Medleyland.pl

Grudzień 2021 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Magdalena Zarębska. Będziesz serca biciem

Data premiery: 13.12.2021. Zamów tutaj.

Znacie to powiedzenie, że książki nie ocenia się po okładce? W pełni się z tym zgadzam, ale Magdalena Zarębska ma wyjątkowo ujmujące okładki. Spójrzcie obok, oto dowód. Na dniach ukaże się jej nowa powieść. Opowieść o pierwszych miłościach nastolatek, wątpliwościach, sprawach zaprzątających ich głowy, ważnych tematach i rodzinie, która ma duży wpływ na dorastanie.

Gdy byłam nastolatką nieszczególnie często sięgałam po książki pisane z myślą o nastoletnich czytelnikach. Wolałam kryminały prawnicze albo książki polecane przez nauczycieli. Po latach, dzięki blogowi trochę zbliżyłam się do tego nastoletniego świata, najwięcej czytam jednak zagranicznych tytułów (np. ostatnio skończyłam Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek…), więc chętnie rzuciłabym okiem na polską perspektywę i poznała Jagę oraz jej historię.

Jaga, uczennica wrocławskiego liceum ciągle wpada na Jędrka, chłopaka z równoległej klasy. Początkowo zupełnie nie jest nim zainteresowana, jednak z czasem zaczyna się z nim spotykać. Dość szybko zauważa, że dla Jędrka ich relacja jest całkowicie naturalna, za to w niej wzbudza mnóstwo wątpliwości. Bliskość obcego w sumie chłopaka wywołuje w niej skrajne odczucia. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że Jędrzej ma bardzo konkretną wizję ich związku, a w dodatku jest chorobliwie zazdrosny.

Opis wydawcy

Glennon Doyle. Nieposkromiona

Data premiery: 8.12.2021. Zamów tutaj.

Jeden z najgłośniejszych tytułów ubiegłego roku wreszcie ukazuje się w polskim tłumaczeniu. Wydana przez Glennon Doyle książka Untamed (polski tytuł to Nieposkromiona) przez kilka tygodni znajdowała się na szczycie listy bestsellerów The New York Times, kilka miesięcy później Bad Robot Productions i Warner Bros. Television Studios poinformowali, że zakupili prawa do telewizyjnej ekranizacji tytułu. Słowem, niebawem o książce zrobi się jeszcze głośniej.

O czym pisze Glennon Doyle? Nieposkromiona to pamiętnik, który, jeśli wierzyć recenzjom i komentarzom, zmienił życie wielu kobiet, w tym tych sławnych, bogatych i wpływowych. To tytuł mający dodać kobietom siły, wiary w siebie, pewności, że nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje życie, poczuć wolność i odzyskać radość z życia. Może nie brzmi to zbyt odkrywczo i porywająco, ale Doyle z pewnością napisała to lepiej, skoro tak wiele osób sięgnęło po ten tytuł.

W wieku mniej więcej dziesięciu lat zaczynamy się uczyć, jak być grzecznymi dziewczynkami: jakich emocji nie wolno nam wyrażać, jak powinnyśmy się zachowywać i wyglądać, do czego mamy dążyć, w co wierzyć, kogo wolno kochać i jakiego życia należy pragnąć. Grzeczne dziewczynki nie są głodne, wściekłe ani dzikie. Wszystkie te rzeczy, które świadczą o tym, że kobieta jest człowiekiem, są brudnym sekretem grzecznej dziewczynki. Świat dookoła nas używa wielu środków łagodnej i mniej łagodnej perswazji, aby uwarunkować kobiety i nauczyć je pożądanych zachowań. Mimo upływu lat ideał kobiety uległej, cichej, skromnej i posłusznej ma się świetnie.

Fragment opisu wydawcy

Donald Tusk. Anne Applebaum. Wybór

Data premiery: 10.12.2021. Zamów tutaj.

Jeden z najgłośniejszych tytułów literatury faktu i reportażu ostatnich miesięcy – Wybór. Donald Tusk i Anne Applebaum przyglądają się problemom Europy i świata, rozmawiają o koniecznych zmianach, o przyszłości Polski, migrantach i przywódcach oraz o tym, że rozkładanie bezradnie rąk w niczym nie pomoże. Dyskutują, wymieniają się obserwacjami i doświadczeniami, próbują odpowiedzieć na ważne pytania.

Można nie zgadzać się z poglądami tego duetu, można nie lubić Tuska i patrzeć na Applebaum tylko przez pryzmat jej politycznych sympatii i relacji rodzinnych Z pewnością jest to tytuł, który nie przejdzie bez echa, już teraz wiele dzieje się dookoła premiery, więc warto wiedzieć, o czym będzie się rozmawiać w mediach w najbliższym czasie. Choćby po to, żeby ewentualnie wiedzieć, z czym się nie zgadzać lub polemizować.

Applebaum i Tusk w dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy: Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia? Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści? Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć? Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności? Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści? Dlaczego Rosja chce podzielić Europę? Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem? Jak demokraci mają znów wygrywać wybory – nie tylko w Ameryce? Jak bardzo boli hejt?

Opis wydawcy