Hellblade: Senua's Sacrifice
Hellblade: Senua's Sacrifice

Najciekawsze premiery kwietnia na konsole i PC

Marzec był pierwszym prawdziwie obfitym miesiącem, jeśli chodzi o premiery nowych gier na konsole i PC. Obok wyczekiwanych przez wielu graczy Far Cry 5 i kooperacyjnej rewolucji w postaci A Way Out, było też kilka przyjemnych tytułów dla fanów ścigania, do których niewątpliwie się zaliczam. Po szczegóły odsyłam do ubiegłomiesięcznego tekstu. Kwietniowy kalendarz premier prezentuje się nieco mniej ekscytująco, ale dwóm wielkim grom nie sposób nie poświęcić uwagi. Jednej na Xboksa, jednej na Playstation.

11 kwietnia – Hellblade: Senua’s Sacrifice
Xbox One

Jako posiadacza Xboksa, do niedawna tytuł ten stanowił dla mnie jeden z głównych powodów zazdrości kierowanej w stronę posiadaczy Playstation 4. Dlatego z ogromną radością, a wręcz ekscytacją przyjąłem zapowiedź rychłej premiery Hellblade: Senua’s Sacrifice na Xbox One. Rekomendacjom napływającym z różnych źródeł nie było końca, a już kilka minut spędzonych z grą na konsoli kolegi nie miałem wątpliwości, że jest to rzecz, której po prostu nie można przegapić. Ninja Theory zaserwowało nam coś, co wykracza znacząco poza ramy kompetentnego slashera i staje się głębokim doświadczeniem emocjonalnym, które porównywać można z tymi wywoływanymi przez najwybitniejsze dokonania kinematografii czy literatury. To tytuł, który pokazuje, że medium, jakim są gry, dojrzało już do sugestywnego, wręcz brutalnego pobudzania nie tylko wyobraźni, ale i emocji czy refleksji nad tak trudnymi tematami, jak zdrowie psychiczne.

Tutaj główna bohaterka wyrusza w niewyobrażalnie trudną podróż do piekła w poszukiwaniu duszy zamordowanego męża, zmagając się przede wszystkim z napadami psychozy. Nie było jeszcze w grach tak trafnego portretu zaburzeń, z jakimi zmaga się osoba cierpiąca na psychozę. Hellblade powstało w konsultacji z psychologami i osobami cierpiącymi na zaburzenia psychotyczne. Nie można pominąć genialnej aktorki wcielającej się w rolę głównej bohaterki oraz niezrównanej oprawy wizualnej i dźwiękowej. Zwłaszcza dźwiękowej: kilka postaci pobocznych istnieje bowiem tylko w głowie głównej bohaterki, a ich głosy stanowią integralną część rozgrywki. Genialne udźwiękowienie uzupełnia adekwatna, piękna ścieżka muzyczna. Takiej podróży w świat celtyckiej mitologii jeszcze nie było i nie mogę się już doczekać, by podjąć trud dotarcia do jej kresu.

20 kwietnia – God of War
Playstation 4

W kwietniu powraca jedna z najbardziej rozpoznawalnych, flagowych marek dostępnych na konsolach Sony. Czwarta pełnoprawna odsłona cyklu God of War to nie zwykła kontynuacja, a odważny reboot. Zakres zmian wprowadzonych do fundamentów gry podzielił fanów na dwa obozy. Jedni, zachwyceni wyczekiwanymi zmianami, cieszą się z mocno odświeżonej formuły starej marki. Drudzy, oburzeni naruszeniem świętości, jakim była dla nich doprowadzona przez poprzednie tytuły do perfekcji formuła rozgrywki.

Zmieniła się nie tylko perspektywa obserwowania akcji (kamera umieszczona znacznie bliżej głównego bohatera, jak w większości współczesnych gier akcji), zmienił się nie tylko system walki – zmienił się nawet główny bohater. Niby jest nim nadal Kratos, ale nie jest to ten sam Kratos. A na dokładkę lata za nim jakiś niewyrośnięty giermek, któremu nie zamyka się jadaczka, niczym w starej amerykańskiej komedii. Czy ta mieszanka wyjdzie serii i jej fanom na zdrowie, przekonamy się już w kwietniu.


Pozostałe premiery kwietnia:

3 kwietnia – Penny-Punching Princess (Nintendo Switch, Vita)
3 kwietnia – King of Fighters ’97 Global Match (Playstation 4, Vita, PC)
3 kwietnia – Minit (Xbox One, Playstation 4, PC)
10 kwietnia – Dark Rose Valkyrie (PC)
10 kwietnia – Extinction (Xbox One, Playstation 4, PC)
10 kwietnia – Masters of Anima (Xbox One)
10 kwietnia – Owlboy (Xbox One, Playstation 4)
10 kwietnia – Project Nimbus: Code Mirai (Playstation 4)

11 kwietnia – Bombslinger (Xbox One) 11 kwietnia – Deep Ones (Xbox One)
11 kwietnia – Maelstrom (PC)
11 kwietnia – Robocraft Infinity (Xbox One)
11 kwietnia – Ys Origin (Xbox One) 12 kwietnia – Death end re;Quest (Playstation 4)
12 kwietnia – Rogue Aces (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch)
13 kwietnia – Regalia: Of Men and Monarchs (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch)
17 kwietnia – Yakuza 6: The Song of Life (Playstation 4)
19 kwietnia – Metal Max Xeno (Playstation 4, Vita)
19 kwietnia – Total War Saga: Thrones of Britannia (PC)

24 kwietnia – Adventure Time: Pirates of the Enchiridion (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch, PC)
24 kwietnia – BattleTech (PC)
24 kwietnia – Darkest Dungeon: Ancestral Edition (Playstation 4, Nintendo Switch)
24 kwietnia – Frostpunk (PC)
24 kwietnia – Gal*Gun 2 (Playstation 4, Nintendo Switch)
24 kwietnia – Hello Kitty Kruisers (Nintendo Switch)
24 kwietnia – Rick and Morty Simulator: Virtal Rick-Ality (Playstation 4, PC)
24 kwietnia – Runbow (Playstation 4)
24 kwietnia – South Park: The Fractured But Whole (Nintendo Switch)
24 kwietnia – The Swords of Ditto (Playstation 4, PC)
25 kwietnia – Runestone Keeper (Xbox One)
25 kwietnia – Sinner: Sacrifice for Redemption (Xbox One, Playstation 4, PC)
26 kwietnia – Super Robot Wars X (Playstation 4, Vita)
26 kwietnia – The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II: Kai (Playstation 4)