Medleyland.pl

Monthly na listopad 2022

Z pewnym żalem zamykam listopad 2022. Był to dla mnie miesiąc kilku podróży, muzycznych spotkań z artystami, miesiąc odkrywania nowy, świetnych płyt oraz oglądania dobrych seriali. Nie powiedziałabym, że był to lekki i spokojny miesiąc, ale z pewnością inspirujący i dobry. Przyniósł kolejną w tym roku wizytę w Berlinie i pierwszą w życiu w Sztokholmie, a zarazem pierwszą po latach w Szwecji. To właśnie zdjęcie ze stolicy tego kraju zdobi nagłówek Monthly na listopad.

W tym tekście na szczególne miejsce zasługuje NEXT FEST Music Showcase & Conference, czyli wydarzenie, które między 20 a 22 kwietnia 2023 roku odbędzie się w Poznaniu, a organizowane jest przez Good Taste Production i Fundację Dwie Sztuki. Tym samym showcase dla młodych i zdolnych wraca do poznańskich klubów, a wiosną poznańskie ulice zazielenią się muzycznymi dźwiękami. Karnety są już w sprzedaży – tutaj. Zapraszam zupełnie bezinteresownie!

Lacey wraca do Flyleaf!

Ta wiadomość zasługuje na miano newsa miesiąca. Flyleaf wracają na scenę i w 2023 roku będą koncertować jako Flyleaf and Lacey Sturm. Kilka ładnych lat trzeba było czekać na powrót Lacey do macierzystej grupy, ale zdaje się, że na fali popularnej od kilku sezonów nostalgii, a może też po pandemicznej posusze, muzycy postanowili połączyć siły. Na razie niewiele wiadomo o tym powrocie, oprócz jednej potwierdzonej koncertowej daty – na maj. Zespół ćwiczy, próbuje, przypomina sobie swoje własne utwory. Czy będzie z tego płyta? Trudno powiedzieć, ale szczerze mówiąc bardziej ekscytują mnie ich wspólne koncerty i ich efekt. Na nowy materiał przyjdzie czas.

Spotify Wrapped tym razem blisko prawdy

Nie ukrywam, że Spotify Wrapped niezbyt często zgadza się z moimi faktycznymi ulubieńcami danego roku – nie raz przyłapałam Spotify na przypisywanie mi słuchania utworów, których nigdy nie odtworzyłam, ale w tym roku algorytmy zdają się mówić prawdę.

W Top 5 najpopularniejszych u mnie artystów znalazło się The Killers, z czym nie mogę się przecież nie zgodzić, zwłaszcza w obliczu lipcowego koncertu w Wiedniu. Wysoko jest też Madrugada, która wydała w 2022 roku nowy album – Chimes At Midnight recenzowałam tutaj – oraz Alice Merton, która odwołując swój koncert w Poznaniu złamała mi serduszko. Obecność Maggie Rogers również mnie nie dziwi i zakładam, że w 2023 roku widzimy się na żywo, a zamykający zestawienie Mrozu to z jednej strony dowód na to, że lubię album Złote Bloki, a z drugiej doskonałe podsumowanie mojego zawodowego roku.

P!nk zapowiada płytę. Premiera już w lutym!

Na luty 2023 roku P!nk zapowiedziała premierę swojej dziewiątej studyjnej płyty. Premierze albumu Trustfall będzie towarzyszyła trasa koncertowa, w tym koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie, o którym pisałam tutaj. Jestem zachwycona tytułem albumu, podskórnie czując, że P!nk znów pokusi się o typowe dla siebie ocenianie otaczającego ją świata i znów nie pozwoli sobie na słabe teksty. Zapowiadający album singiel Never Gonna Not Dance Again powoli wspina się po listach przebojów, a piosenkarka już nazywa Trustfall swoją ulubioną płytą.

Faktycznie, porównując czas jaki minął między Beautiful Trauma a Hurts 2B Human, teraz miała dużo czasu, żeby popracować nad kompozycjami. Ich pisanie połączyło się ze śmiercią ojca oraz ciężkim przechorowaniem COVIDu (zachorował również jej syn).

Płyta ukaże się 17 lutego, czyli tydzień po premierze This is Why Paramore i dwa tygodnie po premierze Higher Than Heaven Ellie Goulding. Luty zapowiada się smakowicie!

HBO potwierdza drugi sezon serialu Odwilż, a Canal+ podaję datę premiery Kruk. Jak tu ciemno

Z pewnym zdziwieniem przyjęłam informację, że HBO Max rozpoczęło prace nad drugim sezonem serialu Odwilż. Zdziwiłam się, bo szeroko mówiono o tym, że stacja ogranicza liczbę swoich oryginalnych produkcji, ale sam serial był na tyle dobry, żeby z zainteresowaniem wypatrywać drugiego sezonu. W tekście 7 powodów by oglądać… Odwilż HBO Max pisałam, że to jedna z tych nielicznych polskich produkcji, które pokazują, że wiedzą, jak nagrywać sceny w mieście. Tutaj można przeczytać, jak doszło do tego, że Odwilż doczeka się drugiego sezonu.

Tymczasem już 9 grudnia na antenie Canal+ online odbędzie się premiera pierwszego odcinka trzeciego sezonu serialu Kruk. Jak tu ciemno. Po zaskakującym zakończeniu drugiego, w którym nawiasem mówiąc zginęła postać, którą grała Katarzyna Wajda, odtwórczyni głównej roli w serialu Odwilż, wiem, że seria z Krukiem może mnie zaskoczyć. O poprzednim sezonie pisałam tutaj.

Metallica is back!

Dla pisania o takich powrotach powstało Monthly. Metallica ogłosiła premierę nowej płyty, podwójne koncerty w wielu miastach na świecie, a zrobiła to publikując nowy singiel. Utwór Lux Aeterna to zapowiedź albumu 72 Seasons, który ukaże się 14 kwietnia. Na albumie znajdzie się 12 utworów, które złożyły się na ponad 77 minut muzyki. Premierę płyty wspiera to, co Metallika robi najlepiej – trasa koncertowa. Zespół będzie grał po dwa koncerty w każdym z ogłoszonych miast, ale już teraz zapowiedział, że nie będą to dwa powtarzalne wydarzenia z identyczną setlistą i supportami.

Trasa rozpocznie się 27 kwietnia koncertem w Amsterdamie. Do Polski grupa zawita dopiero w lipcu 2024 roku i zagra na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pełną listę koncertów można znaleźć tutaj. Tutaj natomiast przeczytać więcej o płycie.

Furia 2 z polskimi akcentami. Polecam ten serial!

Z początkiem listopada pojawiły się w sieci zdjęcia z planu drugiego sezonu norweskiego serialu Furia, w którym zagra Borys Szyc i Grzegorz Damięcki. To produkcja Viaplay, opowiadająca o policjancie Asgeirze i tajnej agentce Ragnie, którzy walczą z grupą niebezpiecznych prawicowych ekstremistów próbując zapobiec atakom terrorystycznym i dezinformacji. Ragna działa pod przykrywką, przenikając do norweskiej komórki, zaś Asgeir próbując uporać się z przeszłością, działa w porozumieniu z rządami. Zainteresował mnie ten serial ze względu na główny wątek, obejrzałam w jeden weekend i teraz wiem, że nie pominę drugiego sezonu.

Cytując fragment publikacji portalu Wirtualne Media: Kolejna część historii rozgrywa się dwa lata później. Asgeir i Ragna starają się pogodzić życie rodzinne z tajną pracą wywiadowczą, podczas gdy ekstremiści planują kolejne ataki terrorystyczne w samym sercu Europy. Więcej o serialu i roli Szyca można przeczytać tutaj.

KONCERTOWY LISTOPAD, CZYLI TROCHĘ TU, TROCHĘ TAM

Listopad był moim najintensywniejszym miesiącem koncertowym w tym roku. Nie liczę oczywiście zawodowych zobowiązań, skupiam się na tych prywatnych muzycznych doświadczeniach. Zaczęło się koncertem The Pretty Reckless w Berlinie, chwilę później byłam na koncercie Natalii Szroeder, po tygodniu poleciałam do Sztokholmu posłuchać na żywo Niny Nesbitt, a ostatni dzień miesiąca przyniósł koncert Dawida Podsiadło. Relacja z tego ostatniego opublikuję na dniach.

TEGO SŁUCHAŁAM W LISTOPADZIE

W listopadzie odkryłam First Aid Kit, których najnowszą płytę recenzowałam tutaj. Bezsprzecznie okazały się moim muzycznym numerem jeden, idealnie pasowały też do mojej wycieczki do Sztokholmu, gdzie nawiasem mówiąc, reklama ich wiosennych koncertów atakuje z każdej ulicy. Naturalnie nie mogło zabraknąć Niny Nesbitt, Dermota Kennedy, Piotra Zioły i Fyleaf, do których muzyki wróciłam dowiadując się, że w 2023 roku znów będą działać z Lacey Sturm. Te 8 albumów to oczywiście zaledwie wierzchołek listy płyt, jakich słuchałam w minionym miesiącu.

TE SERIALE OGLĄDAŁAM W LISTOPADZIE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE TEKSTY NA BLOGU W LISTOPADZIE 2022