Premiery marca
EA

Najciekawsze premiery marca na konsole i PC

Wygląda na to, że okres posuchy mamy już za sobą. Marzec przyniesie kilka ciekawych premier gier na konsole i PC, w tym dwa naprawdę duże tytuły, z których jeden jest kontynuacją popularnego cyklu, a drugi zupełnie nową marką. Będzie też o niezwykle obiecująco zapowiadającej się nowej grze do kanapowego trybu kooperacji, oraz – tradycyjnie – coś dla fanów wyścigów.

6 marca – TT Isle of Man
Xbox One, Playstation 4, PC

Wyścigów motocyklowych w przeróżnych formach ostatnimi czasy nie brakuje, ale takiej gry jeszcze nie było. Tytułowy Isle of Man TT to najdłuższy wyścig motocyklowy, odbywający się cyklicznie od 1907 roku. Jak dotąd żadna gra nie dawała nam szansy na ściganie się na pieczołowicie odwzorowanej, pełnej wersji toru, liczącego ponad 60 km. TT Isle of Man będzie więc pierwsze i z pewnością będzie to miły powiew świeżości po ciągłym ściganiu się po tych samych, standardowych, licencjonowanych torach wyścigowych, obecnych w niemal każdej grze symulacyjnej. Ponadto pomysł na grę kojarzy mi się ze stareńkim Manx TT Superbike znanym z automatów i późniejszych portów, w tym na PC. Ten klasyczny tytuł Segi także oparty był na tymże wyścigu, ale siłą rzeczy, ze względu na ograniczenia technologiczne, nie mogliśmy w nim ujrzeć autentycznego, pełnego toru.

16 marca – Burnout Paradise Remastered
Xbox One, Playstation 4

Jak nie trudno się domyślić, ten tytuł to nic innego jak odświeżona wersja ostatniej dużej odsłony popularnego cyklu zręcznościowych wyścigów Burnout. Jakiś czas po premierze gry, Electronic Arts zleciło zespołowi Criterion prace nad kolejnymi odsłonami cyklu Need for Speed (ich pierwszą grą w tej serii było Hot Pursuit z 2010 roku). Otrzymujemy więc 10-letnią grę, w której podbito rozdzielczość (4K na Xbox One X i Playstation 4 Pro) wraz z zestawem DLC. I tyle – chwalenie tytułu za stabilne 60 klatek na sekundę mija się z celem, gdyż wynik taki osiągał już oryginał, także na konsolach (ale oczywiście przy znacznie niższej rozdzielczości 720p). I tyle – za to zapłacić mamy 139 PLN. Warto? Moim zdaniem nie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że Microsoft oferuje podobne aktualizacje podbijające rozdzielczość do gier na X360 zupełnie za darmo, a Burnout Paradise w oryginalnej wersji jakiś czas temu był udostępniony w ramach Games with Gold.

20 marca – Sea of Thieves
Xbox One, PC

Ważna premiera – to nie tylko pierwszy od długiego czasu nowy, “duży” tytuł od Rare, nie tylko pierwszy duży tytuł na wyłączność dla ekosystemu Xboksa w tym roku, ale też pierwsza gra, która już w momencie premiery dostępna będzie także w usłudze Xbox Game Pass. Od jej jakości i popularności może więc sporo zależeć w temacie dalszych ruchów Microsoftu. Sama gra niestety wzbudza moje zainteresowanie w sposób umiarkowany – ale wiem, że wielu graczy czeka na nią z zapartym tchem, bo to nie tylko tytuł skupiający się na popularnych ostatnio rozgrywkach sieciowych dla wielu graczy, ale też pierwsza duża gra piracka od czasów Assassin’s Creed IV: Black Flag.

23 marca – A Way Out
Xbox One, Playstation 4, PC

Osobiście, spośród wszystkich premier marcowych, tej wyczekuję najbardziej. Gra urzekła mnie już podczas robiącej wrażenie zapowiedzi na ubiegłorocznym E3. To wręcz tytuł-marzenie dla zwolenników trybu kooperacji na jednej konsoli. Tytuł podchodzi do tematu bardzo nowatorsko: koncentruje się na filmowym opowiedzeniu fabuły, angażując przez cały czas obu graczy – zdarzają się więc sytuacje, podczas których jeden z nich będzie w fabularnej cutscence, a drugi w tym czasie, obserwując zdarzenie z innego miejsca, nadal będzie miał kontrolę nad własną postacią. Nie zabraknie też oczywiście elementów gier akcji, a to wszystko w wysokobudżetowej oprawie graficznej. Trzymam kciuki, by A Way Out spełnił pokładane w nim nadzieje.

23 marca – MX vs ATV All Out
Xbox One, Playstation 4, PC

Fani ścigania się jednośladami mają co najmniej dwa powody do zadowolenia. Pierwszym jest opisany wyżej, ściśle asfaltowy TT Isle of Man, drugim zaś zdecydowanie terenowy MX vs ATV All Out. Ta najnowsza odsłona istniejącego od lat cyklu zapewni znaczące usprawnienie grafiki, zmaganie motocykli crossowych oraz pojazdów typu buggy, tryb podzielonego ekranu dla dwóch graczy przy jednej konsoli i sieciowy tryb wieloosobowy do 16 osób. Dawno temu świetnie bawiłem się przy takich klasykach jak Moto Racer czy Motocross Madness i jeśli wreszcie jakiejś współczesnej grze udałoby się dorównać pod względem grywalności tamtym tytułom, chętnie zainwestowałbym w taką pozycję.

27 marca – Far Cry 5
Xbox One, Playstation 4, PC

Największą premierą miesiąca jest niewątpliwie piąta odsłona jednej z największych serii Ubisoftu. Najnowsza część w niewielkim stopniu przypomina pierwszą, nie licząc tego, że to nadal pierwszoosobowa strzelanina w otwartym świecie. Tym razem mamy temat eksploatowany przez niezliczone ilości amerykańskich filmów i seriali – sekta religijna w małym miasteczku. Pod względem mechaniki rozgrywki, będzie raczej klasycznie – milion misji pobocznych w otwartym świecie, spluwy, pojazdy i zwierzęta. Fanów serii nie trzeba zachęcać, ja jednak sparzyłem się Far Cry’em przy trzeciej odsłonie i podobnie jak przy czwartej części, piąta także nie wzbudza we mnie pragnienia powrotu.


Pozostałe premiery marca:

4 marca – Death end re;Quest (Playstation 4)
6 marca – Fear Effect Sedna (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch, PC)
6 marca – Final Fantasy XV: Royal Edition (Xbox One, Playstation 4, PC)
6 marca – Frantics (Playstation 4)
6 marca – North (Xbox One)
8 marca – Your Four Knight Princesses Training Story (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch)
8 marca – Warhammer: Vermintide 2 (PC)
9 marca – One Eyed Kutkh (Xbox One)
9 marca – Scribblenauts Showdown (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch)
9 marca – Train Sim World (Xbox One)
13 marca – Devil May Cry HD Collection (Xbox One, Playstation 4, PC)
13 marca – Pure Farming 2018 (Xbox One, Playstation 4, OC)
13 marca – Spiral Splatter (Xbox One)
15 marca – Surviving Mars (Xbox One, Playstation 4, PC)
16 marca – Beast Quest (Xbox One)
16 marca – Kirby Star Allies (Nintendo Switch)
20 marca – A.O.T. 2 (Xbox One, Playstation 4, Vita, Nintendo Switch, PC)
20 marca – Assassin’s Creed Rogue Remastered (Xbox One, Playstation 4, PC)
20 marca – Assault Gunners HD Edition (Playstation 4, PC)
20 marca – Attack on Titan 2 (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch, PC)
20 marca – R.B.I. Baseball 18 (Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch)
21 marca – The Count Lucanor (Xbox One)
21 marca – Valkyria Chronicles 4 (Playstation 4)
23 marca – Detective Pikachu (Nintendo 3DS)
23 marca – Ni no Kuni II: Revenant Kingdom (Playstation 4, PC)
27 marca – Atelier Lydie & Suulle: The Alchemists and the Mysterious Paintings (Playstation 4, Nintendo Switch, PC)
27 marca – MLB The Show 18 (Playstation 4)
29 marca – Shining Resonance Refrain (Playstation 4)
29 marca – Super Robot Wars X (Playstation 4, Vita)
30 marca – Agony (Xbox One, Playstation 4, PC)