Medleyland.pl

Monthly na wrzesień 2021

Z żalem żegnam się z wrześniem, bo pozwolił mi odpocząć, przypomnieć sobie, jak wspaniałe są kinowe seanse i klubowe koncerty. Październik nie zapowiada się tak interesująco, a raczej pracowicie i wymagająco, ale może nie będzie tak źle. Na otarcie łez, będąc jedną stopą wciąż we wrześniu, przygotowałam Monthly na wrzesień. Mocno skupione wokół produkcji filmowych i koncertów, ale znajdzie się też coś dla miłośników seriali, zwłaszcza tych szukających tytułów na jesienne wieczory.

W październiku chcę nadrobić kilka zaległości w recenzjach. W kolejce czeka kilka płyt, jeden film i przynajmniej trzy seriale. W tej wrześniowej intensywności postawiłam na czytanie książek, relacjonowanie koncertów, a ostatnio wróciłam nawet do grania na konsoli i zaczęłam Life is Strange: True Colors.

Alanis odcina się od dokumentu HBO na swój temat, a Netflix zbiera baty za dokument o Britney

W połowie września na Festiwalu Filmowym w Toronto zadebiutował dokument HBO Jagged opowiadający o Alanis Morissette. Artystka zgodziła się wziąć w nim udział, spotkała się z dziennikarzami stacji, a materiał miał pokazywać jej drogę do kariery oraz przypomnieć, bo to opowieść już dość dobrze znana, jak powstała kultowa płyta Jagged Little Pill. Niestety wraz z premierą okazało się, że Alanis nie jest zadowolona z finalnego kształtu dokumentu. Piosenkarka wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że historia, jaką zgodziła się opowiedzieć nie jest tą, jaką pokazano w Jagged, a wiele przedstawionych informacji i aluzji nie jest prawdziwa.

W dokumencie, co już obiegło światowe media, Alanis opowiada o molestowaniu seksualnym w branży i wypowiada się na tematy, o których wcześniej nie mówiła publicznie. W oświadczeniu nie podała jednak, jakie informacje zostały zmyślone i z czym się nie zgadza. Zapewniła natomiast że nie zamierza pojawić się na żadnym wydarzeniu związanym z promocją Jagged.

Jeśli o dokumentach mowa to warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo krytycznie oceniony przez dziennikarzy. Na Netflixie pojawił się Britney vs Spears, trwający półtorej godziny dokument mający opowiedzieć historię ubezwłasnowolnienia przez rodzinę jednej z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop, Britney Spears. Po przeczytaniu kilku naprawdę niepochlebnych recenzji nie mam już ochoty poświęcać czasu na jego oglądanie. Gdy czytam, że materiał złożono tak, żeby był efektowny, ale pozbawiony jest empatii i zrobiony tak, jakby nie dotyczył osoby, która żyje i może poczuć się jeszcze bardziej skrzywdzona oglądając pewne fragmenty, wiem że nie chcę wspierać swoim klikiem takich działań.

TVP pracuje nad dokumentem o Rodowicz

Pozostając jeszcze na moment przy dokumentach muszę wspomnieć o pracach TVP nad dokumentem poświęconym Maryli Rodowicz. Nad produkcją czuwa Paweł Gajewski, zaś autorami są Michał Bandurski i Krystian Kuczkowski, czyli ten sam zespół, który pracował nad dokumentem Całe moje życie o Krzysztofie Krawczyku. Dokument Maryla ma zostać wyemitowany w Boże Narodzenie, o czym piszą Wirtualne Media.

Jestem ciekawa efektów, bo dokument o Krawczyku wyszedł naprawdę dobrze, merytorycznie powinien zadowolić tych, którzy oglądają takie produkcje chcąc poznać artystę, a fani Krawczyka nie powinni być rozczarowani. Jeśli Maryla będzie na równie wysokim poziomie, będę bardzo zadowolona. Ciocia Ula jest tylko jedna i zasługuje na dobry dokument.

Tegoroczny zastępca wiecznie samotnego Kevina

We wrześniu stało się jasne, jaki film zastąpi w tym roku tradycję oglądania Kevina samego w domu czy Kevina samego w Nowym Jorku. Będzie to najnowsza produkcja Adama McKaya, Nie patrz w górę, która 24 grudnia zadebiutuje na Netflixie. Fabularnie nie czuję się zainteresowana seansem, ale obsada robi wrażenie – Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Meryl Streep i Matthew Perry, o czym pisałam w Monthly na październik 2020. Niżej zostawiam zwiastun.

To obejrzałam we wrześniu 2021

  • Chesapeake Shores Netflix – serwis udostępnia jeden nowy odcinek tygodniowo, samą produkcję zaczęłam oglądać już bardzo dawno temu, teraz umilają mi jeden wieczór w tygodniu rodzinnym ciepłem i kojącymi widokami
  • Skazana Player/TVN – język bohaterów jeden z ostrzejszych w polskiej telewizji ostatnich lat, szczególnie w stacji ogólnopolskiej
  • Receptura TVN – to nie jest zły serial, ale jest pomieszaniem wszystkich możliwych gatunków; historyczny, romans, kryminał, tragikomedia, komedia. Zachowanie umiaru byłoby wskazane
  • Dynastia Netflix – wracam do tego serialu sporadycznie, oglądając po 2-3 odcinki i przerywając na kilka miesięcy
  • Dirty John & Dirty John: Betty Netflix – serial inspirowany historiami kobiet psychicznie krzywdzonych przez mężów
  • Rojst ’97 Netflix – bardzo pozytywne zaskoczenie i nieoczywiste zakończenie
  • Clickbait Netflix – muszę kiedyś napisać obszerną recenzję tego serialu, bo to jeden z najlepszych, jakie obejrzałam na Netflixie w tym roku
  • Otwórz oczy Netflix – zdecydowanie jeden z nielicznych ciekawych, niepowtarzalnych polskich seriali na Netflixie. Będę publikować recenzję
  • Najmro. Kocha, kradnie, szanuje. [ film ]
  • Żeby nie było śladów – recenzja w październiku [ film ]

Co nowego w świecie seriali w październiku?

  • YouTy – Netflix – 15 października
  • Gossip GirlPlotkara – HBO Go – 26 października
  • The SinnerGrzesznik – 13 października
  • Fear the Walking Dead – 18 października
  • Love LifeHBO – 28 października
  • HiacyntNetflix – 13 października
  • The Office PL – Canal+ – 22 października

Koncertowy wrzesień, czyli rock’n’roll wiecznie żywy oraz koncertowe ogłoszenia na 2022

Trzy kolejne koncertowe wspomnienia dorzucam do woreczka tych z 2021 roku. W wrześniu było u mnie mocno rock’n’rollowo, najpierw za sprawą zespołu Lipali, później Kasi Lins, a finalnie na koncercie Baranovskiego. Czasy wciąż mamy niepewne, ale w ostatnich dniach ogłoszono kilka tras koncertowych, na które warto rzucić okiem i rozważyć wpisanie do kalendarza na przyszły rok.

Przede wszystkim na dwóch koncertach w Polsce chciałby się zjawić Ed Sheeran. Muzyk w ramach promocji nowej płyty zagra na PGE Narodowym. Koncerty odbędą się 25 i 26 sierpnia. W momencie pisania tego tekstu bilety na każdy z koncertów są dostępne. Z nieco mniejszym rozmachem do Polski z trasą Wonder: The World Tour wybiera się Shawn Mendes, który 24 marca zagra w Tauron Arenie. Na tej samej scenie, ale 21 maja stanie grupa Tool. Po udanym, i błyskawicznie wyprzedanym letnim koncercie Maneskin ponownie odwiedzą nasz kraj, 15 lutego zagrają na warszawskim Torwarze.

W tym tygodniu kilka nowych nazwisk dołączyło też do line-upu przyszłorocznego festiwalu Open’er. W Gdyni zjawią się: Dua Lipa, Jessie Ware, Cigarettes After Sex czy Martin Garrix. Dla mnie bez szału, ale trzymam kciuki, żeby wszystko się udało!

Najpopularniejsze publikacje na blogu we wrześniu 2021

Tego słuchałam we wrześniu 2021!

Bardzo różnorodny muzycznie był to miesiąc. Niewątpliwie za sprawą powrotu zespołu ABBA, ale też dlatego, że miałam więcej czasu na słuchanie muzyki. W efekcie sięgnęłam po kompozycje znajdujące się na 230 albumach. W czołówce są dwa albumy ABBY, ale słuchałam też playlist z ich utworami. Bardzo spodobał mi się nowy krążek Chvrches, który mam nadzieję, że uda mi się zrecenzować w październiku – chciałabym też wreszcie zabrać głos w sprawie albumu Halsey. Oprócz tego, na fali koncertowych wrażeń, debiut Baranovskiego, z powodu 12 rocznicy brand new eyes Paramore oraz Odrzutowce i kowery happysad. W pierwszej dziesiątce jest też Totentanz z płytą Zimny dom i Take the Sadness out of Saturday Night od Bleachers.