Książkowe nowości na lato 2024

Medleyland.pl

Sheena Patel. Jestem fanką 

Data premiery: 15.05.2024. Zamów tutaj.

Pierwsze, co przykuwa uwagę to okładka – połączenie fioletu z niebieskim, oko na środku i litery jakby malowane grubym pędzlem. Trudno przejść obojętnie obok Jestem fanką Sheena Patel. Później zerknęłam na tył, recenzje The Guardian, Observera i doszłam do wniosku, że mogła ominąć mnie jedna z ciekawszych książek tej dekady.

Europę podbija w 2024 roku, pierwsze wydanie miało jednak miejsce już w 2022 roku. Zdecydowanie jedna z ciekawszych pozycji na tegoroczne wakacje.

Bezimienna narratorka powieści ma obsesję na punkcie żonatego mężczyzny, z którym sypia, oraz jednej z jego kochanek, która jest internetową influencerką. Przez pryzmat nierównej i pozbawionej wierności relacji, w której się znalazła, analizuje skomplikowane więzi międzyludzkie. Rozkłada na czynniki pierwsze uczucia i zachowania wszystkich osób zaangażowanych w ten układ i tworzy zaskakujące powiązania między walką o władzę w romantycznych związkach i we wszystkich innych powiązaniach międzyludzkich. Serwuje przy tym czytelnikom druzgocącą krytykę mediów społecznościowych, patriarchalnych heteronormatywnych związków oraz naszej kulturowej obsesji na punkcie statusu społecznego i finansowego, a także sposobu, w jaki ten status jest komunikowany innym członkom społeczeństwa.

Opis wydawcy

Anna Sakowicz. Moja matka pestka

Data premiery: 5.06.2024. Zamów tutaj.

Nim przejdziemy do tych lżejszych i bardziej wakacyjnych, przynajmniej pod względem scenerii, w jakich osadzono fabułę tytułów jeszcze chwila z książką, która może łamać serca. Anna Sakowicz wydaje w czerwcu powieść o oddaniu, pojednaniu i miłości do rodzica, z którym w dorosłym życiu nie do końca było głównej bohaterce po drodze.

Książka Moja matka pestka to opowieść o tym, że nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro. I nigdy nie wiadomo, jak zachowamy się, gdy życie zapuka do drzwi i każe zmienić wszystkie plany.

Natasza może powiedzieć, że ma dobre życie – jej kariera nabiera tempa, a związek wchodzi w etap stabilizacji. Właśnie wprowadzają się z narzeczonym do nowego mieszkania. Nie planują jednak ślubu, bo przecież, jak twierdzi Patryk, papiery nie są im do niczego potrzebne.

Jeden telefon zmienia wszystko. Natasza dowiaduje się, że od zaraz będzie musiała zająć się cierpiącą na alzheimera matką. Matką, od której uciekła, gdy miała 19 lat.

Opis wydawcy

Maciej Marcisz. Znaki zodiaku

Data premiery: 5.06.2024. Zamów tutaj.

Na półce książkowych tytułów, które kiedyś przeczytam cały czas czekają Taśmy rodzinne Macieja Marcisza, tymczasem on wydaje kolejną książkę. Tym razem zaprasza do słonecznej, gorącej, romantycznej i figlarnej Italii.

W powieści Znaki zodiaku Marcisz przedstawia grupę znajomych, którzy w trakcie wspólnych wakacji w Toskanii zaczynają zastanawiać się nad życiem, pragnieniami, miłością i redefiniować świat, który wydawał im się okiełznany i znany. Jak wiele mogą zmienić jedne, włoskie wakacje? Zdaje się, że mogą ukształtować człowieka, w pewnym sensie, od nowa.

Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej, gdzie spędzają wakacje. Upalna pogoda, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego – idealne warunki by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.

Opis wydawcy

Magda Tereszczuk. Błahostka

Data premiery: 19.06.2024. Zamów tutaj.

Na zakończenie wakacyjnych polecajek czytelniczych książka, której okładka wygląda jak wakacyjny obraz. Co kryje się wewnątrz Błahostki od Magdy Tereszczuk? Również zaproszenie do Włoch – okolic Neapolu i tajemnicza historia, które odżywa, gdy główna bohaterka powraca na wakacje w miejsce, które pamięta z dzieciństwa. Czy to, co w jej głowie jawi się błahostką rzeczywiście nią jest?

Nico, syn właścicieli domu, zjawia się którejś nocy bez zapowiedzi i oznajmia, że zostanie przez resztę wakacji. Kiedy widzieli się ostatni raz, on miał 9 lat, ona 21. Co właściwie łączy tych dwoje? Najwyżej kilka zamazanych wspomnień. Bo co taki chłopiec mógł zapamiętać? Z pewnością nic i nie ma co zaprzątać sobie nim głowy.

A jeśli jednak zobaczył wtedy coś, czego nie powinien? Jedno jest pewne: odkąd Nico stanął na progu, Klara nie potrafi wypędzić go ze swoich myśli.

Opis Wydawcy