Przez dekady zaklinała się, że Zabić drozda to jedyna powieść, jaką wyda. Książka kultowa, lektura obowiązkowa, gigantyczna sprzedaż i kilka odznaczeń. Buntownicza i stanowcza Harper Lee jednak uległa wydawcom i w wieku 88 lat wyda drugą, najprawdopodobniej ostatnią książkę w życiu. Wydawnictwo ciekawe z wielu względów i już podszywane malutką aferą.

HarperCollins Publishers poinformowało, że 14 lipca 2015 roku do księgarni trafi Go Set a Watchman, powieść, którą Lee napisała jeszcze przed bestsellerem zatytułowanym Zabić drozda. Przez lata twierdzono, że do publikacji pierwszego dzieła autorki nigdy nie doszło, ponieważ książka zaginęła. Okazuje się jednak, że wystarczyły lata silnej perswazji by pod koniec 2014 roku odnaleźć rękopis dzieła.

Napisana w latach 50. powieść przedstawia dalsze losy Scout Finch – tym razem młoda dziewczyna wybiera się w podróż z Nowego Jorku do Alabamy, aby odwiedzić ojca. Wstępnie zapowiedziany nakład to 2 miliony egzemplarz. Sprzedaż będzie z pewnością wysoka, ale poszukiwacze skandali już dopytują, czy to aby rzeczywiście dzieło Lee i jakim cudem schorowana pisarka zgodziła się na publikację, jakby nie patrzeć, archaicznej książki?

Wydawcy nie chcą komentować tych spekulacji, przynajmniej do momentu premiery książki nie muszą. Po premierze będzie można zakwestionować autentyczność konkretnych fragmentów i przedstawić ‚twarde dowody.’ Zapowiedzieli za to, że autorka, która kilka lat temu przeszła poważny wylew, nie włączy się w promocję książki. Mimo wszystko zanosi się na bestseller.

Podobne Posty