Latem, prezentując ramówkę na najbliższe miesiące TVN zapowiedział prace nad nietypowym, dla nich oczywiście, serialem. Pierwszą kostiumowo-kryminalną historią w serialowych propozycjach stacji. Wówczas o Belle Epoque powiedziano m.in. tyle, że w głównych rolach zobaczymy Pawła Małaszyńskiego i Magdalenę Cielecką.

Pamiętam, że wtedy bardziej interesowała mnie ramówka na jesień 2016 niż zapowiedzi na początek 2017. Zainteresowałam się po obejrzeniu zdjęć z planu, które przed weekendem udostępniono mediom.

Nie kręcą mnie seriale kostiumowe. Nie kręcą mnie też seriale (i filmy) przenoszące widza kilka epok wstecz. Pewnie właśnie z tego powodu losy Belle Epoque są mi dość obojętne, ale pamiętając te wszystkie sielankowe scenariusze seriali TVNu z ostatnich ramówek przyznaję, że liczę, że ten otworzy nowy rozdział.

Przydałby się powiew świeżości, polska produkcja tego rodzaju na poziomie.

W oświadczeniu prasowym napisano, że to serial z rozmachem, nad scenariuszem pracowano dwa lata, a łącznie stworzono ponad 1500 kostiumów. Efekt ma być taki, że przeniesiemy się do Krakowa z 1905 roku.

Przez 10 odcinków poznamy historię Jana Edigeya-Koryckiego, którego gra Paweł Małaszyński, który wróci do Krakowa, żeby rozwiązać zagadkę zabójstwa swojej matki. W rodzinnym mieście spotka przyjaciół, którzy będą mu pomagali. Tu poznamy Henryka, granego przez Eryka Lubosa, który w 1905 roku prowadził w mieście laboratorium kryminalistyczne. Oczywiście będzie też wątek miłosny i jak nie trudno się domyślić piękną, pożądaną przez mężczyzn kobietę zagra Cielecka.

Poza tą aktorską trójką w serialu zagra także Weronika Rosati, Olaf Lubaszenko i Vanessa Aleksander, która gra też jedną z głównych ról w serialu TVP Morowe Panny. Scenariusz napisali Igor Brejdygant, Marek Bukowski oraz Maciej Dancewicz, a reżyserem jest Michał Gazda.

Czy zapowiada się dobrze? Czy warto czekać?

Na pewno dobre wrażenie robi scenografia i kostiumy, które na zdjęciach rzeczywiście wyglądają stylowo. Ale ciuszki to nie wszystko. Największe znaczenie ma przecież scenariusz, a jego jeszcze nie znamy i umiejętne reżysersko pokazanie tego zapowiadanego rozmachu. Poczekam na zwiastun, a potem pomyślę, czy będę oglądać.

AKTUALIZACJA: Tutaj można obejrzeć zapowiedź serialu. Wykorzystano w niej, nijak pasującą do dynamiki scen, piosenkę Psycho Killer Talking Heads.

Aktualizacja 2: Serial będzie można oglądać na antenie TVN od 15 lutego. Emitowany będzie przez dziesięć tygodni, w każdą środę o 21:30. Nowy, minutowy zwiastun z fragmentami dialogów, jest dostępny tutaj. TVN już planuje drugi sezon.