Medleyland.pl

Wrzesień 2021 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Ekstaza. Lata 90. Początek. Anna Gacek.

Data premiery: 15.09.2021. Zamów tutaj.

Pamiętacie tekst o książce Sex, Disco i Kasety Video. Polska lat 90.? Najnowsza książka Anny Gacek to następny tytuł z serii powinniśmy przeczytać, jeśli lata 90. pamiętamy, jak przez mgłę a uwielbiamy bardzo. Ekstaza jest opowieścią o popkulturze z tamtego okresu, o muzyce, filmach, serialach, teledyskach, czyli modzie i ikonach, które te modę kształtowały. Gacek zebrała kilka bardzo dobrze znanych historii i kilka znanych niewielu, rzuciła inne spojrzenie na Bono, Cobaina, Moss, Wintour, Veddera.

W oczekiwaniu na drugim tom, bo jak wspomniałam w recenzji Sex, Disco i Kasety Video. Polska lat 90. lat dziewięćdziesiątych nie da się zamknąć w jednym, warto poznać pierwszy. Fragment można przeczytać tutaj.

Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Opis wydawcy

Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny. Karolina Sulej.

Data premiery: 15.09.2021. Zamów tutaj.

Napisać, że lubię takie publikacje jakoś nie przystoi, bo temat jest poważny i w złym tonie jest mówić, że lubi się czyjeś wojenne wspomnienia. Ujmę to więc inaczej – lubię czytać osobiste historie osób, które przeżyły coś ważnego, doświadczyły czegoś, co może uwrażliwić, uczulić, wzbogacić.

Karolina Sulej, nakładem Wydawnictwa Czerwonego i Czarnego wydała właśnie Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny, czyli zbiór wywiadów z bohaterami i bohaterkami, którzy przeżyli okupacje, obozy. Wcześniej Sulej wydała książkę Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, a wątek ubioru, jako elementu pozwalającego zachować resztki godności w okolicznościach zupełnie jej pozbawionych, jest poruszany także w nowej książce.

Oprócz tego dwadzieścia fotografii i dwadzieścia mikrohistorii o przedmiotach i obrazach, które pokazują wojnę od strony osobistego doświadczenia codzienności, materialności, płci, ciała i stroju.

Opis wydawcy

Oto sztuka polskiego plakatu. Prof. Dorota Folga-Januszewska.

Data premiery: 6.09.2021. Zamów tutaj.

Czy interesowaliście się kiedykolwiek historią polskiego plakatu? Zastanawialiście, jak przez różne wydarzenia polscy twórcy musieli kreatywnie, inaczej, w nieoczywisty sposób podchodzić do tworzenia plakatów? Jak mieszali ważne przesłania z prostotą przekazu bądź jak operowali metaforami? Czytając Oto sztuka polskiego plakatu możecie znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Książka przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję wędrować, obserwując przemiany tej polskiej specjalności.

Opis wydawcy