Przyznaję, że włączając pierwszy odcinek drugiego sezonu serialu Szadź robiłam to pozbawiona jakichkolwiek oczekiwań. Minęło wystarczająco dużo czasu, i zbyt wiele produkcji o kryminalnym potencjale tworzonych dla Player/TVN obejrzałam, żebym nie wiedziała, w którą stronę zmierzają i w jaki sposób są opowiadane. Chciałam się jednak przekonać, co twórcy wyciągnęli z powieści Igora Brejdyganta, która jest bazą. Ku mojemu zaskoczeniu powstał mocniejszy i ciekawszy sezon, który może spodobać się fanom tego ostrzejszego TVNu.
Jeśli nie oglądaliście pierwszego sezonu, polecam lekturę tekstu sprzed roku. Dzieliłam się tam spostrzeżeniami i przemyśleniami po obejrzeniu. Szadź i Szadź 2 są dostępne – wszystkie 14 odcinków – w ofercie Playera.
Rok po tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w okolicach Opola, opinia publiczna wyczekuje na zakończenie procesu w sprawie zamordowanych kobiet. Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr), główny podejrzany, nie przyznaje się do winy. Dla jednych to przerażający morderca, dla innych ofiara systemu. Komisarz Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska), która doprowadziła do ujęcia sprawcy, zeznaje przeciwko niemu w sądzie. Czy zebrane dowody i zeznania świadków wystarczą by go skazać? Drugi sezon serialu odsłoni przed widzami dramatyczne wydarzenia z przeszłości Piotra. W jego życiu pojawi się tajemnicza Lila (Anna Ilczuk), z którą Wolnickiego łączy mroczne doświadczenie z okresu młodości. Powrót Lilli po latach okaże się dla Piotra szansą na konfrontację z prawdą o sobie.
Opis dystrybutora, TVN Series
1. Największym plusem drugiego sezonu tego serialu jest większa niż przeciętnie liczba kobiet pojawiająca się w kluczowych rolach. Do tej pory wszystkie seriale TVNu, które z definicji miały być postrzegane jako kryminały, miały jedną główną żeńska bohaterkę, a kilka kobiet obsadzano w rolach drugoplanowych. W drugim sezonie serialu Szadź dominują kobiety. To one działają pod wpływem głównego bohatera i przeciw niemu.
2. Konsekwencją zmiany jest angaż nowych aktorek. Obok Aleksandry Popławskiej pojawia się nie tylko Anna Cieślak, która grała też w pierwszym sezonie, ale także Dominika Ostałowska, Anna Ilczuk, Sandra Drzymalska czy Karolina Gorczyca, którą na małym ekranie widziałam po raz ostatni w serialu Ultraviolet AXN.
3. Drugi sezon chętniej niż pierwszy patrzy w przeszłość głównego bohatera. Podczas gdy pierwszy koncentrował się na przeszłości komisarz Palkowskiej, której tłem był młody Piotr Wolnicki, w drugim możemy więcej dowiedzieć się o życiu nastoletniego, dorastającego Piotra.
4. Muszę przyznać, że Szadź 2 ogląda się z zaciekawieniem, zastanawiając się, co jeszcze można w tej historii zmienić, co jeszcze wymyślono. Pierwszy sezon aż tak mnie nie zaintrygował. Możliwe, że duża w tym zasługa Anny Ilczuk, serialowej Lili, która hipnotyzuje. To jedna z tych postaci, które w jednej scenie się uwielbia, w kolejnej nienawidzi. Doskonale zagrana, najbardziej wyrazista w drugim sezonie.
5. Właśnie dzięki postaci Lili w serialu przechodzimy na wyższy poziom manipulacji i poszerzanie zasięgu wpływów głównego bohatera. Szadź 2 jest podlejsza, brutalniejsza, bardziej nieprzewidywalna. Część widzów pewnie zrezygnuje z oglądania, bo sposób prowadzenia narracji ujawnia to, czego próbuje się dowieść komisarz Polkowska. Czasami znika więc element rozwiązywania zagadek razem z nią, który w tego rodzaju serialach bywa najciekawszym elementem.
6. Mimo wszystko to nadal kryminał po polsku, w polskim sosie, ale w katalogu TVN jeden z mocniejszych, zdecydowanie nie dla przeciętnego widza stacji przyzwyczajanego do sterylnych wnętrz i modnie ubranych bohaterów.
7. Na koniec to, co dla wielu najważniejsze, czyli kontynuacja. Serial skończono w taki sposób, że bez wątpienia przygotowano podwaliny pod trzeci sezon. Zastanawiam się, czy Szadź nie staje się nową Chyłką, z tą różnicą, że Igor Brejdygant napisał jedną powieść o Piotrze Wolnickim, a Remigiusz Mróz kontynuuje przygody Joanny Chyłki już w trzynastu tomach.