Games with Gold na październik

Po znakomitym wrześniu, październik w Games with Gold zapowiada się raczej stonowanie. Jak zwykle, posiadacze złotych abonamentów Xbox Live otrzymają cztery darmowe gry, w tym dwie na Xbox One i dwie na Xbox 360. Oczywiście we wszystkie można zagrać na Xbox One dzięki wstecznej kompatybilności.

Na Xbox One, miesiąc otwiera Super Mega Baseball: Extra Innings, które dostępne do pobrania będzie od 1 do 31 października. Ciężko mi cokolwiek interesującego napisać o tej grze. Baseball zawsze wydawał mi się niesamowicie nudną dziedziną sportu i ta przeciętnie prezentująca się gra raczej nie będzie w stanie tego zmienić. Nie pomaga fakt, że grafika wygląda niczym wyjęta wprost z poprzedniej generacji – najbardziej rażą kolorystyczne filtry bez których ta nieco kreskówkowa oprawa mogłaby zdecydowanie zyskać.

Od 16 października do 15 listopada pobrać będzie można The Escapists. Gra była dosyć ciepło przyjęta przez graczy i dla odmiany oferowała całkiem ciekawy pomysł oparty na planowaniu i egzekucji ucieczki z więzienia. Odrzuca mnie jednak od tego tytułu aż nazbyt rozpikselowana grafika. To jest właśnie w moim odczuciu przykład tego ekstremalnego kierunku artystycznego, w którym ocieramy się o przesadzony prymitywizm, zamiast zainspirowaną nostalgią, ale wciąż świetnie zaprojektowaną piękną retro grafikę.

Na Xbox 360, od 1 do 15 października do pobrania będzie MX versus ATV Reflex. Może nie jest to zła gra, ale po premierze Forza Horizon 3, w której spory nacisk położono na wyścigi terenowe, ciężko będzie przysiąść do tego leciwego tytułu na dłużej. Chociaż efekty deformacji podłoża nadal mogą się podobać – mnie zachwycają niezmiennie od czasu debiutu w Sega Rally Revo.

Wreszcie, ostatnia gra w zestawieniu, dostępna od 16 do 31 października I Am Alive to najciekawsza propozycja dla każdego, kto jeszcze w nią nie grał. Testowałem wersję próbną lata temu i zawsze chciałem do niej wrócić i teraz będzie znakomita okazja. Może mechanika gry jest trochę toporna i męcząca, ale rewelacyjnie zrealizowany, niemal monochromatyczny styl artystyczny i genialnie minimalistyczna oprawa dźwiękowa znakomicie wpływają na immersję i gra potrafi zarazić atmosferą zniszczonego, wymarłego świata pełnego zagrożeń, w którym samotnie i desperacko próbujemy odnaleźć zaginioną rodzinę.