X018, czyli Xbox imprezuje w Meksyku

Xbox nie miał łatwego startu w tej generacji. Odkąd jednak za sterami zasiadł Phil Spencer, okręt z wielkim ‘X’ na żaglu obrał właściwy kurs. Jednym z efektów jest nadzwyczajna prezencja marki w mediach. W tym roku Microsoft uznał, że konferencja na E3 to za mało. Zorganizowano więc grubą weekendową imprezę w Meksyku. Nazwa X018 nawiązuje do podobnych eventów organizowanych lata temu.

Gwoździem programu był dwugodzinny, streamowany na żywo w sobotni wieczór, show Inside Xbox. W formacie nawiązującym do konferencji i paneli dyskusyjnych ogłoszono kilka interesujących wieści, ale całość była podana w bardzo swobodny sposób. Ciężko nie patrzeć na formułę z przymrużeniem oka, kiedy niemal każdej scenie towarzyszyło tło w postaci nadmiernie entuzjastycznie reagujących Meksykanów, przerywających często w pół zdania wypowiedzi gości eksplozjami euforii. W tym chaosie jednak pojawiło się kilka bardzo interesujących informacji. Będą z nich zadowoleni wszyscy posiadacze Xboksów, zwłaszcza subskrybenci Game Passa.

Nowości w Xbox Game Pass na listopad, grudzień i 2019

Niewątpliwie największy nacisk położono na promocję usługi abonamentowej Xbox Game Pass. Zapowiedziano aż 16 gier, które dołączą niebawem do usługi. Część z nich pojawi się w katalogu jeszcze w listopadzie, część w grudniu, a część dopiero w przyszłym roku. Miłą wiadomością jest fakt, że większość spośród tych “późniejszych” gier będzie miała swoją premierę w Game Passie. Dotyczy to także wielu tytułów, których wydawcą nie jest Microsoft.

W listopadzie do pięciu tytułów z początku miesiąca dołączy pięć kolejnych. Najważniejszą z nich dla wielu będzie z pewnością PUBG, druga obok Fortnite najpopularniejsza obecnie strzelanka sieciowa. PUBG dołączy do Game Passa już 12 listopada. Ponadto, już od dziś dostępny jest intrygujący, oparty na komiksie Roberta Kirkmana (The Walking Dead) Thief of Thieves. To kolejny tytuł, który premierowo dostępny jest w ramach abonamentu. Ostatnia grupa listopadowych gier zostanie dodana 22 dnia miesiąca. Będą to: rozpierducha w otwartym świecie od twórców Saints Row zatytułowana Agents of Mayhem, wyścigi motocrossowe MXGP3 i osobliwa gra niezależna Thomas Was Alone.

Jedną z najlepszych wiadomości całego X018 był jednak fakt, że Hellblade: Senua’s Sacrifice także zmierza do Game Passa. Wiele osób się tego spodziewało, brawszy pod uwagę, że Microsoft niedawno zakupił Ninja Theory. W tę nietuzinkową, wyjątkową grę abonenci zagrają już 19 grudnia. Nie mogę się doczekać, Hellblade jest na mojej liście “musisz-to-przejść” już od dawna. Ponadto dowiedzieliśmy się, że w grudniu do Game Passa dorzucone zostaną także pixel artowa gra niezależna Kingdom: Two Crowns i cudownie bajkowy Ori and the Blind Forest, jedna z naszych gier roku 2015.

Skoro mowa o Ori, ostatecznie potwierdzono, że jego sequel, Ori and the Will of the Wisps, także dołączy do Game Passa w dniu premiery – czyli gdzieś w 2019. Podobnie jak Crackdown 3, którego premiera 15 lutego. W 2019 roku do usługi dołączy także cała gama tytułów niezależnych: Aftercharge, The Good Life, Supermarket Shriek, Mutant Year Zero, Pathologic 2, VoidBastardsSecret Neighbor. Z tej listy warto mieć na oku z pewnością Pathologic 2 – to kolejny po Hellblade niebanalny tytuł, sięgający po wciąż rzadko eksploatowaną w grach, trudną w odbiorze, dojrzałą treść. Moją uwagę przykuł także Supermarket Shriek. No bo jak gra, w której bohater i jego koza pokonują w wózku zakupowym tor przeszkód w supermarkecie, miałaby nie przykuć uwagi?

Bliższa i dalsza przyszłość

Swoje segmenty miały też duże nadchodzące tytuły, nie tylko te ekskluzywne dla Xboksa. Pokazano nowe materiały z Crackdown 3, który nadal mnie do siebie nie przekonuje. Ale fajnie, że przy tej okazji udostępniono “jedynkę” zupełnie za darmo. Do tego wstecznie kompatybilną i podkręconą do 4K na Xbox One X. Chyba warto spróbować, bo to jedna z flagowych marek Xboksa, która w przyszłym roku zostanie wskrzeszona po wielu latach odpoczynku.

Były też nowe materiały z Battlefield V, Devil May Cry 5, Jump Force, Kingdom Hearts 3 (Kubuś Puchatek dołącza do składu bohaterów), ale moją uwagę przykuł nowy zwiastun z Just Cause 4. Ta seria zawsze była niedorzecznie absurdalna i myślałem że widziałem w grach wideo już wszystko, ale ten trailer przerósł nawet moje oczekiwania! Nie będę próbował opisać tego, co tam się dzieje – zamiast tego odsyłam do samodzielnego zapoznania się z nim. Powiem tylko, że nabrałem ogromnej ochoty na skosztowanie tego chaosu. Premiera jeszcze w 2018 roku – 4 grudnia.

Nowa zawartość w starszych tytułach

Miło, że Microsoft nie zapomina o grach, które miały premiery w minionych miesiącach. Tak więc zarówno Sea of Thieves, jak i State of Decay 2 otrzymają nową zawartość. Pokazano też zwiastun pierwszego dodatku do Shadow of the Tomb Raider. Ale ja najbardziej czekałem na segment o Forza Horizon 4, który nie bez powodu zaplanowano na samą końcówkę eventu.

Zgodnie z oczekiwaniami, po raz pierwszy pokazano pierwsze duże rozszerzenie. Rzecz nazywa się Fortune Island i jest dokładnie tym, czego oczekiwałem. Nowa, duża lokalizacja i ekstremalna pogoda (po raz pierwszy w serii burze z piorunami i zorza polarna!). Czyli słuszny kierunek, który obrano także przy pierwszych rozszerzeniach do FH2 (Storm Island) i FH3 (Blizzard Mountain), a nie wygłupy w postaci trochę nie pasujących do całości Hot Wheels. Premiera 13 grudnia – czekam!

Co poza tym?

Całkiem dużo. Przede wszystkim, lista pierwszych kilkunastu tytułów, które obsługiwać będą oficjalnie mysz i klawiaturę. Są wśród nich zarówno strzelanki, jak i strategie. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że Razer pracuje nad oficjalnymi akcesoriami, ale niestety jeszcze ich nie pokazano. Dowiedzieliśmy się za to, że urządzenia będą mogły dawać sygnały świetlne przesyłane przez grę – np. ostrzeżenie o koledze z drużyny, któremu skończył się pasek życia i którego trzeba reanimować. Premiera dedykowanych urządzeń w styczniu, ale zagrać przy pomocy tych uniwersalnych będzie można już w przyszłym tygodniu!

Na sam koniec najważniejsza wiadomość, na którą czekało bardzo wielu fanów. Microsoft zakupił kolejne dwa studia deweloperskie: inXile Entertainment i Obsidian Entertainment. Obie firmy specjalizują się w grach RPG, ale tak czy owak jest to dobra wiadomość dla posiadaczy Xboksów. Portfolio rośnie i zaowocuje tym, czego Xboksowi trochę brakuje w porównaniu z konkurencją – dobrych, ekskluzywnych tytułów. O tych powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej najpóźniej podczas przyszłorocznego E3.