Nareszcie mogę z pełnym przekonaniem ogłosić, że maj 2018 to był naprawdę przyjemny miesiąc! Kolejny z kategorii tych intensywnych, ale tym razem bardzo obfity w koncertowe doświadczenia, zapowiedzi nadchodzących koncertowych doświadczeń i co również mnie cieszy, okazał się bardzo dobrym miesiącem dla twórczości Polaków. Jest co wspominać, co podsumowywać i na co czekać!
Tak się nietypowo złożyło, że zarówno Monthly na kwiecień, jak i na maj publikuję w długi weekend. Kwietniowe Monthly opublikowałam siedząc przy klimatycznym, starym biurku w wynajmowanym mieszkanku w Norwegii, do której polecieliśmy na koncert Metalliki. Najnowsze Monthly kończę pisać przy moim ukochanym biurku, przy którym kilka lat uczyłam się i pisałam prace maturalne. O maturze myślę ostatnio często, ale nie dlatego, że maj to miesiąc matur. Powód jest inny – moja matura w zaskakujący dla mnie sposób zaczęła przenikać do popkultury! Jak? O co chodzi? Zaraz wyjaśnię!
James Norton i Vanessa Kirby w filmie Agnieszki Holland
Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem. Tematyka jest mi o tyle bliska, że łączy się ze wspomnianą na początku artykułu maturą. Film Gareth Jones (lub Man Made, bo taki tytuł filmu też się pojawia) to oparta na faktach opowieść o dziennikarzu, który informował świat o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Te straszne wydarzenia działy się w ZSRR w latach 1932–1933. W głównej roli zobaczymy Jamesa Nortona i znaną m.in. z The Crown, Vanessę Kirby. Wielki Głód był tematem mojej pracy maturalnej z historii, tematem, który sama sobie wymyśliłam. I tak oto, pięć lat później, powraca i wchodzi do popkultury.
Michelle Obama wydaje książkę
Dokładnie tak. Żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych wydaje książkę, a mówiąc precyzyjniej, wspomnienia. Książka już teraz, choć wiadomo o niej dość niewiele i dopiero pokazano okładkę, jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pozycji w Stanach Zjednoczonych. Ukaże się w listopadzie tego roku, nosi tytuł Becoming, przetłumaczona zostanie na 25 języków i będzie zbiorem nieudostępnionych wcześniej zdjęć, wspomnień i przemyśleń Michelle, których celem jest nie tylko opowiedzenie historii byłej Pierwszej Damy, ale też pokazanie drogi jaką przeszła. Becoming ma być książką, która ma pomóc kobietom, uświadomić, że każda z nas nosi w sobie historię ważna, wyjątkową, naszą.
Olga Tokarczuk z ważną brytyjską nagrodą
W Monthly na maj nie mogło zabraknąć jej, Olgi Tokarczuk i książki Bieguni, za którą właśnie w tym miesiącu pisarka otrzymała jedną z najważniejszych nagród w literackim świecie, Man Booker International Prize. Znam tę książkę bardzo dobrze, napisałam na jej podstawie pracę maturalną z języka polskiego. W tym roku, po ponad dziesięciu latach od wydania na polskim rynku, książka została wydana w języku angielskim. Otrzymała nowe życie, dotarła do nowych odbiorców, znów zrobiło się o niej głośno. Niesamowite jest to, że po pięciu latach ta książka znów do mnie wraca. Tym razem już nie jako jedna z kilku świetnych książek Tokarczuk, ale jako pierwsza książka polskiego autora uhonorowana Man Booker International Prize. Magia!
Nagroda dla Pawlikowskiego!
Pozostając w temacie nagród dla Polaków nie mogę nie wspomnieć o wyróżnieniu, jakie w Cannes odebrał Paweł Pawlikowski za film Zimna Wojna. Artykuł na temat filmu znajdziecie tutaj. Ja już nie mogę się doczekać wizyty w kinie, ale niestety wiele wskazuje na to, że nie uda mi się obejrzeć filmu w tygodniu premiery… 8. czerwca, tego dnia film trafia do kin w całej Polsce!
Obamowie podpisali kontrakt z Netflixem
W marcu opublikowałam artykuł na temat pertraktacji na linii Obama-Netflix. The New York Times donosił, że Barack Obama wspólnie z małżonką mają stworzyć własny program. Mówiło się, że będą zapraszać wyjątkowe osoby, opowiadać ich historie i inspirować Amerykanów do bycia lepszymi ludźmi. Doniesienia sprzed trzech miesięcy okazały się prawdziwe, ale tylko do pewnego stopnia. Państwo Obama rzeczywiście pertraktowali z Netflixem, rzeczywiście doszło do podpisania umowy, ale jest ona dużo szersza niż stworzenie jednego programu.
Barack i Michelle będą produkowali filmy i dokumenty. W swojej nowej pracy chcą połączyć doświadczenia, jakie nabyli w okresie urzędowania. W oficjalnym oświadczeniu prasowym potwierdzającym nawiązanie współpracy Barack przyznał, że jedną z najwspanialszych rzeczy, jaka przydarza się politykom jest możliwość spotykania na swojej drodze ludzi zajmujących się rozmaitymi rzeczami, ludzi opowiadających historie, które powinien poznać każdy. I właśnie taki plan mają Obamowie – będą angażowali się w pisanie scenariuszy i produkowanie filmów, dokumentów, seriali bazujących na historiach prawdziwych ludzi. Chcą opowiadać historie, które sami usłyszeli, a Netflix będzie platformą, która im to umożliwi.
Trzecie dziecko, trzecia książka
Lacey Sturm, była wokalista zespołu Flyleaf jest w trzeciej ciąży i wydaje trzecią książkę. Jaki ma to ze sobą związek? Nie wiem, ale sama podkreśliła, że właśnie tak jest, więc uznałam, że być może jest to dla niej istotne. Książka nosi tytuł The Return: Reflections on Loving God Back i jest kolejną opowieścią Lacey na temat życia z Bogiem i tego, jak można odwdzięczać się Bogu za jego miłość.
Być może brzmi to trywialnie i niezbyt przekonująco, ale Lacey jest naprawdę dobra w pisaniu o swojej więzi z Bogiem, o tym, jak ważna jest dla niej wiara i jak wiele w jej życiu zmieniła. W swojej biblioteczce mam pierwszą książkę Lacey, The Reason: How I Discovered a Life Worth Living, o której pisałam tutaj. Najnowsza książka ukazała się 22 maja.
Koncertowy maj!
Maj rozpoczął się dla mnie fantastycznym koncertem Metalliki w norweskim Oslo. Prawda jest taka, że poprzeczka została postawiona tak wysoko, że trudno będzie komukolwiek podnieść ją w tym roku wyżej, ale nie oznacza to, że maj należał tylko do Metalliki. Po świetnym początku miesiąca równie dobry okazał się jego koniec – najpierw koncert Now, Now w Berlinie, a później Mrozu na lokalnych Juwenaliach. Relacje z wszystkich koncertów, z naprawdę udanymi zdjęciami linkuję poniżej.
Metallica w Oslo. Wciąż czuję ciężar norweskiego tłumu – relacja. Przeczytaj!
Now, Now wystąpili w Berlinie promując nowy album – relacja + zdjęcia. Przeczytaj!
Mrozu zdał test zaufania na piątkę – relacja + zdjęcia. Przeczytaj!
Czy to będzie najpiękniejszy film 2018?
Najpiękniejszy nie znaczy najlepszy, ale Krzysiu, gdzie jesteś?, nowa produkcja Disneya o Kubusiu Puchatku i dorosłym Krzysiu wskoczyła na moją listę filmów, które koniecznie muszę obejrzeć w sierpniu. Gdy dwa miesiące temu pokazano pierwszą, zaledwie kilkusekundową zajawkę zachwycił mnie Puchatek. W tym miesiącu zaprezentowano pełnowymiarową zapowiedź, a także plakat filmu i nareszcie można poczuć klimat tej historii. Wszystkie bajkowe postaci prezentują się fantastycznie! Problemem jest jedynie tłumaczenie polskiego zwiastuna, który językowo niestety nie wyłapał niuansów z oryginalnych dialogów, ale chcę wierzyć, że to wina niewystarczającej ilości czasu na dopracowanie tłumaczenia.
Serial AXN Polska na Netflix + nowa produkcja
AXN Polska nie daje za wygraną i wciąż stawia na krajowe, oryginalne produkcje próbując udowodnić, że na naszym rynku jest miejsce nie tylko na seriale Canal+ i HBO. W maju AXN Polska sprzedało Netflixowi prawa do emisji serialu Ultraviolet, który jesienią 2017 roku był emitowany przez AXN Polska. Stacja rozważa stworzenie drugiego sezonu, ale zanim podejmą ostateczną decyzję zaangażowali się w prace na planie nowej produkcji.
Fabuła serialu Znaki osadzona będzie w małym miasteczku w okolicy Gór Sowich, gdzie przed laty zginęła studentka, a przyczyny jej śmierci nie zostały wyjaśnione. Po latach dochodzi tam do kolejnej zbrodni, jednak w miasteczku panuje zmowa milczenia, która sprawia, że śledztwo prowadzone przez komisarza Trelę jest bardzo trudne. W główną rolę wcieli się Andrzej Konopka, a towarzyszyć mu będzie m.in. Helena Sujecka, Helena Englert i zapaśniczka MMA, Karolina Owczarz.
Late Summer Festival, czyli nowy festiwal na mapie Poznania
Na koncertowej mapie Poznania pojawił się nowy festiwal muzyczny. Pierwsza edycja Late Summer Festival odbędzie się 1 września i zapowiada się naprawdę dobrze. Po pierwsze dlatego, że żeby wziąć w niej udział nie muszę jechać na drugi koniec miasta. Po drugiego dlatego, że odbywa się na poznańskiej Malcie, w miejscu które niby jest całkiem nieźle zagospodarowane, ale mając w pamięci Maltańską Scenę Muzyczną sprzed dwóch lat wiem, że jest to idealna lokalizacja na koncerty w cieplejsze miesiące roku. A tych mamy przecież coraz więcej! Trzeci powód jest jednak najważniejszy. Late Summer Festival przyciąga mnie koncertami artystów, których lubię, których znam i których na żywo chętnie zobaczę.
Podczas pierwszej edycji wystąpi Tom Odell, którego muzyką zainteresowałam się w pobliżu jego poprzedniej wizyty w Polsce, ale wtedy chyba nie było już biletów. Będzie też Kasia Nosowska, która przymierza się do wydania nowego albumu. Oprócz nich m.in. Ralph Kamiński, Muchy i Daria Zawiałów. Będą dwie sceny, jeden dzień imprezy. Bilety są jeszcze w sprzedaży, więc pomyślcie, czy przypadkiem nie macie wolnego pierwszego dnia września.
Z wizytą w zimnej Norwegii
Jako wielka fanka wiosny i zdecydowanie nie-fanka upalnego lata zdążyłam już zatęsknić za niskimi temperaturami, jakie panowały w Oslo na początku tego miesiąca. Krótkie, fotograficzne wspomnienie naszej wizyty znajdziecie w artykule o Ekebergparken Sculpture Park. Zdjęcie, które zdobi Monthly na maj również powstało w Norwegii, ale innego dnia i przy okazji innego spaceru. Być może w tym miesiącu wrzucę więcej zdjęć z tamtej sesji.
Andrew Lincoln opuszcza The Walking Dead!
Twórcom, jakby nie patrzeć, kultowego serialu AMC, The Walking Dead już od kilku sezonów nie jest łatwo zadowolić fanów produkcji, ale im bliżej dziesiątego sezonu tym więcej pojawia się pytań, czy AMC w ogóle uda się nakręcić 10 sezon. Amerykańskie media, z The Hollywood Reporter na czele, podają, że Andrew Lincoln opuszcza The Walking Dead! Aktor, który od pierwszego sezonu wciela się w główną postać zdecydował się odejść z produkcji. Dziewiąty sezon serialu ma być ostatnim z jego udziałem i pierwszym, w którym będzie go znacznie mniej. Andrew ma zagrać w mniej więcej połowie sezonu.
Podobnie stanie się z inną z głównych postaci – Lauren Cohan wcielająca się w rolę Maggie również nie zagra we wszystkich odcinkach nowego sezonu. Cohan otrzymała główną rolę w nowej produkcji ABC, Whiskey Cavalier i to jej będzie poświęcała większość swojego zawodowego czasu. Informacje o tym, że Lauren przymierza się do odejścia z serialu pojawiają się już od kilku miesięcy i wszystko wskazuje na to, że producenci dążą do stopniowego wygaszania jej wątku.
Co dalej z The Walking Dead? Przede wszystkim coraz bardziej oddala się od oryginału. Czy jest to zaskakujące? Nie. Trudno związać ze sobą aktorów na kilkanaście lat, nawet oferując fantastyczne zarobki. Ja już od dawna nie ukrywam, że to, co dzieje się w tym serialu przestało być interesujące i wciągające. Odejście Lincolna może okazać się krzywdzące dla serialu, bo jakby nie patrzeć był jego twarzą od samego początku, ale z pewnością zadziała dobrze na Andrew, jako aktora. Ileż lat można grzebać się we flakach zombie?! Z Cohan będzie podobnie – jej serialowa postać, chociaż rozwijała się lepiej niż Lincolna, przestała być już świeża i intrygująca. Cieszę się, że niebawem będzie okazja, aby oglądać Lauren w nowej, innej roli.
Aktualnie twórcy The Walking Dead negocjują przedłużenie kontraktów z poszczególnymi aktorami. Wiadomo już, że najprawdopodobniej najwyższą gażę dostanie Norman Reedus, serialowy Daryl, który przedłużył kontrakt na kilka sezonów i zarobi 20 milionów dolarów. Będzie zatem dziesiąty, jedenasty i pewnie nawet dwunasty sezon The Walking Dead, ale zdaje się, że znów dobijamy do punktu, w którym “pozbywamy się” gromady głównych postaci na rzecz kilku zupełnie nowych bohaterów. Być może nowe twarze, nowe wątki, nowe relacje podziałają odświeżająco na fabułę i tempo akcji.