Xbox Game Pass: abonament na gry

Microsoft zapowiedział Xbox Game Pass – nową usługę na platformie Xbox Live. Po wykupieniu miesięcznego abonamentu otrzymamy dostęp do ponad 100 gier na Xbox One i wstecznie kompatybilnych na Xbox 360.

Światy muzyki oraz filmów i seriali już dawno korzystają z dobrodziejstw serwisów streamingowych i jak pokazuje popularność usług takich jak Spotify czy Netflix, konsumenci lubią taką metodę płacenia za dostęp do rozrywki. W świecie gier sprawa nie jest taka prosta, ale w ostatnich latach obserwowaliśmy powolne wprowadzanie tego typu usług – Electronic Arts oferuje dostęp do swoich gier w ramach EA Access/Origin Access, a Sony ma PS Now, które umożliwia streaming wybranych tytułów z PS3 na PS4.

Microsoft idzie jednak o krok dalej i łączy oba te pomysły w jeden: w ramach abonamentu Xbox Game Pass otrzymamy dostęp do ponad 100 gier na Xbox One i Xbox 360, które pobierzemy na dysk twardy konsoli i będziemy mogli cieszyć się nimi bez ograniczeń tak długo, jak długo trwa nasz abonament. To oznacza brak problemów ze streamingiem video, na który narzekają posiadacze konsol Sony korzystający z PS Now i znacznie szerszy i ciekawszy wybór tytułów, niż ten do którego możemy mieć dostęp w ramach EA Access.

Ponad 100 gier za niewielką miesięczną opłatę

Jak dotąd, następujący wydawcy potwierdzili obecność swoich tytułów w programie: 2K, 505 Games, Bandai Namco, Capcom, Codemasters, Deep Silver, Focus Home Interactive, Sega, SNK Corporation, THQ, Warner Bros i oczywiście Microsoft Studios. Pełnej listy tytułów na razie brak, ale w materiałach promocyjnych widać okładki takich tytułów, jak Halo 5, Saints Row IV, Mad Max, NBA 2K16, Lego Batman, Terraria, Payday 2, Gears of War: Ultimate Edition, Mega Man Legacy Collection, Soul Calibur 2 i Tekken Tag Tournament 2. Obecność tytułów, które gościły już w Games with Gold, oraz takich, które były już udostępnione za darmo przy różnych okazjach jest więc pewna, ale w usłudze pojawią się także nowsze tytuły.

Co miesiąc w usłudze mają pojawiać się nowe tytuły, które zastąpią inne. Jeśli zechcemy którąś z dostępnych gier zakupić na własność, abonament umożliwi zakupienie nam jej z 20% zniżką. Ponadto otrzymamy 10% zniżki na wszystkie dostępne dodatki i rozszerzenia.

Wykupienie abonamentu Xbox Game Pass nie będzie wymagało posiadania złotego abonamentu Xbox Live. Jego cena w Polsce wynosić będzie 39,99 zł miesięcznie. Usługa uruchomiona ma zostać publicznie z końcem tegorocznej wiosny, ale członkowie programu Preview będą mogli ją przetestować wcześniej.

Xbox w natarciu

Microsoft nie przestaje być konkurencyjny i Xbox Game Pass to świetny krok naprzód wyprzedzający daleko obecne podobne usługi konkurencji. Sony za wyższą opłatę umożliwia jedynie streaming video wybranych tytułów na PS3, co było ich odpowiedzią na świetnie działającą, programową wsteczną kompatybilność na Xbox One. W tej chwili Microsoft oferuje nie tylko lepszą ofertę w zakresie wstecznej kompatybilności, ale także lepszą usługę abonamentową, pozwalającą cieszyć się grami w natywnej jakości. Po ściągnięciu i zainstalowaniu gry będzie można cieszyć się nią bez ograniczeń nawet w trybie offline.

Wygląda na to, że to rzeczywiście będzie bardzo dobry rok dla Microsoftu, być może nawet rewolucyjny. Project Scorpio został niedawno potwierdzony na ten rok, nie pozostaje więc nic innego jak cierpliwie czekać na E3, aby zobaczyć, jakie jeszcze asy chowa w rękawie Microsoft.


Czytaj także: