Pathologic 2
Pathologic 2

Najciekawsze premiery gier – grudzień 2019

Tegoroczny grudzień będzie nadzwyczaj spokojnym miesiącem w branży gier. Gracze cierpiący na kompulsywny obowiązek zaliczania wszystkich najnowszych hitów będą mogli bez wyrzutów sumienia ograć te wszystkie znakomitości z września, października i listopada. Nie oznacza to, że grudzień jest kompletnie nieciekawy – oto selekcja intrygujących tytułów, które będą miały premierę w tym miesiącu.

3 grudnia – Arise: A Simple Story
Xbox One, Playstation 4, PC

Niezwykle sympatycznie zapowiadająca się platformówka, w której pokierujemy losami zwykłego człowieka – staruszka, który reflektuje nad swoim minionym życiem. Oglądając materiały z produkcji spostrzegłem inspiracje wieloma tytułami, które urzekły mnie w ostatnich latach. Old Man’s Journey jako ogólna inspiracja pomysłu na grę: dziadzio podróżujący przez wspomnienia. Z Braid twórcy zapożyczyli pomysł na manipulowanie czasem, co pozwoli rozwiązać zagadki środowiskowe. Ogólny styl graficzny – prosty, ale stylowy, kolorowy i baśniowy – przywołuje na myśl tytuły pokroju Journey czy RiME. Czuć tutaj też ciepło Brothers, momentami baśniowość Ori and the Blind Forest czy generalną uroczość Unravel. A przy tym wszystkim, gra zachowuje swój indywidualny charakter. To może być przyjemna, relaksująca i jednocześnie wzruszająca przygoda.

12 grudnia – Pathologic 2
Xbox One

Niewątpliwie jedna z najbardziej intrygujących gier wszech czasów zmierza w grudniu na Xbox One. Na komputerach osobistych ukazała się już w maju tego roku, chociaż warto przypomnieć, że jest to nie sequel, a tak naprawdę remake oryginalnej gry, wydanej jeszcze w 2005 roku. Ówczesne ograniczenia technologiczne i budżetowe nie pozwoliły twórcom zrealizować w pełni swojej wizji. Pathologic to jedna z najbardziej ponurych, przygnębiających gier, która z tradycyjnie pojmowaną rozrywką i odczuwaniem przyjemności ma niewiele wspólnego. Miejscem akcji jest niewielkie miasteczko, którego mieszkańców powoli zabija okropna zaraza. Czas w grze płynie non stop i kolejne zdarzenia dzieją się niezależnie od poczynań gracza, w związku z tym niemożliwe jest doświadczenie wszystkiego i pomoc każdej postaci. Od mądrego zarządzania czasem, zasobami i decyzji grającego zależy, jak potoczy się rozgrywka. Pathologic 2 to tytuł jedyny w swoim rodzaju, choć z pewnością nie każdy się w nim rozsmakuje.