Shadow Warrior

Games with Gold i nowości w Game Pass – luty 2018

Początek roku to czas marazmu także w branży gier – styczeń nie obfitował w zbyt wiele fascynujących premier, a zestaw darmowych gier dla posiadaczy abonamentów Xbox Live Gold prezentował się niezbyt ekscytująco. Posylwestrowy kac już jednak za nami, a Microsoft nabiera wiatru w żagle – po ciepło przyjętej premierze nowej konsoli w rodzinie Xbox One, nazwanej Xbox One X – firma stawia na rozwój usług abonamentowych. Zarówno lutowy zestaw Games with Gold, jak i nowości w Game Passie, zwiastują ekscytującą przyszłość dla posiadaczy konsol Microsoftu.

Na początek przyjrzyjmy się czterem nowym grom, które w lutym zagoszczą w Games with Gold. Na Xbox One, miesiąc otworzy Shadow Warrior (od 1 do 28 lutego) – jedna z najlepszych strzelanin pierwszoosobowych tej generacji. Starszym graczom ten tytuł na pewno się dobrze kojarzy – oryginalna gra ukazała się w 1997 roku i jest jedną z trzech kultowych gier opartych na silniku Build (pozostałe dwie to Blood i znany chyba wszystkim, najpopularniejszy w grupie Duke Nukem 3D). Remake udał się Polakom z Flying Wild Hog całkiem dobrze – zachował najważniejszą cechę oryginału, czyli szalenie wysoką frajdę zarówno ze szlachtowania przeciwników bronią białą, jak i eksterminacji ich na bardziej klasyczny dla gatunku sposób – przy użyciu broni palnej.

Do tego zwariowane poczucie humoru, charyzmatyczny główny bohater, który wszystko musi komentować w charakterystyczny sposób, znakomita oprawa dźwiękowa i mnóstwo sekretów, przy których dzięki licznym nawiązaniom do oryginalnej gry uśmiechną się weterani. Przechodziłem nowego Shadow Warriora z wypiekami na twarzy zupełnie jak niegdyś starego. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana gatunku, któremu znudziły się nowoczesne odsłony strzelanin pokroju Call of Duty – obok Wolfensteina i Dooma to najbardziej udanie wskrzeszona marka z lat 90-tych i jedna z najlepszych dostępnych obecnie strzelanin.

Drugą grą będzie Assassin’s Creed Chronicles: India (od 16 lutego do 15 marca) – druga część w pobocznej trylogii słynnych gier o asasynach, ukazanych w konwencji klasycznej, dwuwymiarowej platformówki (chociaż grafika jest trójwymiarowa). Pierwsza część, która zaprowadziła nas do Chin, ukazała się w Games with Gold jakiś czas temu, więc spodziewać się można, że za jakiś czas w ramach usługi pojawi się także trzecia część trylogii, której akcja rozgrywa się w Rosji.

Seria Chronicles ze względu na sposób ukazania akcji przypomina bardziej klasyczne odsłony serii Prince of Persia, która to zresztą była główną inspiracją dla powstania serii Assassin’s Creed. I mimo że daleko jej do doskonałości, z tego właśnie względu bawiłem się przy China lepiej, niż przy ostatnich “dużych” odsłonach serii – właśnie ze względu na fakt, że pod względem sposobu ukazania akcji, a także podstawowych mechanizmów rozgrywki, bardzo przypominała mi pierwszą odsłonę Prince of Persia z 1989 roku, w którą zagrywałem się jeszcze na Amidze. Z tego powodu na pewno dam Indiom szansę, licząc na kilka godzin przyjemnej, nieskomplikowanej rozgrywki.

Na Xbox 360 tym razem w pełni motoryzacyjnie. Pierwszą grą będzie Split/Second (od 1 do 15 lutego) – jedna z najlepszych zręcznościowych ścigałek poprzedniej generacji, którą wyprodukowało nieistniejące już studio Black Rock. Wielka szkoda, bo była to naprawdę znakomita gra – przyciągała do konsoli nie tylko naprawdę nowatorskim i kreatywnym elementem destrukcji otoczenia, ale przede wszystkim bardzo solidną samochodówką u podstaw: Split/Second cechowało się bowiem naprawdę solidnym modelem jazdy (podkreślam jednak – czysto zręcznościowym), ciekawymi, zamkniętymi trasami (w tamtych czasach rynek zalewały już samochodówki w otwartym lub pół-otwartym świecie) i efektowną grafiką, która może podobać się po dziś dzień.

Drugą grą na X360 będzie Crazy Taxi (od 16 do 28 lutego) – port klasycznej gry Segi, znanej z automatów, Dreamcasta i licznych portów, w tym PC. Oryginał ukazał się w 1999 roku, więc może odstraszać młodszych graczy nieco szkaradną grafiką, ale będzie to łakomy kąsek nie tylko dla tych, którzy pamiętają tamte czasy i grali niegdyś w oryginał, ale także dla każdego, kto ma ochotę liznąć historii gier. To po dziś dzień gra o zwariowanym, niepowtarzalnym koncepcie – jako kierowca (zwariowanej) taksówki wykonujemy różne misje, a naszą główną przeszkodą będą nie tylko coraz bardziej wymagający klienci, ale także nieubłaganie kończący się czas. Każdy, kto myśli o łatwej karierze kierowcy Ubera, powinien poćwiczyć w tym klasycznym tytule.

Jak zwykle, obie gry z X360 zadziałają także bez problemu na Xbox One, dzięki wstecznej kompatybilności.


Posiadacze Xboksa mogą cieszyć się nie tylko z bardzo udanych w lutym Games with Gold, ale także z ogłoszonej raptem kilka dni temu przez Microsoft informacji, dotyczącej Game Passa. Otóż od tej pory, wszystkie gry, których wydawcą jest Microsoft (a więc takie na wyłączność dla ekosystemu Xboksa, czyli konsol Xbox One i komputerów osobistych z Windowsem 10), będą dostępne także w ramach tej usługi w momencie swojej globalnej premiery.

W najnowsze tytuły pogramy bez żadnych ograniczeń tak długo, jak długo aktywny jest nasz abonament Game Pass. Pierwszym nowym tytułem, który zostanie udostępniony w ten sposób, będzie Sea of Thieves, którego premiera zapowiedziana jest na 20 marca. Kolejnymi grami będą m.in. Crackdown 3 i State of Decay 2, a także kolejne, niezapowiedziane jeszcze gry w ramach serii Halo, Gears of War, Forza Motorsport i Forza Horizon.

Niezależnie od powyższych wieści, jak co miesiąc, w lutym do Game Passa zostaną także dodane nowe tytuły. Oto one:

  • Darksiders 2: Deathinitive Edition
  • Fable Anniversary (Xbox 360)
  • Halo Wars 2
  • Letter Quest: Grimm’s Journey
  • NBA 2K17
  • RiME
  • Riptide GP: Renegade
  • WWE 2K17

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na RiME, przez wielu określaną jako jedną z najlepszych gier niezależnych minionego roku (a w wielkim uproszczeniu nazwać ją można klonem słynnego Journey z Playstation). Riptide GP: Renegade to bardzo udane wyścigi skuterów wodnych, w które zagrać możemy nawet w 6 graczy na split screenie, a to wszystko przy stabilnych 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości Full HD. Spodobać się też może bardzo udana gra akcji, jaką jest Darksiders 2 – mówiąc krótko, każdy znajdzie w tym zestawie coś dla siebie.