Gazeta Bravo. Symbol końca podstawówki i początków gimnazjum. Drzwi do świata sławnych i bogatych, które jeszcze wtedy nie otwierały się za pomocą jednego kliknięcia i przeglądarki internetowej. Lata mijały, życie toczyło się zwyczajnie, gdy nagle codzienny rytuał dorosłego człowieka kupującego bułki przerwało Tube News na półce z gazetami.

Dwie złote zasady życia we współczesnym świecie – bądź tolerancyjny i niczemu się nie dziw. Tylko czasami ciężko zrozumieć, że są pośród nas osoby skłonne wydawać pieniądze na „Jedyny magazyn o YouTuberach!,” podczas gdy mogą pooglądać ich z każdej możliwej strony całkiem za darmo (przynajmniej na razie) w Internecie. Ponad dekadę temu kupowanie Bravo miało ten przywilej, że Internet nie był tak rozpowszechniony i poczytanie bzdurek na temat amerykańskich gwiazd sprawiało frajdę. I czasami dołączali fajne plakaty, które z dumą wieszało się na ścianie.

American dream

Polski YouTube przeżywa swoje pięć minuty. Powstaje coraz więcej kanałów i sporo z tych, które istnieją od lat przebija się do świadomości Polaków, mediów i zaczyna kreować opinie. Wreszcie dotarła do nas moda, która na Wyspach i w Stanach Zjednoczonych trwa od 10 lat. Gwiazdy internetowych kanałów trafiają do gazet, – miesięczników, tygodników i gazet dla nastolatków – udzielają wywiadów w telewizji, doradzają, jak żyć i podpisują kontrakty reklamowe. Poświęcany przez nich czas na tworzenia filmów i inwestowanie sporych pieniędzy w sprzęt zaczęło się opłacać. Wszystko po to, żeby dotrzeć do jak największego grona widzów i zaspokoić oczekiwania, które wcale nie są małe. Jeśli nagrywasz złej jakości filmiki – nie ma dla Ciebie miejsca na YouTube.

Świat jest Twój

Należy doceniać ludzi, którzy tworzą z pasją, oddaniem i udowadniają, że niemożliwe jest możliwe. Pewnie, że tak! Przecież zawsze nam powtarzano: świat należy do Ciebie! Tylko dlaczego na widok Tube News nawet internetowy świat wybucha śmiechem? Bravo nigdy nie cieszyło się dobrą sławą w temacie publikowanych treści. Jasne, że nie zależało im na wyszukanych tekstach i głębokich wywiadach. Ale wraz z publikacją pierwszego (specjalnego) numeru okazało się, że słowa YouTuberów, którzy zgodzili się na wywiad dla gazety zostały poprzekręcane. I co teraz? Trzeba nagrać filmik, który wyjaśni widzom, że Tube News kłamało. Ewentualnie obrócić wszystko w żart.
Wydawca Tube News raczej ma powodów do obaw. W końcu dodatkowych filmik czy wzmianka na portalu społecznościowym to dodatkowa promocja pisma, którego nakład to 100 tyś. egzemplarzy. Cena? 3,99zł. Gazetka będzie w sprzedaży przez dwa miesiące i przy odrobinie szczęścia podniesie sprzedaż Bravo, które z roku na rok obniża swoje loty.

Drukowany Internet

Przejrzenie 48-cio strnnicowej gazety zajmuje niecałe 5 minut. Skład i łamanie standardowe dla gazet Bravo. Nie zmienione od co najmniej dekady. Tekstu nie ma wiele, ale skoro Bravo nigdy nie starało się o dużą ilość treści, dlaczego tym razem miałoby być inaczej? Najważniejsze są zdjęcia, czyli w tym przypadku screeny z filmików, zdjęcia z Instagrama albo Facebooka. Wydrukowano po prostu to, co i tak miłośnicy opisywanych w gazetce postaci już dawno widzieli, polajkowali i skomentowali.

Po skończonej lekturze refleksje są dwie – będąc gimnazjalistką podarowałabym rodzicom Tube News, żeby nie dręczyli mnie pytaniami o zainteresowania młodego człowieka i refleksja druga, smutniejsza, jestem już naprawdę stara, bo szkoda mi czasu na oglądanie śmiesznych filmików na Jutubie i najzwyczajniej w świecie nie kojarzę większości twarzy…

DSC_0039

facebook

Podobne Posty