E3 2018 Sony Nintendo
nightschoolstudio.com

E3 2018: Sony, Nintendo i pozostali

Konferencje Sony i Nintendo na E3 ekscytują mnie zawsze nieco mniej, ponieważ związany jestem z platformą Microsoftu. Nie oznacza to jednak, że zabrakło na nich zapowiedzi ciekawych gier multiplatformowych. Poniżej ściśle wyselekcjonowana śmietanka!

Control

Wystarczyło kilka sekund i już wiadomo było, że mamy do czynienia z nową grą od Remedy. Ciekawe, że pojawiła się ona na konferencji Sony, biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę Remedy z Microsoftem. Ale to tak naprawdę nieważne, bo Control zawita jednocześnie na Xboksie, Playstation i PC. Gra wygląda jak nieformalny sequel Quantum Break. Nie tylko technologia, ale i styl wizualny są bardzo podobne. Mechanicznie też można dopatrzeć się zbieżnych elementów: to trzecioosobowa gra akcji z silnym naciskiem na potyczki z przeciwnikami przy użyciu broni palnej oraz manipulacje czasem i przestrzenią. Największa różnica jest taka, że tym razem mamy do czynienia z kobietą w roli protagonisty.

Resident Evil 2 Remake

Wielu fanów kultowej serii wyczekiwało tego zwiastunu. Remake drugiego Residenta (przez wielu fanów uważanego za najlepszą, obok “czwórki”, odsłonę serii) powstaje i wygląda bardzo współcześnie. Wszystko wskazuje na to, że tym razem zdecydowano się nie na piękny “retusz” oryginalnych grafik, ale rekonstrukcję scenografii w pełnym trójwymiarze. Jeśli remake zachowa specyficzną atmosferę oryginału, warto będzie zagrać ponownie. Do dziś pamiętam, jak z wypiekami na twarzy przeszedłem oryginał na kompie, jeszcze w czasach szkolnych. Tak się wciągnąłem, że zaliczyłem całość w dwa wieczory, a w tamtych czasach rzadko kiedy przechodziłem jakąkolwiek grę do końca.

Overcooked 2

Tak jest!! Jeden z najbardziej ekscytujących zwiastunów tegorocznego E3. Overcooked 2 pokazało Nintendo, ale gra ukaże się nie tylko na Switchu, ale też Xboksie, Playstation i PC. Pierwsza część była jedną z najlepszych gier do kanapowego coopa, w jakie kiedykolwiek grałem. Prosty pomysł na przygotowywanie posiłków w coraz bardziej skomplikowanych kuchniach i trudnych warunkach zaowocował grą wciągającą jak garnek dobrej zupy. W drugiej części pojawią się nowe kuchnie, nowe przeszkody, nowe przepisy, nowe składniki i nowe postaci. Ogólna koncepcja – już doskonała – pozostaje bez zmian, i słusznie. Do kariery kucharza powrócić będzie można już niebawem, bo 7 sierpnia.

Afterparty

Na koniec zostawiłem moją osobistą wisienkę na torcie. O genialności Oxenfree rozpisywałem się na łamach medleylandu już niejednokrotnie (a najobszerniej w recenzji). Nadal uważam, że to jedna z najlepszych gier, w jakie kiedykolwiek grałem w swoim życiu, chociaż przeszedłem ją już trzy razy (i zamierzam zrobić to jeszcze czwarty raz). Dlatego kolejną pozycję od Night School Studio – Afterparty – biorę w ciemno. I nawet nie obejrzałem opublikowanego z okazji E3 fragmentu rozgrywki, bo nie chcę sobie spojlować ani sekundy fabuły czy dialogów. W Oxenfree zagrałem zupełnie nieprzygotowany na to, co mnie czeka i po jej ukończeniu stwierdziłem, że gdybym raczył się wcześniej zwiastunami i gameplay’ami, żałowałbym. Udało mi się wówczas nie popełnić dużego błędu i zamierzam go nie popełnić również przy Afterparty. Premiera – gdzieś w 2019 roku.

Niniejszym kończy się cykl tekstów poświęconych tegorocznemu E3. To oczywiście nie wszystko, co zaprezentowano w trakcie konferencji, prezentacji i dookoła, ale opisanie każdej gry wcale nie było moim celem. To bardzo subiektywny przegląd tych materiałów, które mnie zainteresowały najbardziej. Pozostałe nietrudno znaleźć w czeluściach sieci, więc jeśli nadal głodni jesteście nowinek ze świata gier, zachęcam do samodzielnej eksploracji.

Podsumowując, lata 2018 i 2019 to bardzo dobry czas dla branży. Całkiem niedawno ukazały się mocniejsze wersje konsol i te wszystkie nadchodzące tytuły pozwolą wycisnąć z nich wszystkie soki. Graczy czeka niejedna uczta, na szczęście nie tylko dla oka. Najlepsze jest jednak to, że w bogactwie oferty wszystkich wydawców, każdy znajdzie coś dla siebie. Moją grą targów została oczywiście Forza Horizon 4, ale w tym roku zagram na pewno także w Shadow of the Tomb Raider. Poza tym z największym utęsknieniem wyczekuję dat premier Doom Eternal, Wolfenstein: Youngblood i Afterparty.