Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga. Agnieszka Klessa-Shin
Kilkakrotnie polecałam tutaj książki związane z Koreą, ale najczęściej dotyczyły reżimu i życia społecznego w Korei Północnej. Książka autorki kanału Pyra w Korei to spojrzenie na Koreę Południową oczami Polki, która postanowiła tam zamieszkać i założyć rodzinę. Napisana lekkim językiem, przepełniona anegdotami, doprawiona playlistami i niezliczonymi ciekawostkami.
Lifestylowa propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o Korei Południowej, ale nie chcą sięgać po naukowe propozycje. W książce Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga znajdziecie zdjęcia z prywatnego archiwum Agnieszki i poczytacie o jej subiektywnych odczuciach, dzięki czemu spojrzycie na Koreę oczami kogoś, kto szczerze pokochał ten kraj.
Dlaczego Koreańczycy z Południa nie boją się sąsiadów z Północy, ale w filmach zawsze cenzurują noże? Czy jedzą psy i słuchają K-popu? Dokąd ciągle się spieszą? Czemu dostają dłuższy urlop z powodu śmierci rodziców niż na wakacje? Dlaczego panna młoda nigdy nie założy sukni ślubnej po mamie? I skąd się bierze han, smutek łączący wszystkich Koreańczyków?
Opowieść o życiu w Korei przeplata się tutaj z praktycznymi wskazówkami dla tych, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj, poznać jego kulturę oraz skosztować lokalnej kuchni (a przy tym nie spłonąć).
Opis wydawcy
Dawno temu w Warszawie. Jakub Żulczyk
Mam wrażenie, że tak niedawno skończyłam czytać Ślepnąc od Świateł, a zarazem zdziwiłam się, że po tylu latach Jakub Żulczyk wydaje kontynuację tej powieści. Z jego tytułami zawsze jest tak, że można wejść w ciemno i wyjść zachwyconym, ewentualnie poczuć, że to nie jest najlepszy moment, żeby zaangażować się w tak wymagającą lekturę. Jestem bardzo ciekawa Dawno temu w Warszawie z kilku względów – przeskoku czasowego, nawiązań do pandemii, wątków psychologicznych. Nadchodzi jedna z najciekawszych wydawniczych premier tej jesieni!
Lockdown zamyka ludzi w ich domach, w ich głowach, w kleszczach lęku. W środku tego szaleństwa Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni. Nie rozumie jednak, że cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami.
Parę lat po wydarzeniach ze Ślepnąc od świateł bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne. I gęste.
Opis wydawcy
The Woman in Me. Britney Spears
Jako mała dziewczynka tańczyłam do piosenek Britney Spears ćwicząc układy na zajęcia. Dobrze pamiętam, jak zaskakiwało mnie brzmienie i lekkość jej utworów, ale nigdy nie stałam się fanką tej muzyki. Trudno było się jednak nie otrzeć o jej kolejne przeboje, a później nie zauważyć, jak popkulturę zaczyna dominować niekończąca się opowieść o problemach Britney – rodzinnych, zdrowotnych, psychicznych… Na koniec października zaplanowano publikację pamiętnika, w którym Spears opowie historię swojego życia.
Jestem pewna, że pojawi się mnóstwo opiniotwórczych publikacji, skandalicznych doniesień i rodzinnego prania brudów, a wszystko na kanwie książki, która powstała dość szybko i prawdopodobnie na fali bardzo silnych emocji po zniesieniu wieloletniej kurateli i odzyskaniu wolności.
I choć paradoksalnie to najbliżsi Britney powinni obawiać się o swoją reputację po publikacji The Woman in Me, ja obawiam się o reputację Britney, która każdym krokiem zdaje się wołać o pomoc. Co trafiło na te 288 stron?
W czerwcu 2021 r. cały świat słuchał, jak Britney Spears przemawiała w sądzie. Wpływ podzielenia się swoim głosem był niezaprzeczalny i zmienił bieg jej życia oraz losów niezliczonych innych osób. Kobieta, którą jestem po raz pierwszy ujawnia niesamowitą historię Britney Spears – i siłę tkwiącą w sercu jednej z największych artystek w dziejach muzyki pop.
Opis wydawcy