Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Games with Gold na maj 2018

Games with Gold znów na fali wznoszącej. W kwietniu posiadacze konsol Xbox i abonamentów Live Gold otrzymali za darmo takie perełki jak The Witness i Assassin’s Creed: Syndicate. Games with Gold na maj prezentuje się jeszcze bardziej okazale – będzie m.in. jedna z najwyżej ocenianych gier 2015 roku!

Miesiąc otworzy Super Mega Baseball 2, dostępny na Xbox One (od 1 do 31 maja). Pierwsza część gry gościła w Games with Gold jakiś czas temu, a ściślej w październiku 2016 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to gra sportowa i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że gra będzie mieć swoją premierę właśnie w Games with Gold. Każdy, kto zastanawiał się, dlaczego Amerykanie tak ekscytują się tym specyficznym sportem, będzie miał szansę przekonać się samodzielnie.

Druga gra, która dostępna będzie dla Xbox One, to niewątpliwie największy hit majowego zestawienia. Wspomnianą wcześniej, jedną z najwyżej ocenianych gier 2015 roku, jest Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (od 16 maja do 15 czerwca). Warto przypomnieć, że niezależny prolog to The Phantom Pain, zatytułowany Ground Zeroes, można było ograć dzięki Games with Gold w sierpniu 2015 roku. Serii Metal Gear Solid nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się grami. W największym skrócie, to taktyczna gra szpiegowska, dająca niebywałą swobodę w dobieraniu metod wypełniania misji. Pamiętam, że po ograniu Ground Zeroes zaintrygowała mnie koncepcja doświadczenia konwencji gry w jeszcze bardziej rozległych i otwartych misjach.

Oczywiście, nie zabraknie także gier na Xboksa 360. Tym razem, na początek miesiąca, coś dla miłośników retro – Sega Vintage Collection: Streets of Rage (od 1 do 15 maja). To zestaw trzech klasycznych chodzonych bijatyk z konsoli Sega Genesis: Streets of Rage, Streets of Rage 2 i Streets of Rage 3. Kolekcja reprezentuje gatunek zdecydowanie wymierający, warto więc będzie przypomnieć sobie konwencję, która sprawiła, że w salonach z automatami pasjonaci grania potrafili zostawiać całe fortuny. Przy okazji będzie to gratka dla amatorów trybu kooperacyjnego na jednej konsoli.

Druga gra na X360 to kolejna gwiazda: Vanquish (dostępny od 16 do 31 maja). To tytuł nie najnowszy, bo z 2010 roku, ale posiadający w kręgach miłośników wartkiej akcji status kultowego. Nie tylko dlatego, że stoją za nim weterani z Platinum Games, ale przede wszystkim z uwagi na kreatywnie rozwiniętą mechanikę, która do dziś nie znalazła godnego spadkobiercy. Na unikalną konwencję składa się specyficzna mieszanka gatunkowa, w interesujący sposób zestawiająca klasyczną dwuwymiarową strzelankę, chodzoną bijatykę i bohatera potrafiącego przemieszczać się po planszy z ogromną prędkością dzięki mechanizmowi wślizgu z turbodoładowaniem.

Games with Gold na maj to bardzo ciekawy, różnorodny zestaw tytułów. Ciężko jest mi sobie wyobrazić, aby czegoś dla siebie nie znalazł nawet najbardziej wybredny gracz. No chyba, że wszystkie cztery tytuły już ograł, ale to jest zwyczajnie niemożliwe, bo Super Mega Baseball 2 zadebiutuje dopiero 1 maja i od razu będzie dostępne w Games with Gold.

Oczywiście, obie gry z X360, a więc zarówno kolekcja Streets of Rage, jak i Vanquish, zadziałają także na konsolach Xbox One, dzięki stale rozwijanej wstecznej kompatybilności. Istnieje także mała szansa, że ten drugi tytuł otrzyma usprawnienia dla Xbox One X, a nadzieję na to dodatkowo rozbudza fakt, że wersja na PC ukazała się całkiem niedawno – w 2017 roku.