katiemelua.com

Dzień 24. Katie Melua i przepiękny świąteczny album

Aż trudno uwierzyć, że Katie Melua przez pierwsze 13 lat działalności artystycznej nie nagrała płyty świątecznej. W końcu jej delikatny głos idealnie pasuje do nieco bardziej stonowanych aranżacji znanych świątecznych piosenek popowych i wybranych kolęd.

Namiastkę takiego wydawnictwa mogliśmy już kilka razy usłyszeć w audycjach radiowych, gdzie Katie wykonała na żywo utwory takie jak Have Yourself A Merry Little Christmas czy O Holy Night. Taka płyta to także gwarancja dobrej sprzedaży i łatwy zysk przy minimalnym wysiłku. A jednak gdy artystka zdecydowała się wreszcie na nagranie zimowego albumu, podeszła do sprawy ambitnie.

Katie zaprosiła do współpracy żeński chór z Gori w Gruzji.

Jak sama mówi, gdy usłyszała go po raz pierwszy w 2014 roku, była oczarowana jego brzmieniem. Aby zrealizować nagranie w sposób możliwie autentyczny, zamiast zapraszać chór do jednego z profesjonalnych studiów nagraniowych w Londynie, zdecydowano się na ekspedycję sprzętu nagraniowego do Gori, gdzie utworzono tymczasowe studio w budynku tamtejszego Centrum Kultury.

Powstała płyta brzmiąca naturalnie i organicznie: nie brakuje na niej nawet elementów lokalnego folkloru, takich jak odgłosów dzieci bawiących się na placu zabaw tuż za oknami pomieszczenia, w którym dokonano nagrań.

Repertuar także odstaje od pierwszej lepszej świątecznej płyty, jakich pełno na sklepowych półkach. Próżno tu szukać wesołych rzeczy typu ogranej na wszelkie możliwe sposoby Last Christmas. Zamiast tego, otrzymujemy eklektyczną kolekcję bardzo różnych kompozycji, które łączy wspólny mianownik: wszystkie w jakiś sposób powiązane są ze świętami lub porą roku z nimi kojarzoną.

Płytę otwiera The Little Swallow – tradycyjna ukraińska kolęda noworoczna, znana szerzej dzięki anglojęzycznej wersji zatytułowanej Carol of the Bells. Chór wykonuje także rumuńską kolędę Cradle Song, ale naprawdę zaskakują dwie inne ścieżki. If You Are So Beautiful to pierwszy utwór nagrany przez Katie w jej ojczystym języku gruzińskim, z kolei All-Night Vigil – Nunc Dimittis wywodzi się z Rosyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego i dość powiedzieć, że muzycznie “odrobinę” odstaje od słodkich, wesołych piosenek świątecznych, których pełno w radio.

Nie brakuje na płycie zainspirowanych tą muzyką nowych, nieco bardziej tradycyjnych piosenek napisanych przez Katie: wśród nich wyróżnia się Perfect World, do którego powstał jeden z najbardziej uroczych teledysków. Utwór opowiada o relacji dziecka z rodzicem i o niemożliwym do zrealizowania pragnieniu zapewnienia dziecku tytułowego idealnego świata.

Miłą odskocznią od bardzo refleksyjnych piosenek jest A Time to Buy – jedyny humorystyczny akcent na płycie w którym Katie opowiada o świątecznej gorączce zakupowej. Warto zwrócić uwagę także na pierwszy singiel promujący album, Dreams of Fire. To klasyczna piosenka o miłości, której nie brakuje w dyskografii Gruzinki.

Jako że o tej porze z końcem roku zwykliśmy robić bilans naszego życia, podsumowywać osiągnięcia minionego roku i snuć wzniosłe plany na kolejny, Katie zadaje w refrenach odważne pytanie swojemu partnerowi: “If all your dreams were on fire/Which one would you save/When it comes down to the wire/Should I be afraid?”

Płytę dopełnia piękne River Joni Mitchell, a zamyka ją jedyna “popularna” kolęda na tym wydawnictwie, O Holy Night. Oczywiście nie jest to prostolinijna adaptacja muzycznego standardu: nowej głębi nadaje jej nie tylko chór, ale także odważna modyfikacja klasycznej melodii w końcówce.

In Winter to nie tylko świeża i oryginalna płyta świąteczna popularnej artystki, to także pierwszy naprawdę odważny i zaskakujący album Katie od uwielbianego przeze mnie, wydanego w 2010 roku The House. Po dwóch ostatnich albumach, Secret Symphony (2012) i Ketevan (2013), sądziłem już, że Melua wróciła do swojej strefy komfortu i najbardziej kreatywne lata ma już za sobą.Tymczasem sprawiła mi fantastyczną niespodziankę pięknie wydaną płytą zimową, która będzie cudnym prezentem pod choinkę dla każdego melomana, któremu słoń nie nadepnął na ucho.

Katie Melua - In Winter

Płytę In Winter można kupić tutaj