Medleyland.pl

Maj 2022 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Liane Moriarty – Niedaleko Pada Jabłko

Data premiery: 18.05.2022. Zamów tutaj.

Dla mnie Liane Moriarty pozostanie autorką Wielkich Kłamstewek, które przeniesiono na mały ekran w fenomenalny sposób. Z sentymentu do serialu zawsze zwracam uwagę, gdy na rynku pojawia się nowa powieść tej autorki i oto jest, Niedaleko pada jabłko to najnowsza propozycja pisarki, która umie w zawikłane historie jak nikt inny. Rodzinne dramaty? Obecne! Zamożna rodzina? Obecna! Idealna rodzina? Obecna. Te trzy składniki dość dobrze pokazują, że powstała historia, które powinna wciągać.

Rodzina Delaneyów na pierwszy rzut oka jest idealna. Joy i Stan wychowali czwórkę wspaniałych dzieci. Przez lata prowadzili jedną z najsłynniejszych szkół tenisowych w Australii. I choć młodość mają już za sobą, wciąż jest między nimi chemia, a gdy grają w debla, są niepokonani. Takiej miłości można tylko pozazdrościć.

Czwórka rodzeństwa – Amy, Logan, Troy i Brooke – próbuje dowiedzieć się, co stało się z ich matką. Co oznacza zagadkowa wiadomość, którą wysłała w dniu zaginięcia? Dlaczego ojciec tak dziwnie się zachowuje? I co wspólnego z tym wszystkim ma nieznajoma, która rok temu zapukała do drzwi ich rodzinnego domu?

Opis wydawcy

Roxane Gay. Zła feministka

Data premiery: 19.05.2022. Zamów tutaj.

Z uporem maniaka staram się zawsze wyszukać do tej comiesięcznej publikacji książkę, która nie jest fikcją literacką czy lekką lekturą na wieczór. W maju padło na eseje Roxane Gay o feminizmie, stereotypach, aborcji i seksie. Gay porusza bardzo bliski mi temat, czyli opowiada o tym, jak kultura wpływa na to, kim jesteśmy.

Te eseje są zabawne, wnikliwe i ostre jak brzytwa. Gay opowiada o swojej drodze do feminizmu, który nie wyklucza. Porusza temat aborcji. Rozprawia się ze stereotypami. Pisze o seksie. Przygląda się zarówno serialowi Dziewczyny, jaki i fenomenowi Pięćdziesięciu twarzy Greya. Pyta, dlaczego feminizm przez duże F tak często porzuca kobiety o innym niż biały kolorze skóry, kobiety queer, kobiety trans… Jej teksty są polityczne i osobiste zarazem. Nie wszyscy są na nie gotowi. Oto głos Roxane!

Opis wydawcy

Ostatni wywiad. Eshkol Nevo

Data premiery: 5.05.2022. Zamów tutaj.

Bardzo spodobał mi się pomysł na tę książkę! Myślę, że każdy z nas czytał wywiady, które wydawały się sztywne, nudne, pytania powtarzalne, przez co odpowiedzi mało atrakcyjne i nie pozwalające na szersze poznanie rozmówcy. Wiadomo, że promując jakikolwiek produkt – książkę, płytę, film – pewien zestaw pytań musi się powtarzać, a założenie jest zawsze takie, żeby przybliżyć temat nowemu czytelnikowi, odbiorcy. A co by się wydarzyło, gdyby rozmówca postanowił wyjść poza schemat, wyrwać się z ram przykładnego rozmówcy i zaszalał? Nevo niejako właśnie to pokazuje.

Ta zaskakująca, intymna i pochłaniająca książka udowadnia, jak cienkie są granice między pracą i życiem, miłością i nienawiścią, faktami i fikcją. Jednocześnie tworząc portret fikcyjnego (czy na pewno?) artysty, Nevo prezentuje również zniuansowany, prowokujący do myślenia obraz wewnętrznie rozdartego kraju. Formalnie i tematycznie to książka odważna, a zarazem ironiczna, czuła i poruszająca, opowieść o poszukiwaniu tożsamości indywidualnej i zbiorowej, o utracie, prawdzie, miłości i przyjaźni. 

Opis wydawcy

Obrazy z przeszłości. Seweryn Zaorski. Remigiusz Mróz

Data premiery: 18.05.2022. Zamów tutaj.

Odkąd przeczytałam Projekt Riese Remigiusza Mroza przychylniejszym okiem spoglądam w stronę jego nowości, choć wciąż fascynuje mnie, jak to możliwe, że publikuje nowe tytuły w takim tempie. Po połowie maja na półki trafi czwarty tom Obrazy z przeszłości. Seweryn Zaorski. Czy czytałam trzy poprzednie? Nie, ale już nie mogę wykluczyć, że nigdy się to nie stanie. Wrzucam na listę książek do przeczytania, bo czuję, że jeszcze kiedyś zagłębię się w dłuższe, kilku tomowe powieści Mroza.

Dwadzieścia lat temu w Żeromicach zaginęła jedna z mieszkanek – prowadzący postępowanie policjanci nigdy nie ustalili, co stało się z dziewczyną, a śledczy nie odnaleźli żadnego tropu, który pozwoliłby wyjaśnić zagadkę. Pierwsze ślady pojawiły się dopiero dwie dekady później, kiedy w okolicznych lasach zaczęto odkrywać rzeczy mogące należeć do zaginionej.

Jedną z nich odnajdują Seweryn Zaorski i Kaja Burzyńska, zupełnie nieświadomi tego, że ma ona związek z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Fakty, które zaczynają się z niej wydobywać, malują niespodziewany i przerażający obraz zbrodni, które miały na zawsze pozostać nieodkryte…

Opis wydawcy