Wiele można napisać w otwarciu ostatnich Monthly w 2020 roku. Wiem, że dla wielu osób mijający rok był niezwykle trudny, nieprzewidywalny, pełen zmartwień, smutków. Dla innych był to rok nowych wyzwań, zmian i uczenia się funkcjonowania w zmienionej rzeczywistości. Dla mnie był to pierwszy od lat rok, w którym zwolniłam, posiedziałam w jednym miejscu i spędziłam naprawdę dużo czasu z najbliższymi. Jestem w tej uprzywilejowanej grupie, która namacalnie nie stanęła z Covid-19 twarzą w twarz. Bez względu na to, jak oceniacie 2020 życzę, aby 2021 był lepszy, a przynajmniej nie był gorszy od 2020. Pamiętajcie, że wiele się w tym roku nauczyliśmy, wiele sobie udowodniliśmy, ale co najważniejsze – daliśmy radę!
Monthly na grudzień 2020 nie jest spektakularne, bo jak na ostatni miesiąc w roku przystało, wszystko zwolniło dając przestrzeń i oddech na otwarcie nowego roku. To głównie podsumowania, ale też trochę zapowiedzi na przyszły rok.
Dziecko Roku, czyli Time nagradza Gitanjali Rao
Magazyn Time zdecydował, że od tego roku nie będzie jedynie wybierał Człowieka Roku, ale też Dziecko Roku. Wzbudziło to trochę kontrowersji, począwszy od podkreślenia, że dziecko to również człowiek, po te że Time rozmienia się na drobne… Tak czy inaczej, Kid of the Year 2020 została 15-letnia Gitanjali Rao.
Dziewczyna już od kilku lat jest doskonale znana w świecie nauki, zdobyła kilka wyróżnień, w tym pojawiła się na liście Forbes 30 Under 30. To młoda wynalażczyni, naukowiec, promuje naukę i technologię. Pisze książki, występuje publicznie… Aż każe zadać sobie pytanie: co Ty robiłeś w jej wieku?
HBO Max zastępuje HBO Go, a filmy Warner Bros w nowym modelu dystrybucji
Na początku grudnia poinformowano, że w drugiej połowie 2021 roku do Polski wejdzie HBO Max, zastępując tym samym HBO Go. O usłudze pisałam w Monthly na lipiec 2019, a w czerwcu publikowałam recenzję serialu Love Life, który powstał właśnie na zlecenie HBO Max. O szczegółach zmiany trudno mówić, bo poza podanym przewidywalnym terminem nie ujawniono nic więcej.
Większym echem odbiła się natomiast informacja o zmianie modelu dystrybucji filmów studia Warner Bros. Podano, że duże produkcje kinowe, z datą premiery na 2021, przez pierwszy miesiąc od premiery kinowej będą dostępne także na HBO Max. Amerykańscy użytkownicy platformy nie będą musieli dopłacać za ich oglądanie, co ma ich zachęcić do skorzystania z HBO Max, które wciąż jest znacznie mniej popularne niż samo HBO.
Nowe polskie seriale: Układ, Rysa i Osaczony
Sony Pictures Television wspólnie z TVP zaczęli prace nad drugim serialem na podstawie powieści Igora Brejdyganta. Po tym jak zakończyły się zdjęcia do serialu Rysa na tapet wzięto Układ. Wszystko powstaje z myślą o platformie Ipla, która chce iść w ślady Player.pl i oferować interesujące, przyciągające widza produkcje. Co ciekawe, na Player.pl prędzej czy później trafi kontynuacja serialu Szadź, również na podstawie powieści Brejdyganta. Na styczeń 2021 zapowiedziano premierę serialu Rysa.
Na wiosnę natomiast Polsat przygotował serial Osaczony, o którym pisałam w Monthly na czerwiec 2020. W produkcji grają m.in. Leszek Lichota, Eryk Lubos, Ilona Ostrowska i znana z serialu Znaki AXN Magda Żak. Więcej o serialu można przeczytać tutaj.
Moje podsumowanie Spotify
Odkąd kilka lat temu Spotify przypisał mi słuchanie utworów, których nigdy nie słyszałam przestałam ufać ich algorytmom. Robię jednak te podsumowania, bo słucham muzyki głównie poprzez ten serwis i jestem ciekawa jak bardzo różni się ono od zestawienia przygotowanego, na podstawie moich odtworzeń, przez Last.fm. Jaki werdykt po genialnym muzycznie 2020?
Rozbieżności są spore, bo według Last.fm moim artystycznym topem są Alanis, Taylor Swift, Amy Macdonald, Hayley i Ellie. Artura Rojka nie ma nawet w Top 10.Z utworami też jest kilka nieścisłości. Zrzucam to jednak na fakt bardzo wczesnego generowania przez Spotify tych danych, w zasadzie miesiąc przed końcem roku, a przez miesiąc wiele może się zmienić. Na szczęście nie widzę żadnego artysty (i utworu), którego nie znam.
Przy okazji odsyłam Was tutaj, gdzie możecie sprawdzić roczne podsumowanie na polskim Spotify. Zupełnie nijak ma się do mojego.
Czego słuchałam w grudniu?
Z definicji moją playlistę w grudniu powinny zdominować świąteczne utwory, ale niespecjalnie jestem ich fanką. Wprawiają mnie w smętny, melancholijny nastrój, którego nie lubię. Słuchałam nowości, ale też playlist zestawiających najchętniej słuchane przeze mnie piosenki w 2020 roku. Bardzo przyjemnie było przypomnieć sobie kilka utworów, które spodobały mi się w pierwszych miesiącach roku. Top 10 albumów nie wygląda okazale, ale to tylko fragment listy 97, z których pochodziły słuchane przeze mnie piosenki.
Najpopularniejsze teksty na blogu w grudniu
- Normalni ludzie. Serial może zaskoczyć, ale wymaga cierpliwości
- The Sinner (Grzesznik). Dobry trzeci sezon, choć gorszy od poprzednich
- Szadź TVN. Kilka powodów by (nie) oglądać
- Homeland 8. Doskonałe zakończenie historii Carrie Mathison
- Turbulencje HBO Go. Co wydarzyło się na pokładzie lotu 828?
- Szortext: Taylor Swift – evermore
- Szortext: Miley Cyrus – Plastic Hearts
Najchętniej czytane teksty z 2020 roku
- Szadź TVN. Kilka powodów by (nie) oglądać
- The Sinner (Grzesznik). Dobry trzeci sezon, choć gorszy od poprzednich
- Homeland 8. Doskonałe zakończenie historii Carrie Mathison
- Normalni ludzie. Serial może zaskoczyć, ale wymaga cierpliwości
- Turbulencje HBO Go. Co wydarzyło się na pokładzie lotu 828?
- Znajdź mnie. André Aciman chciałby opowiedzieć dalsze losy Elio i Olivera
- Znaki 2 AXN Polska. Tajemnice Nazistów w Górach Sowich i zagadkowe śmierci
- Szortext: Edyta Bartosiewicz – Ten moment
- Hayley Williams – Petals for Armor. Recenzja solowego albumu wokalistki Paramore
- Polskie seriale 2019. Co sądzę? Czego nie polecam?