Marcus Luttrell, Patrick Robinson. Piekło Afganistanu
W 2013 roku odbyła się premiera filmu Ocalony (ang: Lone Survivor – Afganistan), gdzie Mark Wahlberg grał jedną z głównych ról. Film zrealizowano na podstawie książki Marcusa Luttrella i Patricka Robinso, która w pierwotnym polskim tłumaczeniu otrzymała tytuł Przetrwałem Afganistan. Po latach na rynek trafia nowe tłumaczenie, a książka zyskała nowy tytuł – Piekło Afganistanu. Pewnie nie sięgnę po nią szybko, ale lubię czytać takie książki, poznawać konflikty zbrojne z tej, ciut bardziej ludzkiej strony.
Marcus Luttrell spisał wspomnienia z czerwca 2005 roku, gdy wraz z czterema kolegami z Navy SEALs próbował przetrwać pod ostrzałem 150 najemników. Jemu się udało, kolegom nie. Właśnie o tym jest biograficzne Piekło Afganistanu.
W pogodną noc pod koniec czerwca 2005 roku, czterech komandosów elitarnej jednostki Navy SEALs wyrusza z bazy w Afganistanie i udaje się na górzystą granicę z Pakistanem. Ich misją było schwytanie lub zabicie znanego przywódcy Al-Kaidy. Niecałe dwadzieścia cztery godziny później tylko jeden z nich pozostał przy życiu.
Zażarty bój, godziny krwawej walki. Operacja Red Wings uchodzi za największą porażkę w kilkudziesięcioletniej historii Navy SEALs. W akcji zginęło trzech SEALsów walczących nad wioską, a także 16 innych, którzy lecieli z pomocą. Przetrwał tylko jeden – Marcus Luttrell. Wycieńczony, ranny, załamany, nękany halucynacjami dostał schronienie w afgańskiej wiosce otoczonej przez talibów.
To kronika odwagi, honoru i patriotyzmu. Historia trudnych wyborów i woli przetrwania. To również hołd złożony poległym kolegom.
Opis wydawcy
Karolina Korwin-Piotrowska. Wszyscy wiedzieli
Mam kilka książek Karoliny Korwin-Piotrowskiej, wydaną w 2014 roku Ćwiartkę raz, Krótką książkę o miłości i nawet Sławę, która liczyłam, że przyda mi się do pracy magisterskiej, ale się nie przydała. Tytuł, o którym piszę w Lutym 2022 z książką jest inny. To już nie opowieść o przeszłości ze szklanego ekranu, dobrych i wartościowych filmach, a smutna historia opisująca, co działo się w łódzkiej filmówce, co dzieje się w świecie, w którym molestowanie czy przemoc nie są rzadkością. Temat w pewnym momencie bardzo głośny, który pokazał zupełnie inne oblicze szkoły aktorskiej, problemów, z jakimi borykają się studenci oraz dawał odpowiedzi na pytanie, dlaczego wielu aktywnych zawodowo aktorów nie decyduje się na pójście na studia do Łodzi.
Wszyscy wiedzieli zapowiada się na mocny, przejmujący, wstrząsający zbiór wspomnień ludzi, którzy odnieśli sukces, ale doświadczyli też mobbingu, przemocy fizycznej i psychicznej. W książce o przemocy rozmawiają m.in. Anna Paliga, Joanna Koroniewska, Weronika Rosati, Aleksandra Domańska, Aleksandra Konieczna, Marta Nieradkiewicz, Wojciech Malajkat i Piotr Głowacki.
W marcu 2021 roku Anna Paliga jako pierwsza odważyła się napisać o przemocy w łódzkiej filmówce. Bardzo szybko dołączyły do niej inne osoby, opisujące własne doświadczenia: absolwenci szkół filmowych i teatralnych, znani aktorzy.
Mobbing, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie mogą dotknąć każdego z nas. Bez względu na to, czy pracujemy w sklepie spożywczym, zagranicznej korporacji czy redakcji poczytnego pisma. Nie są problemem wyłącznie szkół artystycznych. Ale dzięki znanym osobom łatwiej zmienić rzeczywistość. To właśnie wybitne aktorki dały siłę ruchowi #MeToo.
Opis wydawcy
Deirdre Mask. Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy
Książka ciekawostka. 400 stron, na których Deirdre Mask przygląda się adresom, ich znaczeniu, pochodzeniu oraz historii. I to ostatnie jest chyba najciekawsze. Pisze o tym, w jaki sposób drogę odnajdywali Rzymianie, jak mapa miasta wpłynęła na zatrzymanie epidemii cholery na Haiti czy o tym, jak angielskie kody pocztowe powstrzymały rewolucję. W książce znalazł się też rozdział autorstwa Maksa Suskiego poświęcony polskim adresom.
“Wykonajcie proste ćwiczenie: spróbujcie wskazać komuś drogę, nie używając nazw topograficznych i numerów. Zobaczycie, jakie to trudne i jak bardzo adres wpływa na nasze postrzeganie świata. Uwielbiam książki takie jak ta – zmuszają do zastanowienia się nad rzeczami, które na pierwszy rzut oka są przezroczyste. Adres jest właśnie jedną z nich.”
Z opisu wydawcy
David Szalay. Londyn
Ostatnia lutowa propozycja książkowa to nowość od Davida Szalaya, autora opowiadań Czym jest człowiek?, która trafiła do finału prestiżowych Nagród Bookera. Tytuł nie jest oczywiście przypadkowy, bo Szalay zaprasza do Londynu, przedstawia czterdziestoletniego Paila Rainey, który pracuje w branży reklamowej, dobrze zarabia i nie stroni od alkoholu, a gdy poznajemy go bliżej okazuje się, że kolorowe życie mężczyzny z sukcesami to jedynie fasada. Z pewnością nie jest to lekka i przyjemna lektura, bardziej portret naszych czasów, który otrzymał Betty Trask Prize oraz Geoffrey Faber Memorial Prize.
Paul Rainey ma czterdzieści lat, jest pracującym w branży reklamowej wysoko funkcjonującym alkoholikiem, który codziennie dojeżdża do Londynu z pobliskiego Hove. Pod przykrywką zadowolonego z życia prywatnego i zawodowego mężczyzny kryje się jednak uzależniony również od leków nieszczęśliwy sprzedawca anonsów w wydawnictwach, których jedynymi czytelnikami są sami reklamodawcy. Nieustannie próbuje zrobić „coś” ze swoim życiem i gdy pojawia się kolega z dawnych lat z ciekawą ofertą pracy, wydaje się, że to będzie moment przełomowy. Nieprzychylny los sprawia jednak, że z wygodnego biura w centrum Londynu Paul przenosi się na nocną zmianę do supermarketu, wcześniej rozważając jeszcze karierę zamiatacza ulic i specjalisty do spraw zieleni w urzędzie miejskim. Rozpadające się małżeństwo, trudne relacje z pasierbem i podlewane alkoholem dni budują portret bezradnego antybohatera tej londyńskiej opowieści z nieoczywistym zakończeniem.
Opis wydawcy