Po bardzo obfitych zestawach Games with Gold na kwiecień i maj, czerwcowy zestaw może ostudzić nieco zapał graczy pragnących nadrobić zaległości w grach, które po prostu warto znać. Nie znaczy to, że zestaw Games with Gold na czerwiec jest słaby. Co to, to nie – wystarczy dać tym tytułom szansę.

Na Xbox One, miesiąc otworzy Assassin’s Creed Chronicles: Russia (od 1 do 30 czerwca). To trzecia i ostatnia część trylogii Chronicles. Tym oto sposobem wszystkie gry w tym mini cyklu udostępnione zostały w ramach Games with Gold. Poprzednie dwie części można było pobrać we wrześniu 2016 roku (China) i w lutym 2018 roku (India). Cierpliwi fani serii, którzy powstrzymali się przed zakupem gier z cyklu, mieli więc możliwość skompletować całość za pośrednictwem Games with Gold.

W trzeciej odsłonie, jak sama nazwa wskazuje, odwiedzimy Rosję. Akcja toczy się w czasie Rewolucji Październikowej. Ta odsłona posiada najbardziej odważną oprawę graficzną. Mocno stonowana paleta barw, w której dominują odcienie szarości i krwista czerwień podkreślają specyficzną atmosferę gry. Obecność tego tytułu w zestawie GwG mnie cieszy. Chociaż nie zdążyłem jeszcze ograć India, po całkiem przyjemnie spędzonym czasie z China z pewnością wygospodaruję czas na nadrobienie zaległości, tym bardziej że ten podcykl przypomina mi klasyczne odsłony Prince of Persia.

Drugim tytułem na Xbox One będzie Smite: Gold Bundle (od 16 czerwca do 15 lipca). Tak, Smite to gra w modelu free-to-play, ale posiadacze kont Xbox Live Gold otrzymają wart niemal $100 zestaw zawartości bonusowej, w tym dwudziestu bogów i ponad 50 dodatkowych przedmiotów, takich jak skórki. Tak, brzmi to trochę niepoważnie, ale w takich czasach żyjemy i tak wygląda teraz branża gier. Być może dotychczasowym graczom Smite taki zestaw przypadnie do gustu, a dla innych stanie się incentywą, by dać grze szansę.

Tymczasem w ramach gier na Xbox 360, miesiąc otworzy Sonic & All-Stars Racing Transformed (od 1 do 15 czerwca). Gra jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych gier w gatunku wyścigów kartów, czyli pociesznych zmagań na torze na ogół w kreskówkowej oprawie, w których zawodnicy się nie tylko ścigają, ale też mogą walczyć ze sobą za pomocą różnorakich broni. A w tej odsłonie dochodzi do tego jeszcze możliwość zmieniania w trakcie wyścigu samochodu w inny rodzaj pojazdu, taki jak motorówka czy samolot.

Przypomnienie sobie tej gry natychmiast uzmysłowiło mi, skąd czerpali inspirację twórcy nadchodzącego The Crew 2, dodając przełączanie „w locie” pomiędzy różnymi typami pojazdów. Swojego czasu zainwestowałem w wyścigi z Sonikiem sporą ilość godzin, ale nigdy gry nie dokończyłem, z uwagi na rosnący bezlitośnie poziom trudności. Teraz będzie znakomita okazja, by do niej wrócić, chociaż przydałoby się jej podbicie rozdzielczości na Xbox One X, bo domyślnie gra działa w 1152×544, co powoduje, że obraz jest mocno rozpikselowany, co jest szczególnie uciążliwe przy wspólnej rozgrywce z innymi graczami w angażującym jak w mało której grze trybie podzielonego ekranu.

Ostatnią grą w zestawie będzie LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues (od 16 do 30 czerwca). Co tu dużo mówić, kolejna klasyczna gra LEGO, tym razem druga odsłona przygód klockowego Indiany Jonesa. Wciąż przyjemna rozgrywka, gdy ma się z kim grać na jednej konsoli. Jednak gry z cyklu LEGO tak często goszczą w Games with Gold, że nie jest to nic zaskakującego, podobnie jak w przypadku cyklu Assassin’s Creed, czy ogólnie gier Ubisoftu.

Oczywiście, obie gry z X360 zadziałają także na nowszych konsolach Xbox One, dzięki wstecznej kompatybilności.