Mroczny Eros. Michał Rusinek
W ubiegłym roku zainteresowało mnie Zero zahamowań, książka Michała Rusinka, w której bierze pod lupę teksty polskich piosenek. Disco polo przeplata z popem, Happysad stawia obok Sarsy, nawet zespołu Feel nie oszczędził. To jedna z książek z serii tych, w jakich Rusinek w ciekawy sposób przygląda się językowi polskiemu używanemu przez artystów, szeroko rozumianych twórców czy polityków.
Na dniach ukaże się Mroczny Eros, gdzie w centrum uwagi znalazł się język polityki. Lektura dla ludzi o mocnych nerwach? Zdecydowanie dla tych mających poczucie humoru i dystans. Oraz tych, którzy lubią ładnie wydane książki określone rysunkami.
Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień: nie jestem ani specjalistą od języka polityki, ani tym bardziej jego miłośnikiem. Język ten jednak ma pewną cechę wspólną z piosenkami disco-polo, którym w dużej części poświęciłem poprzednią książkę. Otóż ani jednego, ani drugiego nie da się nie słyszeć.
Opis wydawcy
Dizajn miejsc codziennych. Aleksandra Koperda
Przeglądając premiery wydawnicze zawsze staram się znaleźć tytuł, który nie jest powieścią, a raczej opowieścią, z której można wyciągnąć kilka faktów, kilka ciekawostek, ale przede wszystkim zgłębić ciekawy temat. W listopadowym wydaniu padło na Dizajn miejsc codziennych Aleksandry Koperdy.
Do lektury zachęca już sama okładka, a wewnątrz czeka ponoć lista adresów sklepów ze starociami, zaproszenie do pracowni i domów z tytułowym dobrym dizajnem. A wszystko opatrzone pięknymi zdjęciami – nowoczesnymi i archiwalnymi.
Poznaj historię ikon dizajnu, klasyków architektury i nazwiska młodych twórców oraz zdobądź konkretną wiedzę na temat współczesnego projektowania przestrzeni codziennych.
Opis wydawcy
Książka o przyjaźni. Maciej Marcisz
Wydane w 2019 roku Taśmy rodzinne Macieja Marcisza były jedną z tych książek, o których sporo słyszałam, ale których jeszcze nie przeczytałam. Czas mija, a Marcisz wydaje następną powieść. Po tytułowej rodzinie przychodzi czas na tytułową przyjaźń, czyli Książkę o przyjaźni. Poznajemy w niej Kasię, Dorotę i Michała, których przyjaźń trwa nie tylko mimo upływu lat, ale przede wszystkim mimo życiowych zmian. Okazuje się jednak, że skrywana tajemnica może wieloletnią przyjaźń zakończyć. Czy bohaterowie zdecydują się walczyć o starą relację?
Książki po okładce się nie ocenia, tak mówią, ale uwielbiam klimat okładek powieści Marcisza. Z jednej strony są po prostu kolorowe i ładne, a z drugiej intrygują i przykuwają uwagę.
To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.
Opis wydawcy
Stan terroru. Hillary Rodham Clinton i Louise Penny
Jeśli Hillary Clinton wydaje thriller, warto zwrócić na niego uwagę, bo kto jak kto, ale osoba tak blisko związana z polityką na najwyższym szczeblu musi mieć potężny worek pomysłów gotowych do przeniesienia na papier czy ekrany. W pisaniu Stanu terroru wspierała Clinton Louise Penny, a efektem jest, jeśli wierzyć recenzjom, wciągający, trzymający w napięciu thriller, który niektóre media nazwały jednym z najbardziej wyczekiwanych w tym roku.
Nie powinno to dziwić, bo nazwisko Clinton zawsze wzbudza emocje, a Louise Penny to ceniona autorka powieści kryminalnych. Takie połączenie sił musiało zaowocować przynajmniej dobrą książką, bo żadna z Pań nie pozwoliłaby sobie na bylejakość.
Seria ataków terrorystycznych wstrząsa światem, dając początek międzynarodowej rozgrywce i wyścigowi zbrojeń… Gdy przerażająca skala zagrożenia staje się faktem, nowo powołana sekretarz stanu zdaje sobie sprawę, że była to od początku do końca starannie zaplanowana intryga. By stawić jej czoła, potrzebny jest wyjątkowy zespół zaangażowanych i nieustraszonych ludzi ze zdeterminowaną panią sekretarz na czele. Przychodzi czas wielkiej próby dla nich, nowo zaprzysiężonego prezydenta i całego kraju, kraju osłabionego wewnętrznymi sporami i pozbawionego mocy sprawczej na arenie międzynarodowej…
Opis wydawcy