metallica-s&m2
Materiały prasowe

Muzyczne szorty #57: Troye Sivan, Metallica & San Francisco Symphony, Ørganek, NOTD feat. Nina Nesbitt

Lato w natarciu, a okres odmrażania popkultury po społecznej kwarantannie sprzyja publikacji nowych utworów zapowiadających nowe wydawnictwa. W Muzyczne szorty #57 znajdują się zapowiedzi dwóch płyt, których będzie można posłuchać już w przyszłym miesiącu oraz jednej, której premierę zapowiedziano na jesień. A ta zapowiada się ciekawie, bo jest całkiem pokaźna grupa artystów, którzy z powodu obostrzeń przerwali prace nad albumami i rozjechali się do domów, a teraz, jak na przykład Amy Macdonald znów weszli do studia. 

Bohaterami tych Muzycznych szortów są znów, przypadkowo ale ponownie, przede wszystkim mężczyźni. Z nowym singlem powrócił Troye Siven, zespół Metallica zapowiedział premierę nowego koncertowego wydawnictwa, zespół Ørganek rusza w Polskę z nowym singlem, a NOTD chcą przybliżyć światu Ninę Nesbitt.

Troye Sivan – Easy

Troye Sivan udostępnił kolejną w tym roku nową piosenkę i szczegóły nowego mini albumu. Nowość nosi tytuł Easy i zapowiada EPkę In a Dream, na której znajdzie się sześć utworów. Pośród nich wydany w kwietniu, i zrecenzowany przeze mnie w Muzyczne szorty #49 singiel Take Yourself Home, któremu towarzyszyła kampania, z jakiej dochód został przeznaczony na WHO COVID-19 Solidarity Response Fund i Spotify’s COVID-19 Music Relief. Producentem pięciu z utworów jest Oscar Görres, a sama EPka to, jak mówi Troye, spojrzenie na bardzo emocjonalny okres w jego życiu.

Muzycznie, słuchając Easy, powiedziałabym, że to Troye Sivan w formie – emocjonalny, owszem, ale z charakterystycznym dla siebie spokojem i luzem. To nie jest utwór, który zaskoczy fanów czy znawców wcześniejszych propozycji Troye’a, ale raczej nikt na to nie liczy. Sivan czaruje delikatną barwą głosu, najczęściej z wyważonym udziałem elektronicznych gadżetów, beatów i sampli, ale raczej nie ma ochoty przejść na bardziej organiczne granie.

EPka In a Dream ukaże się 21 sierpnia. Można ją kupić na każdym nośniku – od CD po kasetę, w wersji z autografami i bez. Pełna oferta jest dostępna na tu.

Metallica & San Francisco Symphony – Nothing Else Matters/All Within My Hands

Przyznaję, że już zdążyłam zapomnieć o S&M2, czyli zarejestrowanym w 2019 roku koncercie zespołu Metallica z San Francisco Symphony. Może nie zapomniałam tak całkowicie, ale na pewno na tyle, żeby się nie zastanawiać, kiedy udostępnią w sieci utwory czy kiedy do sklepów trafi album z zarejestrowanym koncertem. Przypomniano mi o tym kilka dni temu, gdy do sieci trafiły dwie zapowiedzi albumu S&M2, który ukaże się 28 sierpnia. Wydawnictwo, jak przystało na zespół, będzie dostępne w kilku formatach – m.in. 2xCD, 4xVinyl, Limited Deluxe Box,  Deluxe Edition, 2xCD + Blu-Ray.

Obszerny tekst o koncertach w San Francisco Chase Center, jakie Metallika zagrała 6 i 8 września 2019 roku publikowaliśmy w grudniu – tutaj. Znajdziecie tam pełen opis wydarzenia w formie recenzji kinowego pokazu koncertu. Takie pokazy odbywały się w kinach na całym świecie jesienią ubiegłego roku. Ja zostawiam Was z wykonaniem All Within My Hands właśnie z tego koncertu. W sieci znajdziecie także Nothing Else Matters z San Francisco Symphony, drugi utwór udostępniony w ramach promocji wydawnictwa. Zdziwił mnie ten wybór, ale rozumiem, że podyktowany był olbrzymią popularnością singla i wiecznym aplauzem na pierwsze dźwięki gitary.

Ørganek – POGO

Był taki moment, że widziałam zespół Ørganek na żywo kilka razy w roku. Ten okres wystarczył, żebym znudziła się ich muzyką i zaczęła czuć, że niewiele nowego mogą mi zaoferować. Z zainteresowaniem odpaliłam najnowszy singiel, utwór Pogo, który jednocześnie zapowiada nową płytę i letnią trasę koncertową. Tomasz Organek mówi, że piosenka to metafora naszych czasów, że tytułowe Pogo obrazuje polską rzeczywistość, wielką podejrzliwość jednego wobec drugiego a nawet agresję i brak tolerancji. Być może, ale muzycznie słyszę tutaj powrót do Sofy połączony z brzmieniem Ørganka. Tekstowo doceniam nawiązania, ale pod tym względem Polskie Tango Taco Hemingwaya wypada o niebo lepiej. Piosenka zupełnie mnie nie przekonała do posłuchania zapowiadanej na jesień płyty, ale teledysk warto obejrzeć. Poczekam na kolejne propozycje.

NOTD feat. Nina Nesbitt – Cry Dancing

W ubiegłym tygodniu pisałam o singlu Niny Nesbitt nagranym wspólnie z Deaconem, Long Run,  już mogę poinformować Was o kolejnej nowości z jej udziałem. Tym razem Szkotka połączyła siły z grupą NOTD, zaśpiewała w piosence Cry Dancing. I o ile współpraca z debiutującym Deaconem była większym wyróżnieniem dla niego niż dla Niny, utwór z NOTD to szansa, aby jej głos dotarł do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Grupa ma na koncie kilka przebojów, w tym singiel I Wanna Know z Beą Miller. Ja do takich elektronicznych utworów w tanecznym klimacie nie wracam często, ale cieszę się, że Nina otwiera się na współprace lub te otwierają się na nią.