Kilka dni temu złapałam się na tym, że zbliżamy się do końca kolejnego miesiąca i za chwilę będziemy mogli mówić, że połowa 2021 roku za nami. Zupełnie nie rozumiem, jak to możliwe, że maj właśnie dobiegł końca. Czy fakt, że zupełnie nie odróżniam tego miesiąca od kwietnia to sprawka pogody? A może byłam zbyt zajęta, żeby podziwiać fantastycznie zieloną przyrodę, odżywającą po zimie? A może to kwestia tego, że przez większość czasu maj nie różnił się niczym od pozostałych miesięcy 2021? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania, ale Monthly na maj przypomniało mi, że trochę się jednak w tym miesiącu wydarzyło.
Co biorę na tapet? Kilka filmowych nowości z polskiego podwórka i trzy serialowe zapowiedzi. Opowiadam o grze, którą (wreszcie!) skończyłam i książce, którą zamówiłam. Nie pomijam przesłuchanych płyt i nie zapominam, że popkultura żyłą przede wszystkim specjalnym odcinkiem serialu Przyjaciele.
Czarna Owca i Wróg doskonały, czyli wkrótce na ekranach
Kina otwarte, lista filmów do obejrzenia i nadrobienia po miesiącach korzystania jedynie z serwisów VOD niekomfortowo długa, a uzupełniają ją dwa kolejne tytuły. Czarna Owca i Wróg doskonały. Ten pierwszy to nowa propozycja TVN, komediodramat o współczesnej rodzinie w reżyserii Aleksandra Pietrzaka w Arkiem Jakubikiem i Magdą Popławską w rolach głównych. To właśnie przez pryzmat tej obsady mam ochotę obejrzeć film. Od 13 sierpnia będzie w kinach. Więcej o produkcji można przeczytać tutaj.
W innym klimacie utrzymany jest film Wróg doskonały, reklamowany jako zagraniczny debiut Tomasza Kota, który po sukcesie Zimnej wojny miał kilka zagranicznych propozycji. Niewiele z podboju Hollywood wyszło, ale Wroga doskonałego chętnie obejrzę, właśnie po to, aby przekonać się, jak Kot gra po angielsku. Na razie można obejrzeć zwiastun. Zwiastuna doczekał się także trzeci polski film, Magnezja. Miało wyjść ambitnie, w konwencji nietypowej dla polskiego kina. Przyznam, choć tylko po zwiastunie, że oprócz dobrej charakteryzacji nie widzę powodu, żeby pójść do kina. Zwłaszcza, gdy mam tak duże zaległości.
Przyjaciele powrócili, aby porozmawiać o tym, jak było dawniej
Pół świata, i wydaje mi się, że nie jest to przekłamane, spędziło miniony piątek i sobotę oglądając specjalny odcinek serialu Przyjaciele: Spotkanie po latach. Co prawda nie wszyscy zrozumieli, że ideą tego odcinka było cofnięcie się do fabuły serialu, przywołanie wspomnień i powrót na plan, ale większość widzów doceniła starania twórców. Przeczytałam tyle pochlebnych komentarzy, widziałam tyle reakcji przepełnionych łzami, że aż zaczęłam żałować, że tak słabo znam tę historię. Bezsprzecznie emisja tego odcinka to wielkie wydarzenie w świecie popkultury. Dobrze, że HBO wyszło z tego z klasą.
Wróciłam do grania i skończyłam Tell Me Why
Nie trzymałam w dłoniach pada od pół roku, ale w ostatni weekend maja postanowiłam to zmienić i dokończyłam grę Tell Me Why, opowieść o rodzeństwie po latach wracającym do rodzinnego domu. Wspólnymi siłami próbują zmierzyć się z przeszłością, dowiedzieć prawdy i odbudować relację. Pomimo często naprawdę smutnych historii gra się rewelacyjnie, a pomysły na zagadki, które w trakcie gry należy rozwiązać, żeby pomóc Tylerowi i Alyson są nie tylko świetne, ale też graficznie dopracowane do perfekcji! Polecam wszystkim, którzy lubią gry z fabułą, w których gracz decyduje o przebiegu zdarzeń (przynajmniej do pewnego stopnia).
HBO zekranizuje Zatokę Świń, a TVN idzie w międzywojenną Warszawę
Czymże byłoby Monthly bez doniesień na temat serialowych nowości, zapowiedzi z polskiego podwórka? Zacznijmy od najświeższego, jakim jest informacja o tym, że HBO kupiło prawo do ekranizacji książki Zatoka świń napisanej przez Bożenę Aksamit i Piotra Głuchowskiego. Zbyt wielu szczegółów umowy nie ujawniono, ale jeśli HBO stworzy serial opowiadający o wydarzeniach w sopockich klubach nocnych, może być to naprawdę mocna produkcja.
Ciekawie, choć tutaj z pewną dozą niepewności, zapowiada się nowy serial stacji TVN, Receptura. To pierwsze wejście stacji w świat międzywojennej Warszawy i trochę nie wiadomo, czego się spodziewać. Zwłaszcza, że TVN słynie z katalogowych wnętrz… Bohaterkami serialu będą dwie kobiety, jedna mieszkająca we współczesnej Warszawie, druga właśnie w okresie międzywojennym. Główną rolę w historycznej części zagra Agnieszka Więdłocha. Więcej na temat serialu można przeczytać tutaj. Oprócz Więdłochy na ekranie będzie można oglądać też Jacka Komana, Mateusza Janickiego oraz Fabiana Prokeina.
Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.
Jeden z moich najnowszych książkowych zakupów, najnowsza książka Wojciecha Przylipiaka Sex, Disco i kasety video. Polska lat 90., która ukazała się dwa tygodnie temu. Zamówiłam w ciemno, sugerując się tematyką uwielbianych przeze mnie lat 90., mam nadzieję przeczytać w czerwcu i szybko zrecenzować. Jestem jej bardzo ciekawa, bo lubię reportaże, a ten zapowiada się na barwną opowieść o coraz bardziej kolorowych czasach, z jeansami i Colą w tle. Książkę można zamówić tu.
Autor rozmawia ze świadkami i uczestnikami tamtych przemian, m.in.: właścicielem wypożyczalni kaset VHS, stadionowym handlarzem , twórcami gier video i kelnerką w nocnym klubie. O swoim biznesie z lat 90. opowiadają właściciele małej gastronomii, pierwsze szalone kroki w prywatnej stacji radiowej wspomina redaktor naturszczyk, a wydawca różowej prasy przybliża polski rynek erotyczny.
To książka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.
Opis wydawcy.
Plotkara powraca. Poznaj nowych bohaterów!
Raptem trzy dni temu HBO Max pokazało oficjalną zapowiedź powracającego po latach serialu Gossip Girl (pol. Plotkara). O odświeżeniu serialu najpierw plotkowano, później okazało się to prawdą, a w ostatnich miesiącach regularnie publikowano zdjęcia z planu i ujawniało, jakie twórcy mają pomysły na nowych bohaterów. Nie będzie nowej Sereny i Blair, będą zupełnie nowi bohaterowie, nowe pokolenie. Trochę podobnie, jak zrobiono z serialem 90210 będącym nową wersją kultowego Beverly Hills 90210. Premiera Gossip Girl 8 lipca na HBO Max. Co łączy obie produkcje, poza tytułem? Odpalcie zwiastun a usłyszycie.
ICH SŁUCHAŁAM W MAJU 2021
Przyznam, że większość przesłuchanych przeze mnie w maju płyt już doczekała się recenzji. Słuchałam nowego albumu twenty one pilots, debiutanckiej płyty Kaśki Sochackiej i Olivii Rodrigo. Na chwilę poczułam się oczarowana koncertówką P!nk, ale przyznaję, że jest to pewne rozczarowanie, zlepek występów z kilku lat, nastawiony na publikację coverów. Oprócz tego dałam szansę nowej płycie Sanah, którą mam nadzieję prędzej czy później zrecenzować, albumowi Brut Brodki, który niestety nie jest tak pozytywnym zaskoczeniem, jak Clashes czy drugiej płycie Marty Bijan, Sztuka płakania. Jest co recenzować!
NAJPOPULARNIEJSZE TEKSTY NA BLOGU W MAJU 2021
- The Sinner (Grzesznik). Dobry trzeci sezon, choć gorszy od poprzednich
- Homeland 8. Doskonałe zakończenie historii Carrie Mathison
- Szadź TVN. Kilka powodów by (nie) oglądać
- 10 powodów by oglądać… The Bold Type (Dziewczyny nad wyraz)
- Szortext: Twenty One Pilots – Scaled And Icy
- Muzyczne szorty #79: P!nk, Muchy i Newton Faulkner
TO OGLĄDAŁAM W MAJU 2021
- Mare z Easttown HBO
- Sexify Netflx
- Tajemnica Lasu Umarłych Canal+
- The Innocent Netflix
- Szadź 2 Player
- Co widać i słychać Netflix
- Kobieta w oknie Netflix
- Ragnarok Netflix
- Black Space Netflix