Medleyland.pl

Kwiecień 2022 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Jacek Paśnik. Dzieci

Data premiery: 13.04.2022. Zamów tutaj.

Intrygująca okładka, debiutujący głos młodego pokolenia. Są to dwa czynniki, które zachęcają do przeczytania Dzieci, choćby po to, żeby się przekonać, jak pisze i jak opowiada Jacek Paśnik. Mam słabość do historii osadzonych w latach 90., w początkach lat 2000. Dzieci zapraszają do początków XXI wieku, kolorowego świata plastiku i komercyjnej telewizji. Do czasów, które albo pamiętamy, albo mamy o nich wyrobione zdanie.

Debiutancka powieść Jacka Paśnika opowiada o tym, co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka, o pierwszych próbach świadomych relacji z przeszłością i jej wpływie na teraźniejszość. To powrót do najmłodszych lat dzisiejszych dwudziesto kilku-, trzydziestolatków – do czasów rozwijającego się kapitalizmu i powszechniejącego dobrobytu – z komputerami o szarych monitorach, wszechwiedzącym Internetem, supermarketami i wagarami w multipleksach.

Opis wydawcy

Katarzyna Zajęczkowska. Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion

Data premiery: 13.04.2022. Zamów tutaj.

To już pewna tradycja, że zawsze w tekstach o książkowych premierach miesiąca uwzględniam tytuł, który nie jest powieścią, a poradnikiem lub przynajmniej zbiorem pięknych zdjęć. W kwietniowych premierach książkowych polecam najnowszy tytuł Katarzyny Zajączkowskiej, Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion, czyli ponad 300 stron o tym, jak ubierać się mądrze, jak mądrze kupować oraz o tym, jaką drogę przebywają ubrania nim trafią do naszych szaf. Nie jest to temat nowy, ale wart uwagi. Zwłaszcza jeśli kupujemy trochę dla sportu i rozrywki.

Przemysł modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Nikogo już nie dziwią chińskie rzeki w najmodniejszych kolorach sezonu, wysuszone jeziora, góry odzieżowych śmieci i słońce widoczne jedynie na telebimie. Szkodzi to zarówno przyrodzie, jak i milionom prawdziwych fashion victims – rolnikom, szwaczkom, dzieciom.

Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Cierpią nasze poczucie wartości i budżet, wypacza się relacja z ciałem i ubraniami. Możemy to jednak zmienić i nie trzeba tego robić w pokutnym worze ze zgrzebnego lnu. Modą można się cieszyć i bawić, łącząc to z misją ekologiczną i społeczną!

Opis wydawcy

Paulina Klepacz, Kamila Raczyńska-Chomyn, Aleksandra Nowak. Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu

Data premiery: 28.04.2022.

Tytuł tej pozycji może się wydawać mocny i obcesowy, ale nie można udawać, że nie są to rzeczowniki, jakimi określa się kobiety. Termin slut-shaming, zaczerpnięty oczywiście z języka angielskiego, jest stosunkowo nowy, ale przecież nie od wczoraj kobiety obraża się używając tych trzech słów. Autorki książki zastanawiają się, czy da się z tym wygrać, jak z tym walczyć i tłumaczą, dlaczego jest to przemoc. Książka trochę o języku, trochę o kulturze, trochę o społeczeństwie.

Wspólnie z psycholożkami, dziennikarkami, seks workerkami i seksuolożkami zastanawiają się, skąd bierze się slut-shaming, jak działa i w jaki sposób można się go pozbyć. Dziwki, zdziry, szmaty to również do bólu osobista i szczera opowieść o tym, jak każda z bohaterek książki doświadczyła tego rodzaju przemocy.

Na sam koniec autorki oddają głos kobietom, które cieszą się seksem na własnych zasadach. Erotyczne historie – prywatne, intymne, oszałamiające i podniecające – dodają odwagi i pokazują, jak nie dać się zawstydzić.

Opis wydawcy