Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe na wiele sposobów, ale jednym elementem, który wyraźnie je charakteryzuje są kolędy i przepiękne pastorałki. Boże Narodzenie bez muzyki w ogóle nie wchodzi w grę, dlatego dobrze jest znaleźć w muzycznym gąszczu swoje ulubione, najpiękniejsze świąteczne albumy.

Przeróbek kolęd, udanych i nieudanych, jest sporo, podobnie sytuacja ma się z popularnymi świątecznymi piosenkami. Niektórym artystom udało się stworzyć godne uwagi albumy i oto skromna, ale interesująca lista Najpiękniejszych Świątecznych Płyt. Może znajdziecie na niej coś dla siebie!

buble

1. Michael Bublé – Christmas

Czy istnieje ktoś, kto nie słyszał o tej płycie? Jedna z najlepiej sprzedających się współcześnie świątecznych płyt nie bez powodu stała się aż tak popularna. To klimatyczny, jazzowo-popowy-swingujący album, który idealnie wprawia w świąteczny nastrój i podbija atmosferę. Przydatny zwłaszcza wtedy, gdy za oknem na próżno szukać płatków śniegu…

lady

2. Lady Pank – Zimowe Graffiti / Jan Borysewicz – Pastorałki

Być może się nie wydaje, ale polscy artyści również potrafią stworzyć własne, piękne bożonarodzeniowe albumy. O Lady Pank można powiedzieć wiele złego i trudno skojarzyć ich ze świątecznym spokojem, ale wydana prawie dwie dekady temu płyta jest w moim domu obecna od właśnie dwóch dekad i dla mnie to synonim świątecznych przygotowań, zapachu karpia i ubierania choinki.

taylor_swift

3. Taylor Swift – Sounds of the Season: The Holiday Collection

Panna Swift też miała swoją małą, ale interesującą przygodę ze świątecznym repertuarem. Już na fali popularności, ale jeszcze nie na fali gigantycznej popularności, chwyciła za gitarę i nagrała mini album ze świątecznymi piosenkami i jedną kolędą. Powstał z tego materiał pachnący country, ale nic tak, jak country nie pasuje do tych Świąt.

hetman1

4. Hetman – Kolędy

Rock n roll to dzieło szatana głoszą przeciwnicy mocniejszych brzmień. To, że się z tym nie zgadzam to jedno, a to, jak genialnie brzmią klasyczne kolędy doprawione ostrzejszymi riffami, basem i bębnami to dowód na to, że mocniejsze przeróbki są wskazane. Klasyczne, stonowane kolędy oczywiście mają swój urok, ale jeśli mamy w Świętach szukać własnych tradycji i siebie – odważne aranżacje zespołu Hetman to jest właśnie to, co przygrywa karpiowi.

Podobne Posty