Harry Potter i Przeklęte Dziecko, czyli nie budź mnie z dzieciństwa

Harry Potter to dzieciństwo, z którego nikt nie chce się obudzić czy wyrosnąć. Bo i po co budzić się z krainy czarów, magii, wspaniałych przyjaźni? Gdy wczoraj świat obiegła wiadomość mówiąca, że Harry Potter and the Cursed Child Parts I & II ukaże się w formie książki, potterowy świat na chwilę zwariował. Magia dzieciństwa powróciła.

Książka ukaże się 31 lipca, w dzień dla fanów Harry’ego charakterystyczny i ważny. Trzeba jednak pamiętać, że nie do końca jest to nowa część przygód czarodzieja – choć sugeruje to ogrom publikacji na jej temat. Dziwić się chyba nie trzeba. Marka Pottera to ogromny biznes, który trzeba pielęgnować i dobrze promować.

Cursed Child to jedynie, albo aż, scenopis londyńskiej sztuki, który dostosowano do potrzeb książkowego wydawnictwa. Publikacja trafi do księgarni – tradycyjnych i elektronicznych – tuż po światowej premierze sztuki, a tą będą mogli obejrzeć w Londynie szczęśliwym, którym udało się w kilka sekund zakupić bilety. Wydawca zapowiedział jednak, że lipcowa wersja książki zostanie później zastąpiona wersją ostateczną, czyli stworzoną już na bazie odkrywanej w teatrze sztuki, a nie napisanej na podstawie prób. Cursed Child jest wspólnym dziełem J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego i oficjalnie mówi się o niej, jako ósmej części przygód Pottera podkreślając przy tym nazwiska nowych współautorów.

Pierwotnie planowano postawić jedynie na teatralne przedstawienie, z nowymi aktorami obsadzonymi w kultowych rolach i relatywnie małą widownią, gdy porówna się ją do zasięgu, jaki sztuka odniosłaby zamieniając się w film. Jednak na fali ogromnego zainteresowania, i jednocześnie wzburzenia ograniczeniem sztuki jedynie do pokazów w Londynie, postanowiono stworzyć wersję książkową. Pojawia się pytanie, czy jej potencjalna dobra sprzedaż nie zamieni się w pomysł napisania filmowego scenariusza… Harry Potter and the Cursed Child Parts I & II to przedsmak rozmaitych reedycji i wydań specjalnych wszystkich książek o Harrym Potterze, jakie zaplanowano na rok 2017. Wówczas minie 20 lat od wydania Kamienia Filozoficznego.

Aktualizacja:

Książka trafi na półki polskich księgarni 22 października, będzie nosiła tytuł Harry Potter i Przeklęte Dziecko i jest już dostępna w sprzedaży w dwóch wersjach – w miękkiej  i twardej oprawie. Za jej wydanie jest odpowiedzialne poznańskie wydawnictwo Media Rodzina.