The Walking Dead: The Final Season
telltale.com

Najciekawsze premiery sierpnia na konsole i PC

Dobra wiadomość dla wszystkich graczy! Tegoroczny sezon ogórkowy dobiega końca. I chociaż najbardziej wyczekiwane hity zaczną się ukazywać dopiero we wrześniu, warto rzucić okiem także na sierpniowy kalendarz premier, coby nie przeoczyć premier kilku perełek!

7 sierpnia – Overcooked 2
Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch, PC

Jedna z najznakomitszych gier kooperacyjnych doczekała się kontynuacji! Każdy, kto lubi kanapowego coopa z pewnością nie przeszedł obojętnie obok pierwszej części Overcooked. Druga część dodaje nie tylko możliwość wspólnej gry w trybie sieciowym, ale też multum nowych przepisów, kuchni, kucharzy i przeszkadzajek. Twórcom udało się także poprawić dosyć symboliczną grafikę pierwowzoru. Sequel wreszcie więc wygląda na miarę swoich czasów, jednocześnie zachowując unikalny, sympatyczny styl. Nie mogę się już doczekać by wybrać jednego z pociesznych kucharzy i zabrać się za zaliczanie nowych wyzwań na 3 gwiazdki, chociaż wszystko wskazuje na to, że zadanie to będzie jeszcze trudniejsze niż poprzednio, bo sądząc po zwiastunach, twórcy włożyli mnóstwo wysiłku w przygotowanie nowych, wymyślnych sposobów na uprzykrzenie życia kucharzom.

10 sierpnia – We Happy Few
Xbox One, Playstation 4, PC

We Happy Few przeszło daleką drogę od czasu pierwszej zapowiedzi w 2015 roku i wejścia do wczesnego dostępu na PC i Xbox One w 2016 roku. Compulsion Games urzekło mnie swoją mocno niedoskonałą, ale absolutnie urzekającą, debiutancką grą Contrast z 2013 roku. We Happy Few wyglądało początkowo na projekt przy którym ambicje twórców przerastają ich możliwości. Najnowsze materiały wskazują jednak na to, że gra już ma ręce i nogi. To może być coś naprawdę wyjątkowego. Zresztą, w zwiastunach wyraźnie widać inspirację bardzo ambitnymi pierwszoosobowymi grami akcji pokroju Bioshock i Dishonored. Nie tylko w stylu graficznym, ale także w kwestii niestandardowych rozwiązań gameplay’owych. To będzie też ostatnia gra Compulsion wydana pod skrzydłami Gearbox Publishing – jak dowiedzieliśmy się w trakcie E3, studio zostało pozyskane przez Microsoft i następny ich projekt będzie najprawdopodobniej tytułem na wyłączność dla Xboksa i Windows 10.

14 sierpnia – The Walking Dead: The Final Season – Episode 1
Xbox One, Playstation 4, PC

W sierpniu ukaże się pierwszy odcinek ostatniego już sezonu The Walking Dead speców od interaktywnych filmów, Telltale. Po niezbyt udanym eksperymencie jakim był sezon trzeci i oddanie w ręce graczy kontroli nad zupełnie nową postacią, w czwartym sezonie Clementine powróci z cienia ról drugoplanowych. Historia zatoczy pełne koło i tak jak na początku tej opowieści Lee uczył małą Clem trudnej sztuki przetrwania w świecie opanowanym przez zombie, tak na końcu to całkiem już dorosła i zaradna dziewczyna przygotuje do życia w podobny sposób swojego podopiecznego, znanego z poprzednich sezonów chłopca imieniem AJ. Z innych nowości warto wspomnieć o pierwszej w historii serii (a także w ogóle w grach Telltale) zmianie perspektywy – w sekwencjach eksploracyjnych kamera wyląduje za ramieniem Clem, dając iluzję trzeciosobowej gry akcji. Nadal będzie to jednak przede wszystkim interaktywny film przetykany koniecznością naciśnięcia wybranego przycisku w odpowiednim czasie. Najważniejsze, żeby fabuła dorównywała tej z pierwszych dwóch sezonów – ale biorąc pod uwagę, jak nisko spadł poziom przy A New Frontier, można śmiało założyć, że gorzej już nie będzie.

21 sierpnia – Guacamelee 2
Playstation 4, PC

Overcooked 2 to nie jedyna gra sierpnia, na którą zwrócić uwagę powinni wszyscy fani kanapowego trybu kooperacji! Guacamelee to jedna z najlepszych dwuwymiarowych platformówek ostatnich lat, łącząca konieczność doskonałego opanowania precyzyjnego poruszania się w świecie gry z koniecznością doskonałego opanowania całkiem wymyślnego systemu walki i unikatowych metod pokonywania poszczególnych wrogów. Jednym słowem, trzeba mieć refleks, szybko myśleć i reagować natychmiast na ciągle zmieniającą się sytuację. Gra jest trudna, ale potrafi nagrodzić dobrych graczy. Pokonanie kilku finałowych bossów to były jedne z najbardziej satysfakcjonujących zwycięstw, jakie odniosłem z padem w rękach. Guacamelee 2 podąża w tym samym kierunku, co wspomniany sequel Overcooked: czyli to samo, ale więcej, ciekawiej, mocniej i w ogóle bardziej. Mam tylko nadzieję, że podobnie jak część pierwsza, pojawi się w miarę szybko także na innych platformach.


Wybrane pozostałe premiery sierpnia:

21 sierpnia – Shenmue I & II
Xbox One, Playstation 4, PC

Zapowiedź Shenmue III była jedną z największych niespodzianek konferencji Sony podczas targów E3 w 2015 roku. Teraz, na rok przed zapowiadaną premierą, fani będą mieli okazję ograć zremasterowane wersje pierwszych dwóch części wielkiego przeboju pamiętającego jeszcze czasy Dreamcasta i pierwszego Xboksa.

24 sierpnia – F1 2018
Xbox One, Playstation 4, PC

Kolejne odsłony licencjonowanego cyklu traktującego o wyścigach Formuły 1 są już tak samo pewne jak kolejne odsłony cyklów FIFA czy Madden NFL. Codemasters jak co roku wprowadzili szereg usprawnień, a gracze będą mieli możliwość wzięcia udziału oczywiście w najnowszym sezonie.

28 sierpnia – Pro Evolution Soccer 2019
Xbox One, Playstation 4, PC

Z końcem sierpnia zadebiutuje także kolejna odsłona największego rywala cyklu FIFA, czyli równie kultowy PES. W tym roku jednak licencja na rozgrywki pucharowe UEFA przechodzi do konkurencyjnej FIFY, ciekawie więc będzie zobaczyć, jakie nowości wprowadzi Konami, by zatrzymać graczy.

28 sierpnia – Strange Brigade
Xbox One, Playstation 4, PC

Rebellion wie, jak się robi soczyste, satysfakcjonujące strzelanki i wiedzę tę z mniejszymi lub większymi sukcesami utylizują przy produkcji gier co najmniej od 1999 roku, kiedy to zmajstrowali genialnego Aliens vs Predator. Strange Brigade to interesująca próba przeniesienia konwencji kooperacyjnego trybu walki z zombie z serii Sniper Elite na grunt słonecznego, wesołego kina akcji w stylu Indiany Jonesa. Może być zabawnie!