prasowy mówi też, że będziemy oglądali serial mroczny, bardzo szczery, przepełniony czarnym humorem i doprawiony… romantyzmem. Chciałabym przeczytać książkę, żeby przekonać się, jak bliska bądź jak daleka jest od oryginału serialowa wersja. Książkę można kupić tutaj.
Kredziarz – C.J. Tudor
Jedna z najnowszych pozycji w mojej biblioteczce. Debiutancka powieść C.J. Tudor, która napisała thriller, ale nie zrobiła tego w oklepany sposób. Akcja książki toczy się na dwóch poziomach – pierwszy to współczesność, dorosły bohater, druga to przeszłość, dzieciństwo bohatera. Bardzo lubię takie przeskoki, lubię retrospekcje, bo pozwalają mi zobaczyć, jak zmienił się bohater, co przeżył i dlaczego obecnie zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Tudor wybrała na bohaterów swojej książki dzieci, małe angielskie miasteczko.
To ciekawa propozycja dla osób, które lubią książki, w których od pierwszego zdania wiadomo, że wydarzy się coś złego, mrocznego. Książkę można kupić tutaj.