Katarzyna Bonda. Na uwięzi
W pewnym momencie przestałam recenzować książki, po jakie sięgam, więc nigdy nie napisałam obszernego tekstu o serii z detektywem Jakubem Sobieskim. Na dniach ukazuje się czwarta część jego przygód i na tle kilku innych serii Katarzyny Bondy, serię z Sobieskim uważam za jedną z lżejszych i łatwiejszych do czytania. Wciąga, ale kończy się na tyle szybko, żeby nie poczuć zmęczenia.
Na uwięzi to czwarty tom opowieści o człowieku, którego interesująca przeszłość utrudnia życie w teraźniejszości. Jacek jest już od dłuższego czasu detektywem, który stara się pozyskać sprawę, dzięki której umocni swoją pozycję na rynku i zdobędzie uznanie. Czy sprawa zaginionej 15-latki mu w tym pomoże?
Osobiste przeżycia sprawiają, że Sobieski podchodzi do sprawy niemal obsesyjnie. Ale zmowa milczenia i fałszywe poszlaki nie ułatwiają mu zadania. Wszyscy, nawet matka zaginionej, zdają się mieć swoje tajemnice… Zebrane tropy prowadzą detektywa do jednego z podwarszawskich moteli. To tam trzy miesiące wcześniej doszło do perwersyjnego morderstwa. Komu zależało, by o tak okrutnej sprawie nikt się nie dowiedział? Co łączy zamordowanego mężczyznę z zaginioną Stefanią Chrobak?
Opis wydawcy
Mateusz Witkowski, Bartek Przybyszewski. Podcastex. Polskie milenium
Wydawnictwo W.A.B umie w tytuły popkulturowe, jak mało kto na polskim rynku wydawniczym. W tym miesiącu wydają Podcastex. Polskie milenium, czyli spacer po latach 1999-2005, gdy telewizje emitowały najpopularniejsze reality i talent shows, a posiadanie Noki 3310 pozwalało wejść do osiedlowej elity.
Książka Podcastex to pewien zwrot ku przeszłości również z innego powodu – Podcastex to podcast o latach 90. i 00, tworzony przez blogerów, którzy wydają fizyczną książkę… Koło zatoczone!
Po co usuwaliśmy drabinki z basenów w Simsach? Kto zrozumiał historię słynnego swetra z gruszką? Czy bracia Mroczkowie pomogli Polsce wejść do Unii Europejskiej? Dlaczego smok z Wiedźmina wyglądał jak wyglądał? Jakiej muzyki słuchał w samochodzie Andrzej Lepper? Jak żegnali się hiphopowcy występujący w Rowerze Błażeja? Czy Nokia 3310 rzeczywiście była niezniszczalna? I czy Leszek Miller wiedział o [tu wstawcie dowolny skandal z początku XXI wieku]?
Opis Wydawcy
Millie Bobby Brown. 19 stopni.
Aktorka, influencerka, autorka? Millie Bobby Brown zasłynęła rolą w serialu Netflixa Stranger Things, a w tym miesiącu dołącza do grona znanych osób, które wydały książkę. Brown zatrudniła ghostwriterkę, Kathleen McGurl, wspólnie z którą stworzyła powieść 19 stopni. Angielski tytuł Nighteen steps nieco lepiej wpisuje się w tematykę książki.
Opisywana w niej historia ma być inspirowana losami rodziny Millie, a dokładniej jej babci, i zawierać drobne elementy biograficzne. Ten element wpływa na korzyść tytułu, który jednak traci na wadze, gdy ma się w głowie, że to nie jest w pełni autorskie dzieło Millie.
Mnie zainteresował nie tyle z powodu samej aktorki, bo przygodę ze Stranger Things zakończyłam na 2 lub 3 odcinku, co czasu i miejsca osadzenia akcji. To Londyn, dzielnica Bethnal Green, w czasie drugiej wojny światowej.
Londyn, rok 1942, trwa II wojna światowa. Niemieckie bombardowania nieustannie dają się we znaki mieszkańcom stolicy. We wschodniej dzielnicy miasta, Bethnal Green, mieszka osiemnastoletnia Nellie Morris. Mimo trudów wojny cieszy się kochającą rodziną, gronem oddanych przyjaciół oraz pracą asystentki burmistrzyni. Pewnego dnia poznaje przystojnego Raya, amerykańskiego pilota stacjonującego w pobliżu. Pomimo początkowej niechęci dziewczyny okazuje się, że miłość może rozkwitnąć nawet w najmroczniejszych czasach. Gdy Nellie nieśmiało zaczyna snuć plany o szczęśliwej przyszłości, wojna brutalnie niszczy jej marzenia. Podczas jednego z nalotów dochodzi do tragedii, a świat dziewczyny rozpada się na kawałki. I nie są temu winne wyłącznie niemieckie bomby…
Opis wydawcy
Kate Brown. Czarnobyl. Instrukcje przetrwania
W naszej części świata o Czarnobylu opowiada się wiele, popkultura również znalazła w katastrofie elektrony jądrowej idealny temat do filmów i seriali. Na wagę złota są jednak wciąż reportaże, poparte analizą dokumentów, miesiącami spędzonymi w archiwach czy na rozmowach z ludźmi, którzy pamiętają, jak wyglądał 26 kwietnia 1986 roku. I pamiętają, co działo się w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach.
W listopadzie ukazuje się wznowienie reportażu Kate Brown Czarnobyl. Instrukcje przetrwania, który jest opowieścią o ludziach walczących o przetrwanie. Zarówno o tych, których życiu zagraża realne zagrożenie – promieniowanie, jak i o tych, którzy boją się o karierę, przyszłość zawodową lub bardzo chcieliby ukryć przeszłe decyzje.
Kate Brown spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś.
Opis wydawcy