Materiały prasowe

Muzyczne szorty #76: Beach Bunny feat. Tegan and Sara, VUKOVI, girl in red

Po Muzycznych szortach #75 wypełnionych nowościami od artystów doskonale znanych mi i doskonale znanych listom przebojów powstały Muzyczne szorty #76 skupione wokół artystów młodszych, świeższych i zupełnie przypadkowo takich, dla których rok 2020 miał być przełomowy. Nie udało się z wiadomego powodu, ale żadnego z bohaterów tego tekstu nie zniechęciło to do dalszej pracy. Kto jest bohaterem?

Bajkowe Beach Bunny wskrzeszające wydany w ubiegłym roku utwór Cloud 9, stylowe i niepowtarzalne VUKOVI oraz jedna z aktualnie najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, girl in red, która z łatwością wyprzedaje koncerty i niebawem wydaje debiutancki album.

Beach Bunny – Cloud 9 (feat. Tegan and Sara)

Cukierkowy, wizerunkowo pastelowy i infantylny Beach Bunny doskonale wpisuje się w uczucia, emocje i estetykę młodego pokolenia. Ich muzyka to połączenie popu z indie, a brzmienie gitar można podpiąć pod punk. Uwielbiają energiczne gitary i melodyjność, mają niebywałą zdolność pisania tekstów obrazujących współczesne nastroje i oczekiwania. Grupa szerzej zaistniała w ubiegłym roku, wydając album Honeymoon, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i pewnie zostałby bardziej dostrzeżony, gdyby plany koncertowe nie posypały się jak domek z kart, ze wszystkim nam znanego powodu. Jednym z utworów na albumie Honeymoon jest piosenka Cloud 9, którą kilka dni temu wydano w nowej wersji, z gościnnym udziałem Tegan and Sara. Muzycznie to jeden z tych słodkich utworów, które chętnie usłyszelibyśmy w serialach i filmach dla nastolatek kilka dekad temu, ale słuchając tekstu przenosimy się we współczesność – when he loves me / when she loves me / when they love me.

Beach Bunny ogłosili nowe daty przełożonych koncertów w Europie. Grupa planuje zagrać w naszej części świata w lutym 2022 roku, występując w Anglii, Niemczech, Szwecji czy Belgi. Daty koncertów można sprawdzić tutaj.

VUKOVI – Kill it

O grupie VUKOVI miało być głośno na Medleyland w 2020 roku, kiedy to zespół wydał drugi studyjny album Fall Better i planował majową trasę koncertową promującą album. Mieliśmy na nią jechać, spotkać się i pogadać z zespołem o muzyce. Wtedy nie wyszło i nie wiadomo, kiedy wyjdzie, ale od tamtej pory nieco się u nich zmieniło. Przede wszystkim wrócili do współpracy z LAB Records, co już zaowocowało dwoma premierowymi utworami. Drugi, Kill It ukazał się w tym tygodniu i potwierdza, że VUKOVI zamierzają trzymać się swojego wystrzałowego stylu.

girl in red – you stupid bitch

Widziałam, że prędzej czy później Marie będzie bohaterką któryś Muzycznych szortów, bo trudno nie dostrzegać jej obecności na rynku muzycznym. Młoda Norweżka jest o krok – dwa tygodnie – od wydania debiutanckiej studyjnej płyty If I Could Make It Go Quiet, która miała ukazać się wcześniej, ale z oczywistych powodów się to nie udało. Nad wydawnictwem girl in red pracowała sama, z małą pomocą Finneasa O’Connella, który pomógł przy singlu Serotonin i niejako przyczynił się do nieco większego zwrócenia uwagi na girl in red przez niektóre media muzyczne. Zapowiadając album If I Could Make It Go Quiet girl in red wypuściła singiel you stupid bitch, który jest dobrą charakterystyką tego, co mnie urzeka w tej artystce – pewna bezkompromisowość.

Girl in red ma w sobie delikatną bezczelność, która pozwala jej na wizerunek mówiący: robię to jak chcę, tak jak mi się podoba i albo to kupujecie, albo sorry. Słychać to w wielu jej tekstach. Zarazem muzycznie dużo w niej tajemnicy, nostalgii, snucia opowieści i dziewczęcości. O girl in red powinno być głośno jeszcze przez kilka sezonów.

Polskim dystrybutorem If I Could Make It Go Quiet jest Mystic Production. Premiera 30 kwietnia. Na wiosnę przyszłego roku zaplanowano dwumiesięczną, europejską trasę koncertową Marie. 18 maja ma odbyć się koncert w Palladium. Więcej o trasie można przeczytać tutaj.