Medleyland.pl

Luty i marzec 2023 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Data wydania: 24.01.2023. Zamów tutaj.

Elmet. Fiona Mozley

Nie jest to nowość na rynku wydawniczym, a jedynie polskie tłumaczenie powieści, która została wydana w 2017 roku. Wówczas Fiona Mozley znalazła się na krótkiej liście nominowanych do prestiżowego Bookera. W kolejce już ustawiały się inne wyróżnienia i nominacje.

Wszystko za sprawą magicznej powieści Elmet, w której Mozley opowiada o rodzinie, zerwaniu z normami i życiu na własnych zasadach. Czy to dobry wybór? Czy nastoletni Daniel i jego siostra Cathy, po latach mieszkania pośród ludzi, odnajdą szczęście w magicznym lesie? I wreszcie, co dzieje się z ich ojcem, który nie zawsze jest obok? Akcja powieści toczy się w Yorkshire.

Daniel i Cathy spędzają całe dnie, swobodnie wędrując po lesie. Kiedyś chodzili do szkoły, opiekowała się nimi babcia Morley i żyli jak inne dzieci, ale od tego pamiętnego lata, kiedy Cathy skończyła piętnaście lat, a Daniel czternaście, mieszkają we trójkę w odosobnieniu, z dala od społeczeństwa i jego norm. Tata własnymi rękami wybudował ich dom, poluje w lesie i dba o zaopatrzenie. Ale czasem znika…

Równie bogata, dzika, mroczna i piękna, jak otoczenie samotnego domu w Yorkshire, Elmet to wspaniała opowieść o lojalności rodzinnej, porywający debiut o życiu na marginesie i sile przetrwania.

Opis wydawcy
Data wydania: 25.01.2023. Zamów tutaj.

Pan Wyrazisty. Olga Tokarczuk i Joanna Concejo

Olga Tokarczuk i Joanna Concejo znów połączyły siły. Tym razem tworząc krótką opowieść o naszych czasach. Pan Wyrazisty, jak sam tytuł sugeruje, to opowieść o osobie nie do zapomnienia, która stara się zrobić wszystko, aby rozpoznawalność nie przeminęła. Tytułowy bohater dochodzi jednak do ściany, uświadamia sobie, że młodość i uroda nie są wieczne, a najdroższe gadżety nie świadczą o wartości człowieka.

“Pan Wyrazisty” bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego.

Czy Pan Wyrazisty odzyska swój utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz? Czy ci, których spotka w mrocznych zakamarkach dzielnicy na przedmieściu pomogą mu znaleźć rozwiązanie? Czy świat będzie na powrót go podziwiał, a on sam będzie znowu dla siebie jedyny i wyjątkowy?

Opis Wydawcy

Jutro, jutro i znów jutro. Zevin Gabrielle

Data wydania: 28.03.2023. Zamów tutaj.

To najświeższa pozycja na tej krótkie liście, która ukaże się z końcem marca, a zarazem to jedna z najlepszych powieści 2022 roku. Trafiła na listę Time, The Guardian i Vogue. Zdobyła rewelacyjne recenzje i przeniosła miliony czytelników do świata Sam i Sadie. Młodych ludzi, którzy goniąc za karierą, samorealizacją i spełnieniem muszą nauczyć się, jak to wszystko połączyć z miłością i rodziną.

Być może brzmi to banalnie, i w gruncie rzeczy banalne jest, ale Jutro, jutro i znów jutro to lustro, w którym swoje odbicie znajdzie nie jeden z nas. Bo kto nigdy nie powiedział jutro, a później nie zamienił go na kolejne jutro?

W mroźny grudniowy dzień na pierwszym roku studiów na Harvardzie Sam Masur wysiada z wagonu metra i w tłumie czekających na peronie ludzi widzi Sadie Green. Wykrzykuje jej imię. Dziewczyna przez chwilę udaje, że nie słyszała wołania, lecz potem się odwraca i gra się rozpoczyna: legendarna współpraca, która przyniesie im sławę. Przyjaciele, będący od dzieciństwa w zażyłej relacji, pożyczają pieniądze na wspólny projekt, otrzymują wsparcie od znajomych i jeszcze przed ukończeniem college’u tworzą swój pierwszy superprzebój – grę Ichigo. Z dnia na dzień świat leży u ich stóp. Sam i Sadie są młodzi, genialni, bogaci i sławni. To jednak nie ochroni ich przed przerostem twórczych ambicji i uczuciowymi zawodami …

Opis wydawcy