medleyland.pl

Monthly na styczeń 2021

Rozgrzewkę przed 2021 możemy uznać za zaliczoną, bo właśnie kończy się pierwszy miesiąc nowego roku. Czy przyniósł nadzieje na powrót do czasów, które pamiętamy sprzed roku? Nie da się ukryć, a Monthly na styczeń 2021 jedynie to potwierdzają, że popkultura cały czas odczuwa pandemiczną rzeczywistość. Na szczęście zawsze znajduje się coś, co odciąga uwagę. W styczniu były to sesje zdjęciowe oraz inauguracja prezydentury Joe Bidena.

O czym jeszcze w Monthly? O Grammy Awards, odwołanych festiwalach, Bestsellerach Empiku i najpopularniejszych utworach i płytach w Polsce w 2020 roku oraz mojej mini obecności na łamach magazynów Billboard i NME.

Grammy Awards wyjątkowo później, czyli pandemia nadal zbiera żniwo

Nawet, jeśli na naszym kontynencie pandemia wydaje się być względnie opanowana, w Stanach Zjednoczonych nadal jest źle, a zielonego światełka nie widać, mimo szczepionki.

Na początku stycznia poinformowano, że w 2021 roku ceremonia rozdania najważniejszych nagród muzycznych zostanie wyjątkowo przeniesiona na marzec. Powodem przesunięcia – z 31 stycznia – jest stale rosnąca liczba zakażonych w stanie Kalifornia. Nową datę wyznaczono na 14 marca, ale w przekazach medialnych przez moment mówiło się nawet o kwietniu. O nominowanych pisałam tutaj.

Zaskakujące okładki, czyli Cosmopolitan, Vogue i Wysokie Obcasy

Ciekawie się działo w prasie w styczniu. W Stanach Zjednoczonych ukazał się Vogue z Kamalą Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, co wzbudziło niemałą sensację, bo pozowała w trampach. Jednym nie spodobało się, że w trampkach na okładkę Vogue, innym że wiceprezydent ubrała trampki, a jeszcze innym przeszkadzało, że okładka taka niezbyt modowa.

Jeszcze większe zamieszanie wzbudziła sesja zdjęciowa na okładki brytyjskiego Cosmopolitan. Magazyn przedstawił jedenaście kobiet, dla których pojęcie zdrowego stylu życia nie zamyka się w jednym rozmiarze widniejącym na metce. W sesji wzięły udział kobiety o różnych kształtach, zawodowe sportsmenki, kobiety z niepełnosprawnościami. Sesja jest ładna, historie ciekawe i poruszające. Możecie je przeczytać – w oryginale – tutaj. Gdybym była młodsza, pewnie zdziwiłaby mnie tak zróżnicowana opinia społeczeństwa na temat tej sesji.

W Polsce też pojawiła się ciekawa okładka. Maciej Stuhr, jako pierwszy mężczyzna, trafił na okładkę Wysokich Obcasów. Opowiadał, czego wstydzi się mężczyzna, o ciele, pracy aktora, magii kamery. Mam wrażenie, że miał wyjść z tego materiał zachęcający do szerszej publicznej rozmowy, ale wszystko przeszło bez echa. Może niewłaściwy to czas?

Bestsellery Empiku 2020 + kogo i czego słuchali Polacy w 2020

W połowie stycznia Empik przedstawił listę nominowanych w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020, które zostaną przyznane 9 lutego. Imprezę będzie można oglądać na antenie TVN od godziny 20:15. Nominacje w kategorii Muzyka nie są zaskakujące, może z wyjątkiem kategorii Pop/Rock, w której znalazła się jedna płyta zagraniczna – Power Up AC/DC. Na tle wyłącznie polskich nominacji, i pamiętając jak wiele dobrych zagranicznych płyt przyniósł 2020, ta odosobniona nominacja bardzo się wyróżnia. Pełną listę nominowanych można znaleźć tutaj.

Podczas uroczystości wręczenia wyróżnień wystąpią m.in. Kasia Nosowska, sanah, Daria Zawiałow, Organek i Margaret. Dyrektorem muzycznym został Igo.

Związek Producentów Audio-Video udostępnił zestawienie najpopularniejszych radiowych utworów emitowanych w rozgłośniach radiowych w Polsce w 2020 roku oraz listę najchętniej kupowanych płyt. Liderami rocznego zestawienia zostali Quebonafide z albumem Romantic Psycho, Kult z już kultowym Live Pol’And’Rock Festival 2019 osiągającym szczyty popularności w tygodniu komentowania Funduszu Wsparcia Kultury i Pro8L3M z albumem Art Brut 2. W zestawieniu radiowych przebojów numer jeden przypadł Blinding Lights The Weeknd, dwa utworowi Szampan sanah a trzecie Close Your Eyes Felix Jaehn, Vize, Miss Li. Pełne zestawienia można znaleźć tutaj.

Katy Perry inauguruje prezydenturę Bidena

Katy Perry była jedną z najjaśniejszych gwiazd w bogatym zestawie gwiazd popierających Hillary Clinton w walce o Biały Dom w kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Przegrana kandydatki demokratów pokazała, że wsparcie gwiazd popkultury nie przekłada się na pozytywny wynik wyborczy, m.in. dlatego, że celebryci zbyt ogólnikowo przytaczali program kandydatki. Kampanię Bidena i Harris poprowadzono inaczej, ale zwycięstwo było równoznaczne z inauguracją prezydentury w towarzystwie gwiazd z pierwszych stron gazet i list przebojów. Nawet mimo pandemii. Katy Perry uświetniła wydarzenie występem z singlem Firework, wydanym w 2010 roku na albumie Teenage Dream.

Odwołane Glastonbury. Festiwalowe lato odwołane?

Już na początku stycznia pojawiły się doniesienia, że tegoroczna edycja festiwalu Glastonbury została odwołana. Wówczas organizatorzy zaprzeczyli, ale niespełna trzy tygodnie później wydali oświadczenie, w którym z bólem serca, drugi rok z rzędu, odwołali jeden z największych festiwali świata. “Próbowaliśmy poruszyć niebo i ziemię, ale jasne jest, że mimo naszych wysiłków nie uda się zorganizować festiwalu w tym roku”, napisali w oświadczeniu.

Obserwatorzy rozwoju pandemii nie poczuli się zaskoczeni odwołaniem festiwalu, jednak zdziwiło ich, że Glastonbury odwołano już w styczniu. Szybko pojawiło się pytanie, czy właśnie ruszyła lawina, w której pogrzebane zostaną marzenia branży (i miłośników muzyki) na letnie imprezy masowe. Czy ktoś, myśląc racjonalnie i patrząc co dzieje się na świecie, w ogóle zakłada, że w lecie odbędą się jakiekolwiek duże imprezy z udziałem międzynarodowych gwiazd?

Przed weekendem poinformowano również, że przełożona na kwiecień – z kwietnia 2020, a później października 2020 – Coachella także nie dojdzie do skutku.

Trafiłam na Billboard i NME!

A przynajmniej w pewnym sensie, bo trafiły tam moje wpisy z mediów społecznościowych zamieszczone na profilach Paramore-Music.com. Wszystko za sprawą niecodziennej kampanii marketingowej, jaką Hayley Williams przygotowała do promocji swojego najnowszego projektu. Jednym z jej elementów było dostarczenie fanowi (lub fance) mieszkającemu w Nashville nowej piosenki nagranej na płytę CD, pisałam o tym przy okazji Muzycznych szortów #71. W publikacjach Billboard i NME na ten temat pojawiły się przekierowania do moich wpisów. Niby to nic wielkiego, ale mam chyba powód, żeby uznać, że w pierwszym zawodzie osiągnęłam już wszystko? Jakby nie patrzeć Billboard i NME to dwa z największych tytułów muzycznych na świecie. Teraz czekam na propozycje wywiadów na ten temat z naszymi krajowymi mediami… (taki żarcik).

Tego słuchałam w styczniu

To podsumowanie, zaciągnięte z Last.fm, nie jest nieprawdziwe, ale nie oddaje rzeczywistości. Słuchałam głównie playlist, na których znajdowały się utwory wydane na 187 albumach. Bardzo dużo słuchałam piosenek wydanych w latach 80. i 90., czego w tym topie tak naprawdę nie widać.

Najpopularniejsze teksty na blogu w styczniu