Medleyland.pl

Monthly na czerwiec 2021

Czerwiec pachniał truskawkami i lodami śmietankowym. Brzmiał odgłosami wydawanymi przez zombie i szczury, czytał o minionych latach 90. i marzył, żeby wszystko to, co zostało w nim zapowiedziane zostało zrealizowane, przede wszystkim w sferze koncertowej. Prywatnie był to dla mnie miesiąc dopinania zaliczeń drugiego semestru na studiach podyplomowych i planowania najbliższych miesięcy. O czym przeczytasz w Monthly na czerwiec 2021

O zbliżających się trasach koncertowych, bo niesamowicie dużą przyjemność sprawia mi czytanie wszystkich ogłoszeń koncertowych. O nadchodzących premierach seriali – w lipcu to istny urodzaj gatunku, nie wiem kiedy znajdę na nie wszystkie czas, o książkach które zamierzam przeczytać i jubileuszach znanych zespołów.  

Jest zapowiedź serialu Nine Perfect Strangers (pol. Dziewięcioro nieznajomych)

Amazon Prime opublikował zapowiedź nowego serialu opartego na powieści Liane Moriarty, Dziewięcioro nieznajomych. W kolejnej ekranizacji powieści autorki Big Little Lies również zagra Nicole Kidman, obok niej m.in. Melissa McCarthy. Potwierdzono także, że serial zadebiutuje 20 sierpnia, jednak w ofercie Hulu będzie dostępny już od 18 sierpnia. Reżyserią wszystkich 8 odcinków zajął się Jonathan Levine.

Trasy koncertowe na 2022 zapowiedziane! Moi ulubieńcy wracają (chcą wrócić) na sceny

W pewnym momencie czerwca miałam wrażenie, że ze wszystkich organizatorów zeszło embargo i jak grzyby po deszczu pojawiły się daty tras koncertowych bardzo wielu artystów. Naturalnie najbardziej ucieszyła mnie informacja, że wiosną 2022 roku na scenę wraca zespół Madrugada, liderzy moich koncertowych wojaży z 2019 roku, którzy razem z trasą zapowiadają nową muzykę! Jeden z przystanków będzie w Polsce, 3 kwietnia Madrugada ponownie odwiedzi klub Niebo. Szczegóły są dostępne tutaj.

Do koncertowania powraca też zespół Metallika. Co prawda Panowie będą koncertowali też jesienią tego roku, ale na europejskie festiwale wybierają się latem przyszłego roku. Podobne plany ma zespół Twenty One Pilots, który ogłosił szczegóły trasy po Stanach Zjednoczonych i Europie, z czego ta druga wygląda raczej jak nieśmiałe plany i lista już zarezerwowanych dat. Słowem, będzie więcej. Podoba mi się natomiast pomysł, żeby grać koncert mały, średni i duży, bo właśnie tak sobie to wymyślili. Czekam na więcej dat, żeby coś sobie wybrać.

Kasia Lins i Agnieszka Chylińska też wracają z koncertami

Kilka koncertów na lato zaplanowała Kasia Lins, a Agnieszka Chylińska chciałaby zagrać wreszcie rocznicową trasę, która miała się odbyć w 2020 roku i w miarę możliwości odbywała się w ostatnich miesiącach. Daty koncertów Kasi dostępne są tutaj, a Agnieszki tu. O pozostałych cyklach koncertowych planowanych w Polsce latem 2021 roku pisałam tu (część 1) i tutaj (część 2).

Taylor wydaje nową wersję RED. Będą nowe rekordy!

Taylor Swift cały czas intensywnie pracuje, aby nagrać na nowo swoje wersje pierwszych studyjnych albumów. Wszystko po to, aby zminimalizować zyski obecnych właścicieli praw do tych nagrań i po to, żeby dać fanom szansę posłuchania nowszych wersji, tzw. wersji Taylor Swift. Ta zawiła sytuacja doczekała się już wielu zwrotów akcji, ale fakty są takie, że Swift udowadnia, że jest w stanie sprzedać gigantyczny nakład tych nowowydanych nagrań. Stało się tak z albumem Fearless, a jesienią nie inaczej będzie z albumem Red. A może będzie jeszcze lepiej, bo to już jedna z tych płyt, które można uznać za początek naprawdę światowej kariery Taylor.

Na 19 listopada zaplanowano premierę albumu Red (Taylor’s Version). Na krążkach znajdzie się 30 utworów, w tym jeden trwający ponad 10 minut. Swift zapowiedziała, że wydaje wszystkie piosenki skomponowane na album pierwotnie wydany w 2012 roku. To z niego pochodzą takie przeboje jak We are Never Ever Getting Back Together czy 22. Bring it on, Tay! 

20-tka Happysad i 30-tka albumu Metalliki

Gdy zestawi się ze sobą 20-lecie zespołu Happysad z 30-lecieć Czarnego Albumu Metalliki można się porządnie zdziwić. Dzieląca te wydarzenia dekada nie wydaje się aż tak długim okresem, a ile zmian zaszło wówczas na rynku muzycznym?! Bardzo wiele!

O urodzinach Happysad pisałam w Muzyczne szorty #84 komentując singiel Bez cienia. Nie wspomniałam jednak wtedy, że grupa przygotowała coś więcej niż tylko album, przygotowała biografie autorstwa Żanety Gotowalskiej, Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad. Książka ukaże się 13 października i można ją zamówić tu.

Z dużą pompą 30-lecie kultowego Czarnego Albumu zmierza świętować zespół Metallica. Panowie słyną z tego, że wszystko co wypuszczają musi być dopracowane, wyciśnięte jak cytryna i duże – cokolwiek to oznacza. W przypadku rocznicy tej płyty postawiono na reedycję albumu, płytę The Metallica Blacklist, na której znajdą się 53 covery, w tym przebój Nothing Else Matters z wokalem Miley Cyrus, nagranie przygotowane przez Biffy Clyro czy Phoebe Bridgers oraz gruby album z publikowanymi i niepublikowanymi zdjęciami. Wszystko, co można kupić z okazji premiery imiennej płyty Metalliki znajdziecie tutaj. Premiera 10 września.

Nowości książkowe na mojej półce

Wakacyjny okres to zawsze dla mnie dobry moment, żeby postarać się poczytać więcej niż zazwyczaj. A przynajmniej czytać dla przyjemności. Na moją listę książek do przeczytania w najbliższym czasie wpisałam dwa tytuły – Bądź sexy i nie daj się zamordować. Rady na różne okazje autorstwa Karen Kilgariff oraz Georgia Hardstark oraz Wampir. Jak rodzi się zło autorstwa Magdy Omilianowicz. Nie brzmią jak lekkie lektury, ale zapowiadają się bardzo interesująco.

Ta pierwsza zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Niewątpliwie dlatego, że Kilgariff i Hardstark to autorki jednego z najpopularniejszych podcastów My Favorite Murder!. Ich książka to feministyczna, słodko-gorzka, zabarwiona czarnym humorem i dużą ilością empatii opowieść o tym, jak walczyć o bycie sobą. Liczę, na dużo przymrużenia oka.

Druga to uzupełnione wydanie – opatrzone wstępem Igora Brejdyganta – głośnego reportażu o wampirze z Bytowa – Leszku Pękalskim. W 2019 r ten seryjny morderca, po 25 latach w więzieniu, miał trafić na wolność. Autorka reportażu na podstawie rozmów z Pękalskim, jego bliskimi, biegłymi psychiatrami oraz policjantami opowiada przerażającą historię o jednym z największych zbrodniarzy powojennej Polski.

Najpopularniejsze teksty na blogu w czerwcu

To oglądałam w czerwcu 2021

Tego słuchałam w czerwcu 2021

Zdaję sobie sprawę, że ta rozpiska nie wygląda zbyt imponująco, ale na swoje usprawiedliwienie mam fakt, że słuchałam utworów pochodzących z 224 płyt. Wśród tych, które rzeczywiście skradły moje serce, ku mojemu szczeremu zaskoczeniu, jest najnowszy studyjny krążek Wolf Alice. Do tej pory przechodziłam obok ich twórczości dość obojętnie, a przynajmniej wybiórczo, tymczasem Blue Weekend mogę słuchać godzinami. Świetna płyta!

Na te seriale czekam w lipcu 2021

Rojst ‘97 – drugi sezon, tym razem spod rąk Netflixa. Data premiery: 7 lipca, Netflix.

Virign River – trzeci sezon jednego z moich ulubionych lekkich seriali, który z końcówką drugiego sezonu lekkość stracił. Data premiery: 9 lipca, Netflix.

Biohakerzy – drugi sezon serialu, po którym spodziewałam się więcej, a ponieważ więcej nie dostałam to muszę obejrzeć drugi sezon, żeby zaspokoić ciekawość. Data premiery: 9 lipca, Netflix.

Kruk. Czorny woron nie śpi – zacieram rączki, czekam bardzo! Data premiery: 9 lipca, Canal+

Gossip Girl – nie wiem, czego się tak naprawdę spodziewać, ale może udało się stworzyć serial, którego brakuje mi pośród kryminałów i ciężkich obyczajówek? Data premiery: 8 lipca, HBO Max