Materiały prasowe

Muzyczne szorty #92: Katy Perry, Jack White, Zalewski/Dębska, Mrozu

Opóźnione o ponad tydzień Muzyczne szorty mogą oznaczać tylko jedno – rozpoczęła się intensywna końcówka roku. Plusem późnej publikacji jest dodanie jednego nowego utworu, coveru w wykonaniu Katy Perry, który trafi na niejedną świąteczną playlistę. Oprócz Katy bohaterami tych Szortów są Jack White, duet Krzysztof Zalewski i Maria Dębska oraz Mrozu. Niektórzy zapowiadają nowe albumy, inni tego nie robią, ale wszyscy doskonale bawią się muzyką, co słychać.

A jeśli zastanawiacie się, dlaczego Muzyczne szorty pominęły nowość od Adele, spieszę z odpowiedzią. Niewiele mam do powiedzenia na temat twórczości Brytyjki, bo nigdy nie słyszałam więcej niż singlowe propozycje. Dużo bardziej od singla Easy on Me interesuje mnie kampania wokół jego wydania, wydarzenia temu towarzyszące. Płyty pewnie posłucham, ale czy zrecenzuję? Raczej nie.

Katy Perry – All You Need Is Love

Katy Perry lubi zaskakiwać i najczęściej wychodzi jej to naprawdę dobrze. Tak jest w tym przypadku. Piosenkarka wypuściła cover jednego z największych przebojów The Beatles, All You Need Is Love w ramach współpracy z marką GAP. Akustyczna wersja utworu jest częścią najnowszej, świątecznej kampanii marki. Cel jest szczytny, bo jeden dolar z każdego odtworzenia piosenki na Spotify trafi na konto Baby2Baby i wesprze ich cele statutowe.

Muszę przyznać, że Katy Perry grająca na gitarze akustycznej, jej wokal w towarzystwie gitary akustycznej to nie tylko przyjemna odmiana od popowych, elektronicznych utworów, ale też ciekawe spojrzenie wstecz, na jej początki i debiutancki album nagrany jeszcze nie pod pseudonimem. Skojarzenia z przebojem Thinking of You też wskazane.

Krzysztof Zalewski & Maria Dębska – Nie będzie romansu

W tekście o kinowych premierach na jesień 2021 wspominałam o filmie Bo we mnie jest seks, opowieści o życiu Kaliny Jędrusik. W główną rolę wciela się Maria Dębska, ale w filmie można też zobaczyć Krzysztofa Zalewskiego, który gra Lucka. W ramach promocji produkcji opublikowano utwór Nie będzie romansu w wykonaniu wspomnianego wyżej duetu. Jest to zarazem zapowiedź trasy koncertowej, w jaką wyrusza Dębska.

Aktorka odwiedzi kilka dużych polskich miast oraz wyda płytę, Bo we mnie jest seks. Piosenki Kaliny Jędrusik, która ukaże się już 29 października. Będzie to zbiór 11 największych przebojów ikony polskiej popkultury, w wykonaniu Marii Dębskiej. Bonusowym utworem jest właśnie Nie będzie romansu, aranżacyjnie przypominające muzykę PRL i mogące poruszyć serce tych, którzy do dziś cenią sobie pewną prostotę, ale też lekkość tekstów i melodii lat 60., 70. czy nawet 80. Premiera filmu 19 listopada.

Jack White – Taking Me Back

Jack White wydał pierwszy od 2018 roku solowy utwór, więc nie wypada pominąć go w Muzycznych szortach. Słuchając Taking Me Back, już od pierwszych dźwięków nie sposób się nie zorientować, że to utwór właśnie Jacka – jest energiczna perkusja, rock and rollowy klimat i ten głos! Kompozycja jest częścią promocji najnowszej gry Call of Duty: Vanguard i została opublikowana także w wersji nazwanej “delikatną”. Energią Jacka bezsprzecznie pasuje do Call of Duty, a słuchając Taking Me Back momentalnie przypomniałam sobie o poznańskim koncercie z października 2018 roku. Relację znajdziecie tutaj.

Mrozu – Galácticos

Na zakończenie Muzycznych szortów #92 druga zapowiedź nowej studyjnej płyty Mroza, czyli jednej z tych premier przyszłego roku, na które czekam z zaciekawieniem. Utwór Galácticos porywa do tańca, ale też jest najlepszym dowodem na to, że Mrozu naprawdę wypracował sobie własny styl, którego niezmienne od kilku płyt się trzyma. Galácticos ma wszystkie elementy charakterystyczne dla muzyki Mroza – retro powiew, instrumenty dęte, atmosferę zabawy i popowo-jazzowy klimat. Na uwagę zasługuje też teledysk w reżyserii Michała Radzieja, który jest obrazkowym dopowiedzeniem śpiewanej historii. A ta, choć brzmi optymistycznie, jak na muzykę Mroza, jest też nostalgiczna i puszcza oczko do przeszłości. Zastanawiam się tylko, czy ta powtarzalność nie stanie się w pewnym momencie przeszkodą, czy Mrozu nie wpadnie w wir tworzenia zbyt podobnych utworów, które przestaną interesować i intrygować.

Artysta będzie jedną z gwiazd poznańskiego koncertu Estrady Poznańskiej. 4 listopada wystąpi w klubie Tama. Szczegóły są dostępne tutaj.