Najpopularniejszy, najgłośniejszy i najbardziej kontrowersyjny amerykański serial House of Cards zaczął się od wydanej w 1989 roku książki. Autorem powieści jest brytyjski polityk, Michael Dobbs, który postanowił sprawdzić się w roli pisarza. Efektem była trylogia z gatunku thrillerów politycznych, a tej jesieni jej druga część, zatytułowana House of Cards. Ograć króla, trafi na polskie półki.

Kto przeczytał House of Cards ten wie, że Francis Urquhart osiągnął polityczny cel, który sobie zamierzył, a więc teraz musi zrobić wszystko, aby wywalczone stanowisko zachować. Gdy na drodze nie stoją już dawni koledzy i przyjaciele z politycznych ław, największym przeciwnikiem F. U. staje się król Anglii. A ten nie przepada za Premierem Urquhartem. Kto wyjdzie z tej walki z tarczą?

Warto pamiętać, że książkowy Francis to nie ten sam, którego znamy z amerykańskiego serialu. Różnice są znaczne i to nie tylko w zachowaniu głównych bohaterów, ale przede wszystkim w realiach, w których toczą się historie. Dobbs był doradcą Margaret Thatcher, stworzył trylogię bazująca na jego doświadczeniach z polityką w Wielkiej Brytanii. Stworzona przez niego postać Francisa Urquharta została, kolokwialnie mówiąc, podrasowana na potrzeby serialu, ale trylogia zasługuje na uwagę i to nie tylko dlatego, że przyczyniła się do powstania najbardziej wpływowego amerykańskiego serialu ostatnich lat.

House of Cards. Ograć króla ukaże się w Polsce za trzy tygodnie, 9 września. Wydawcą jest Wydawnictwo Znak.

 

AF

Podobne Posty