W marcu w usłudze Xbox Game Pass zadebiutowało Sea of Thieves. Gra zapoczątkowała trend polegający na tym, że gry, których wydawcą jest Microsoft, dostępne są w ramach abonamentu Game Pass od dnia premiery. Maj przyniesie kolejny taki wielki tytuł, a będzie nim State of Decay 2.

State of Decay 2 będzie miało swoją premierę już 22 maja i już od tego dnia stanie się częścią gier dostępnych w ramach abonamentu Game Pass. Pięć lat minie w tym roku od premiery ciepło przyjętej przez graczy pierwszej części. Undead Labs zbudowało kontynuację budując na solidnych fundamentach poprzednika. W otwartym świecie, w którym roi się od zombie, musimy przetrwać, formując zgrany zespół z innymi ocalałymi, budując bazę i zbierając surowce. To wszystko możliwe w sieciowym trybie kooperacyjnym do 4 graczy, którzy mogą grać zarówno na konsolach Xbox One, jak i komputerach osobistych z systemem Windows 10.

Drugą grą, która zadebiutuje w maju w Game Pass będzie Laser League – niezależna strzelanina sieciowa od twórców takich gier, jak seria OlliOlli. Gra ukaże się już 10 maja i umożliwi dynamiczne zmagania dla wielu graczy zarówno na jednej konsoli (do 8 graczy jednocześnie), jak i online. Nowatorska formuła arenowych zmagań przykuła moją uwagę i odrobinę kojarzy mi się z innym tytułem, dostępnym także w ramach Game Passa – Knight Squad. Jeśli Laser League będzie potrafiło choćby w połowie wygenerować tak wielkie emocje, jak wspomniany tytuł z rycerzami, to będzie to obowiązkowa pozycja każdej imprezy spędzonej z padami w łapach.

Miłośnicy dynamicznych zmagań z przyjaciółmi siedzącymi na tej samej kanapie powinni koniecznie dać szansę genialnemu Overcooked. To jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej wciągających i emocjonujących gier kooperacyjnych. Tutaj naszym terenem działań jest kuchnia, a naszym zadaniem przygotowywanie posiłków i wydawanie ich na czas umierającym z głodu klientom. Brzmi banalnie, ale jest tak tylko na pierwszych kilku etapach – potem robi się naprawdę trudno i zaliczenie planszy z dobrym wynikiem wymaga perfekcyjnego zgrania co najmniej dwóch współpracujących osób oraz niebywałej szybkości i precyzji. Serdecznie polecam każdemu poszukującemu nowych wrażeń w klasycznej kooperacji!

Nie zabraknie też „dużych” gier. Pro Evolution Soccer 2018 to tytuł, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To druga, obok serii FIFA, największa gra piłkarska i jej najnowsza odsłona od maja dostępna będzie także w ramach Game Passa. Homefront: The Revolution to strzelanina pierwszoosobowa w otwartym świecie Stanów Zjednoczonych opanowanych przez koreańskie siły zbrojne. Pod względem mechaniki gra nie każdemu musi przypaść do gustu, ale jednego nie można jej odmówić – to jeden z najlepiej wyglądających tytułów na rynku, zwłaszcza w wersji ulepszonej na Xbox One X.

Co poza tym? Kilka dobrze ocenianych gier niezależnych: The Escapists, w którym nasz pikselowy ludzik planuje ucieczkę z więzienia, oraz Unmechanical: Extended – gra logiczna, w której mały, sympatyczny robocik próbuje wydostać się z nieprzyjaznej, podziemnej bazy. A na deser – Sonic & Knuckles w wersji dla X360, czyli klasyczna platformówka sięgająca czasów konsoli Sega Mega Drive.