Obok kryminałów i seriali medycznych moje największe serialowe uzależnienie to The Walking Dead i pozostałe produkcje z telewizyjnego uniwersum. Miewam dłuższe przerwy w byciu na bieżąco, miewam momenty, w których samą siebie pytam, dlaczego wracam, ale na myśl o tym, że przygoda z The Walking Dead powoli dobiega końca robi mi się smutno. Niebawem zadebiutuje 11 sezon serialu, 7 sezon pierwszego spin-offa, czyli Fear The Walking Dead oraz trzeciego, The Walking Dead: Beyond World. Scenariusze powoli zaczynają się łączyć, elementy tworzyć całość, a bohaterowie już dawno się wymieszali.
Popełniłam już kilka publikacji na temat uniwersum The Walking Dead. Ten poświęcam nowym sezonom i luźnym uwagom, przyglądam się zwiastunom i zestawiam z oczekiwaniami. Oczywiście wrzucam też informacje o polskich datach premier.
The Walking Dead: początek końca, czyli twórcy chcą przejść samych siebie
Z The Walking Dead jestem nie tylko na bieżąco, ale też odświeżyłam wszystkie sezony, bo któregoś dnia uznałam, że byłoby miło przypomnieć sobie, jak się to wszystko rozpoczynało i jak zmieniło na przestrzeni lat. Oprócz oczywistej zmiany jaką jest widoczny na pierwszy rzut oka budżet, The Walking Dead zaliczyło kilka dołków, ale oglądając wszystkie sezony nie odczuwa się tego tak bardzo, jak odczuwało kilka lat temu. Niewykluczone, że to kwestia tego, że oglądając coś ponownie zwraca się uwagę na szczegóły, które umykają przy premierowym seansie. W dodatku będąc „na świeżo” lepiej pamięta się zdarzenia, o których nie trudno zapomnieć czekając kilka miesięcy na premierowe odcinki. A ewolucja bohaterów staje się bardziej ujmująca i wyrazista.
Twórcy zapowiadają, że w finałowych odcinkach serialu (jedenasty sezon jest ostatnim, emisja zakończy się w 2022 roku) będzie intensywnie, brutalnie, strasznie, a serial wróci do korzeni, w których na pierwszym miejscu była walka o przeżycie, a nie sadzenie pomidorów. Zadbano, aby upadło Królestwo i Wzgórze, a z Aleksandrii zostały zgliszcza. Premiera na AMC+ zaplanowana została na 15 sierpnia, telewizyjna zaś na 22 sierpnia. Polska premiera, na kanale Fox, odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 22:00. Sezon podzielono na trzy bloki po 8 odcinków, emisja 11A zakończy się w październiku.
Fear The Walking Dead: koniec początkiem, czyli apokalipsa w apokalipsie
Już od kilku sezonów, jeśli mnie pamięć nie myli to od drugiego, niezmienne twierdzę, że scenariusz Fear The Walking Dead jest ciekawszy od wyjściowej produkcji. Co prawda w piątym i szóstym sezonie zaczęto powielać schematy znane z The Walking Dead (jest wróg, z którym należy walczyć), ale główni bohaterowie intrygują mnie bardziej. Nigdy nie byłam wielką fanką Morgana. Może dlatego, że obok Ricka miał tak wyrazistą osobowość i ciekawą przyszłość, że dwóch podobnych bohaterów w jednej produkcji oznaczało tłok.
Odkąd Morgan opuścił The Kingdom i wyruszył w świat, ostatecznie dołączając do bohaterów Fear The Walking Dead, serial jeszcze bardziej zyskał. Uwielbiam wszystkie nawiązania, które Morgan robi względem przyjaciół z Alexandii, podoba mi się jego przemiana i jestem ciekawa, jak potoczy się jego życie po kolejnej apokalipsie. Bo chyba właśnie w ten sposób należy nazwać to, co wydarzyło się w szóstym sezonie. Ciekawi mnie, co będzie dalej z Dwightem i jego żoną, niezmiennie wkurza i fascynuje bezczelny, arogancki i niejednokrotnie egocentryczny Victor.
Zobaczcie zwiastuny ósemki, które mnie zachęciły do skończenia poprzedniego sezonu. Porzuciłam go, bo w pandemii bardzo niewygodnie oglądało mi się takie seriale. Polska premiera pierwszego odcinka siódmego sezonu Fear The Walking Dead 18 października o 3:00, równocześnie z amerykańską premierą, oraz o 22:00 na AMC. Alycia Debnam-Carey, serialowa Alicia, zadebiutuje w roli reżyserki.
The Walking Dead: World Beyond: brakujący element wielkiej układanki
Gdyby nie Nico Tortorella nie zaczęłabym oglądać World Beyond, chyba że przeczytałabym, że dowiem się, gdzie wylądował Rick Grimes. Nie da się ukryć, że trzeci telewizyjny spin-off jest najmniej interesujący i nie może się pochwalić wyrazistymi postaciami, ale paradoksalnie to właśnie on dostarcza informacji, które pozwalają połączyć ze sobą wszystkie trzy serialowe układanki. Drugi sezon The Walking Dead: World Beyond będzie ostatnim, ale co najważniejsze jego akcja rozgrywa się pomiędzy siódmym sezonem Fear The Walking Dead i jedenastym The Walking Dead. Czy to ma znaczenie? Niewątpliwie. Amerykańską premierę wyznaczono na 2 października, zaznaczając że nie pojawi się w nim Rick Grimes. Przemyśleniami z pierwszego sezonu dzieliłam się tu.