Sally Rooney. Gdzie jesteś, piękny świecie
Jedyny tytuł z marcowej listy nowości, który mam na liście przeczytanych tytułów. Trochę przyszło czekać na polskie tłumaczenie, ale wierzę, że było warto. Według wielu recenzentów to najlepsza z dotychczasowych książek Sally Rooney. Dla mnie to powieść pokazująca, że Rooney się rozwija, ale wciąż przedmiotem jej zainteresowań jest opisywanie ludzkich emocji, grzebanie w problemach młodych dorosłych i patrzenie na świat z ich perspektywy.
Były dwa momenty, które mnie nie zdziwiły i które przewidziałam kilkadziesiąt stron wcześniej, więc mogę założyć, że rozgryzłam główne bohaterki. Sposób prowadzenia narracji zdecydowanie na plus – poznajemy perspektywę dwóch młodych kobiet, na różnych etapie życia. Książkę Gdzie jesteś, piękny świecie można kupić w dwóch wersjach – w twardej i miękkiej oprawie.
Alice, pisarka, poznaje Felixa, pracownika magazynu wysyłkowego, i proponuje mu wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka Eileen próbuje dojść do siebie po rozstaniu z partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa.
Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi – ale życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o swoje przyjaźnie oraz świat, w którym żyją. Czy będą świadkami jego końca? Czy zdołają uwierzyć w istnienie pięknego świata?
Opis wydawcy
Richard Grunberger. Historia społeczna Trzeciej Rzeszy
Przygotowywałam materiał do tego tekstu jeszcze przez eskalacją sytuacji w Ukrainie, przed wojną, która znów wywróciła nasze postrzeganie świata do góry nogami. Po namyślę uznałam, że jak nigdy przeczytanie tej książki ma teraz bardzo dużo sensu.
Jeśli zastanawialiście się, jak wyglądało codzienne życie w nazistowskich Niemczech, podczas gdy na froncie ginęli żołnierze i cywile, to dobry tytuł, w którym temat opisano na blisko 600 stronach.
W trzydziestu rozdziałach – każdy poświęcony jest innej dziedzinie życia – Richard Grunberger na licznych przykładach pokazuje, jak dwanaście lat istnienia Trzeciej Rzeszy wpłynęło na oświatę i kulturę, jak niszczono stare media i tworzono nowe, na czym w praktyce polegała nowa polityka rodzinna, jak w majestacie prawa gnębiono Żydów i homoseksualistów, jak szybko zmieniły się język i humor.
opis wydawcy
Sara Marcus. Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl
Tej nowości wydawniczej nie mogło zabraknąć w marcowej publikacji! Ukazał się z początkiem miesiąca. Sara Marcus wzięła na warsztat rewolucję Riot Grrrl, zaprasza do lat dziewięćdziesiątych, opisuje świat z tamtych lat, ideały, które przyświecały ludziom i postawy, jakie dominowały w społeczeństwie.
Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl pokazuje, jak narodził się ruch, który dzięki mocnemu przekazowi, muzyce, strojom i wygłaszanym hasłom urósł do rozmiarów subkultury. W jednej książce zamknięta jest historia kultury i popkultury, swego rodzaju przewrotu i rozwoju feminizmu, który zadział się tylko dlatego, że młode kobiety zaczęły się buntować, pragnąć zmiany i ją wymuszać. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od małej, lokalnej inicjatywy…
Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy i wiele innych dziewczyńskich zespołów grało w końcu tak, jak miały ochotę, sekretnie powielane ziny wypełniały skrzynki pocztowe nastolatek w całym kraju, a nieformalny sojusz kobiet rósł w siłę. I choć wspólnotowe działania ustały, a krąg buntowniczek zaczął trawić wewnętrzny konflikt, zaangażowane reprezentantki Riot Grrrl wciąż stanowią autorytet w sprawach związanych z równością, sprawiedliwością i feminizmem oraz inspirują kolejne pokolenia młodych kobiet do walki o własne miejsce i własny głos.
Opis wydawcy