Medleyland.pl

Czerwiec 2022 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Olga Tokarczuk – Empuzjon

Data premiery: 1.06.2022. Zamów tutaj.

Oczywiście, że nie mogło zabraknąć w czerwcowym przeglądzie rynku wydawniczego najnowszej propozycji od jedynej i niepowtarzalnej Olgi Tokarczuk. Noblistka wraca z pierwszą powieścią po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Zabiera nas na Dolny Śląsk roku 1913, do pierwszego w Europie specjalistycznego sanatorium leczącego choroby „piersiowe i gardlane”. Opowiada o świecie, pokazuje dobrze nam znane prawdy, na które przymykamy oczy lub w pełni świadomie, i dość bezczelnie, uważamy że ich nie ma. Empuzjon nie jest powieścią na jeden wieczór, ale bezsprzecznie wartościową.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Opis wydawcy

Kiley Reid – Ten dziwny wiek

Data premiery: 15.06.2022. Zamów tutaj.

W ostatni dzień 2019 roku Kiley Reid zadebiutowała powieścią Such a Fun Age, trafiła na listę najchętniej kupowanych książek The New York Times i znalazła się na krótkiej liście Bookera. W tym roku powieść doczeka się polskiej publikacji, pod tytułem Ten dziwny wiek. Dlaczego warto zwrócić na ten tytuł uwagę? Recenzenci zachwalali tę książkę pisząc, że Reid udało się stworzyć wiarygodne postaci, autentyczne dialogi, a co najważniejsze, opowiadana przez nią historia porusza ponadczasowe problemy. Opis wydawcy bardzo zachęca, zobaczcie sami.

Historia młodej, czarnej opiekunki do dzieci, jej pracodawczyni o nazbyt dobrych intencjach oraz zaskakującego spotkania, które może zniszczyć kruchy zamek zbudowany na uśmiechach i miłych gestach.

Alix Chamberlain to kobieta, która dostaje to, czego chce. Zarabia na życie dzięki wielkiej marce zbudowanej na swojej pewności siebie i pokazuje innym kobietom, jak robić to samo. Jest zszokowana, gdy pewnego wieczoru opiekunka Emira Tucker, którą poprosiła o pilne zajęcie się dzieckiem, staje się ofiarą okropnych pomówień. Ochroniarz ekskluzywnego supermarketu, widząc młodą, czarną kobietę z białym dzieckiem, oskarża Emirę o porwanie dwuletniej Briar. Zbiera się mały tłum, jeden z klientów sklepu wszystko filmuje. Emira jest wściekła i upokorzona. Za to Alix postanawia wszystko naprawić.

Emira nie wie, dokąd zmierza w życiu, jest spłukana i nieufna wobec chęci pomocy Alix. W wieku dwudziestu pięciu lat traci ubezpieczenie zdrowotne i nie ma pojęcia, co zrobić dalej. Kiedy nagranie Emiry przywołuje kogoś z przeszłości Alix, obie kobiety trafiają na kolizyjny kurs, który zmieni wszystko, co wiedzą o swoim wnętrzu i o sobie nawzajem.

Opis wydawcy

Lincoln Highway – Amor Towles

Data premiery: 15.06.2022. Zamów tutaj.

Zacznijmy od tego jaką piękną okładkę ma ta powieść! Zwraca uwagę, intryguje i aż chce się chwycić ją do ręki, odwrócić i dowiedzieć się, jaka historia doczekała się tak pięknego wydania. Okazuje się, że może być równie piękna, ale niekoniecznie jedynie wesoła.

Lincoln Highway to nowa propozycja od Amora Towlesa, który wspólnie z jej bohaterem, Emmettem Watsonem zaprasza w podróż po Stanach Zjednoczonych lat 50. Wybieramy się w nią oczami chłopaka, który pochodzi z Nebraski i właśnie wyszedł z poprawczaka. Emmett marzy, żeby zostawić za sobą przeszłość i zacząć wszystko od nowa, wspólnie z bratem wybrać się do Kalifornii. Życie ma jednak inne plany, a chłopcy lądują na autostradzie do Nowego Jorku.

Emmett ledwo skończył 18 lat, a już może liczyć tylko na siebie. Przewrotny los sprawia, że Emmett i Billy muszą wyruszyć w przeciwnym kierunku. Do Nowego Jorku – miasta, gdzie początek bierze legendarna autostrada Lincolna, pierwsza droga łącząca ze sobą dwa krańce Ameryki.

Zapierająca dech w piersiach odyseja przez Amerykę lat 50., gdzie spotykamy całą plejadę postaci znanych z amerykańskiej prozy najwyższej klasy: włóczęgów, bon vivantów, hochsztaplerów i wędrownych kaznodziejów. To także urzekająca historia o dorastaniu, o długach, które wcześniej czy później będziemy musieli spłacić, i o tym, jak łatwo jest zbłądzić, gdy w gorączce podróży zgubimy swój moralny kompas.

Opis wydawcy