medleyland.pl

Monthly na luty 2021

Luty to odkąd pamiętam jeden z moich ulubionych miesięcy w roku. Zazwyczaj wiązał się z optymistycznym planowaniem wiosennych doświadczeń koncertowych i wyjazdów, ale w tym roku z dużą rezerwą podchodzę do wszelkich informacji o koncertach. Co ma być, to będzie! Tymczasem miesiąc upłynął mi na słuchaniu doskonałych płyt i nadrabianiu serialowych zaległości z minionego roku oraz sprawdzeniu, co w popkulturowej trawie piszczy. O czym w Monthly na luty 2021?

O dwóch filmach, których nie mogę się doczekać i dokumencie, który miał narobić sporo zamieszania, ale nie narobił go tak wiele. Po podcaście wartym grube miliony i ekranizacji książki, która pewnej autorce przynieście niemały zastrzyk gotówki. Na zakończenie spojrzenie na kilka seriali, które skradły mój miesiąc i może kiedyś doczekają się recenzji.

Dokument o Britney Spears wstrząsnął show biznesem

Miesiąc zaczął się od premiery dokumentu Framing Britney Spears poświęconego legendzie popu, Britney Spears. Dziennikarze The New York Times postanowili przybliżyć światu historię dziewczyny, która w zasadzie nigdy nie była wolna. Jej młodość zdominowała praca i próba sprostania medialnym oczekiwaniom, a dorosłość przejął ojciec, który uzyskał całkowitą kontrolę nad życiem córki, gdy ta zaczęła mieć problemy zdrowotne. Od wielu lat, fani oraz dziennikarze, próbują pomóc Britney wyrwać się z sideł rodzicielskiej kontroli. Dokument Framing Britney Spears pokazuje jednak nie tylko to, zwraca uwagę, jak dużą rolę w karierze Britney odgrywała kreacja i media, a jak niewiele zrobiły media, gdy piosenkarka potrzebowała pomocy ludzi z zewnątrz.

Premiera delikatnie wstrząsnęła show biznesem, wielu artystów na swój sposób, w publikowanych w sieci wiadomościach, przepraszało Spears za obojętność, ale Framing Britney Spears powinno zrobić więcej dobrego. Dlaczego nie wyszło? Bo życie i kariera większości znanych nazwisk z czołowych miejsc list przebojów niczym nie różni się od życia Britney. Czasy się zmieniają, ale show biznes nie przechodzi tak dużej przemiany. Artyści są kontrolowani przez wielomilionowe kontrakty i zobowiązania, które często ich przytłaczają, co pokazują coraz liczniejsze wyznania sławnych i bogatych przyznających się do zaburzeń psychicznych. Niestety te, nawet jeśli szczerze, rzadko zdarzają się w oderwaniu od promocji nowego produktu. Britney trzeba pomóc, ale później trzeba dać jej spokój.

Będzie trzeci film o przygodach Paddingtona!

Twórcy filmowej wersji przygód misia Paddingtona potwierdzili, że zaczęły się intensywne prace nad trzecim filmem! Nie zdradzono wielu szczegółów – oprócz zapewnienia, że wszystkim zależy na tym, aby trzecia część dorównała poziomem dwóm pierwszym, ale moje serce i tak zabiło mocniej. Jak wiadomo pomiędzy dobrym kryminałem, historiami z zombie w tle i mrożącym krew w żyłach thrillerem lubię historię o pluszowych, sympatycznych misiach. Recenzja Paddington 2 tu.

Emma Stone najpiękniejszą Cruellą!

Pozostając jeszcze na moment w kinowych tematach, Disney zaprezentował zwiastun filmu Cruella z Emmą Stone w roli głównej. Aktorka wygląda w nim jak milion dolarów, więc nawet, jeśli okaże się, że opowieść o Cruelli De Mon jest sama w sobie nudna, dla pięknej i hipnotyzującej Emmy warto będzie pójść do kina. Premiera w maju.

BBC ujawnia obsadę serialu na podstawie książki Rozmowy z przyjaciółmi

Nie odchodząc daleko od tematów ekranizacji, BBC ujawniło obsadę serialu Rozmowy z przyjaciółmi na podstawie debiutanckiej powieści Sally Rooney Conversations with Friends. W rolach głównych będzie można oglądać Joe Alwyna, Sashę Lane i Jemimę Kirke. Serial będzie miał 12 odcinków. Rooney jest autorka, o której w ubiegłym roku zrobiło się w Polsce głośno dzięki książce Normalni ludzie, a adaptacja powieści stosunkowo niedawno trafiła na antenę polskiego HBO. O książce pisałam tutaj, a o serialu tu.

Powieść Rozmowy z przyjaciółmi ukazała się w 2017 roku, ale od tego tygodnia jest dostępna na półkach w księgarniach i salonach prasowych. Wydawcą jest W.A.B. Ja z pewnością sięgnę po nią bliżej premiery serialu, bo po lekturze Normalni ludzie wiem, że do ekranizacji Rooney lepiej podchodzić znając książkę.

Barack Obama i Bruce Springsteen we wspólnym podcaście

Barack Obama wspólnie z małżonką sukcesywnie deptają ścieżki ugruntowujące ich pozycję w coraz szerzej rozumianej kulturze popularnej. Ich firma Higher Ground podpisała dwa lata temu kontrakt ze Spotify, a drugim efektem tej współpracy jest podcast Redegades: Born in the USA, którego prowadzącymi są Barack Obama i jego serdeczny przyjaciel, Bruce Springsteen. Spotify ma za sobą dużą konferencję, w trakcie której dość jasno oznajmił, że poza konkurowaniem z innymi serwisami na jakość dźwięku, chce konkurować ofertą podcastów. O czym będą opowiadać były prezydent i muzyczna legenda? O miłości do Ameryki, męskości, ojcostwie, problemach rasowych czy życiowych doświadczeniach. Pierwsze dwa odcinki są już na Spotify.

Najpopularniejsze teksty na blogu w lutym

Ich słuchałam w lutym

Bez dziwienia – moją lutową playlistę zdominowała Hayley Williams wracająca z drugim studyjnym albumem (recenzja tutaj) i The Pretty Reckless ze świetnym Death By Rock and Roll, ale znalazło się jeszcze miejsce dla wielu innych kobiet. Odświeżyłam Only Child Sashy Sloan i The Sun Will Come Up, The Seasons Will Change Niny Nesbitt. Nie umknęły mi nowe albumy Foo Fighters, Toli Szlagowskiej, Weezer i epka Siverta Hoyema. Muzycznie luty był doskonały!

To oglądałam w lutym

  • Bo to grzech – ciężki ale dobry
  • Branża – mocny początek i koniec
  • Jezioro marzeń – 90’s welcome back!
  • New Amsterdam – Netflix przypomniał mi, że kiedyś obejrzałam pierwszy sezon
  • Firefly Lane – recenzja już wisi, o tu
  • Pokonani – inne spojrzenie na powojenną Europę