medleyland.pl

Monthly na wrzesień 2020

Jesień! Ta pora roku kojarzy mi się z zapachem świec, trasami koncertowymi i premierami. O zapach świec już zadbałam kupując cztery wielkie, które posłużą mi pewnie jeszcze w przyszłym roku. O trasach koncertowych nie chcę nawet myśleć. Postanowiłam podejść do sprawy dokładnie tak samo, jak zrobiłam w lecie – zobaczymy, co przyniesie przyszłość i czy uda się wybrać na jakikolwiek koncert. Prawda jest bowiem taka, że o ile nie było dla mnie problemem pójście na koncert organizowany w plenerze, o tyle nie wyobrażam sobie zamknięcia się w jednym obiekcie z grupą kilkuset czy kilku tysięcy ludzi. A jeśli chodzi o premiery to Monthly na wrzesień przepełnione jest informacjami o serialach.

Co prawda nie wszystkie będzie nam dane obejrzeć jeszcze tej jesieni, ale nie da się ukryć, że jesień serialami stoi. Jest to miłą odmianą po wiośnie i lecie, które nie obfitowały w serialowe premiery. Do zestawu dorzuciłam jeszcze kilka nowości muzycznych, w tym ciekawy dokument, który już niebawem będzie można oglądać czy literacki debiut pewnej młodej polskiej wokalistki. A nagłówek tekstu zdobi zdjęcie z mojej kilkudniowej wizyty nad polskim morzem.

Koprodukcja TVP i Netflixa z Dorocińskim

Gdy swego czasu gruchnęła wieść, że TVP zamierza nawiązać współpracę z Netflixem większość znanych mi obserwatorów polskiego rynku seriali i filmów nie do końca wiedziała, jak na to zareagować. Czy skrytykować, w myśl zasady, że stację publiczną krytykuje się już dla zasady? Czy wyrazić zainteresowanie i zacząć rozwodzić się nad możliwością poprawy kondycji polskich produkcji? Bezsprzecznie koprodukcje TVP i Netflix nie przejdą niezauważone, jak dzieje się z większością seriali produkowanych i emitowanych przez publicznego nadawcę – niektóre pomijane są niesłusznie, inne naprawdę nie zasługują na szerszy komentarz.

Wiadomo już, że rozpoczęły się zdjęcia do serialu Erynie, który Netflix koprodukuje właśnie z Telewizją Polską. W roli głównej będzie można oglądać Marcina Dorocińskiego. Serial najpierw trafi do oferty Netflixa, później do serwisu VOD TVP, a na końcu na antenę nadawcy publicznego. Będzie więc wiele okazji, żeby obejrzeć serial – najpierw za pieniądze, później za darmo.

O czym będzie? O śledztwie Edwarda Popielskiego, bohatera powieści Erynie Marka Krajewskiego, który bada sprawę morderstwa chłopca. Akcja rozgrywa się we Lwowie w latach 1937-1939 oraz we Wrocławiu w roku 1946. Serial będzie miał 12 odcinków, reżyserią zajmuje się Borys Lankosz, a scenariusz to wspólne dzieło Igora Brejdyganta, Borysa Lankosza, Magdaleny Lankosz i Władysława Pasikowskiego. Śmietanka jest!

W tym miesiącu do oferty Netflixa trafił m.in. serial Wojenne dziewczyny, emitowana na TVP1 historia trzech przyjaciółek, które wspólnie próbują przetrwać II wojnę światową sprzeciwiając się okupantom i pomagając potrzebującym.

Melodia mgieł dziennych, czyli Marta Bijan debiutuje powieścią

Pamiętacie Martę Bijan? Finalistkę jednej z edycji programu X Factor, która w 2018 roku wydała debiutancki album Melancholia? 14 października na półki księgarni, salonów prasowych i pewnie też Poczty Polskiej trafi jej debiutancka… powieść zatytułowana Melodia mgieł dziennych. Muzycznie o Marcie zrobiło się w ostatnich miesiącach cicho, ale niedawno wróciła z nowym utworem zatytułowanym lato smakuje, skończyła też Warszawską Szkołę Filmową i wyreżyserowała krótkometrażowy film.

Powieść Melodia mgieł dziennych to zamknięta w 176 stronach mroczna historia menadżerki najpopularniejszej wokalistki w kraju. Es ma bolesne wspomnienia, a Melodia błyskawicznie stała się muzyczną ikoną. Ich spotkanie jest pozornie niewinne i nie zapowiada zdarzeń, które na zawsze zmieniają ich życie. Nie wiem jak Was, ale mnie na razie bardziej ciekawi warsztat Marty niż intryguje historia.

Przerwane zdjęcia do Batmana

W Monthly na sierpień rozpisywałam się na temat powrotów na plany filmowe, w tym o powrocie na plan nowego filmu o Batmanie. Snułam marzenia i kinowych premierach…. Nie minął nawet tydzień od mojej publikacji, a amerykańskie media poinformowały, że u Roberta Pattinsona, tytułowego Batmana zdiagnozowano koronawirusa. Prace na planie przerwano, a fani wyrażali szczerą nadzieję, że Robert szybko zwalczy wirusa, bo jest młody i silny. Pod koniec września w sieci pojawiły się zdjęcia aktora na spacerze, więc wszyscy odetchnęli z ulgą. Nie oznacza to jednak, że prace na planie zostały wznowione. Oznacza za to, że prace po raz kolejny przesunęły się w czasie. Ach…

Koniec The Walking Dead blisko, ale to wciąż odległa przyszłość

AMC poinformowało, że 11 sezon The Walking Dead będzie ostatnim! Ale spokojnie, zanim go wyemitują możemy zdążyć zamarzyć, żeby naprawdę skończyli ten serial. Aby historia-pierwowzór serialowego imperium nie zakończyła się zbyt szybko ostatni sezon będzie miał 24 odcinki i będzie emitowany w dwóch turach – pierwsza dwunastka w 2021, druga w 2022. W przyszłym miesiącu wyemitowane zostanie zakończenie 10 sezonu, którego emisję przerwano z powodu pandemii.

https://www.youtube.com/watch?v=xIF1BtmZbNY&ab_channel=WeGotThisCovered

Nie kończą się natomiast seriale inspirowane The Walking Dead. W październiku wraca Fear the Walking Dead, które nadal trzyma poziom i podoba mi się bardziej niż The Walking Dead – miałam przyjemność obejrzeć pierwszy odcinek i jestem bardzo pozytywnie nastawiona na cały sezon. Ponadto, AMC poinformowało, że w przygotowaniu są kolejne dwa nowe spin-offy, m.in. opowiadający historie z perspektywy Deryla i Carol. Zanim jednak zaczną się nad nimi prace na antenę trafi The Walking Dead: World Beyond, najnowszy spin-off, który pokazuje grupę nastolatków, tzw. pierwszą generację dorastającą w czasach po apokalipsie. W jednej z głównych ról zagra Nico Tortorella, aktor znany m.in. z serialu Younger.

Diuna z oficjalnym zwiastunem. Chcę do kina!

Zawsze bardziej od premier filmów wyczekuję premier seriali, ale na Diunę do kina pójdę, gdy tylko będzie to możliwe. Powodów jest kilka, a najważniejszym wcale nie jest Timothée Chalamet, który gra Paul Atryda. Ten film będzie albo wielkim sukcesem, albo wielkim rozczarowaniem, a właśnie takie filmy ogląda się w kinie z największymi emocjami. Denis Villeneuve to reżyser-gwarant dobrego kina.

Nie jestem fanką produkcji opowiadających o przyszłości, więc ten film zupełnie nie powinien mnie zainteresować, bo tytułowa Diuna to pustynna planeta Arrakis, na której wydobywa się substancja pozwalająca na podróże, przedłużenie życia i zerkanie w przyszłość. Tymczasem ilekroć widzę zdjęcia z planu albo oglądam zapowiedź myślę: kurde, chcę to zobaczyć na wielkim ekranie!

PS W tym miesiącu poszłam, pierwszy raz od lutego (!), do kina. Obejrzałam film 25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy, a wrażeniami podzieliłam się tu.

Żulczyk, Szyc, Borcuch pracują nad serialem HBO a Canal+ kręci Kruka 2

Wracając do tematu serialowych nowości, a jednocześnie pozostając w temacie przyszłości, we wrześniu HBO Polska poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowym serialem. Jak wiecie jestem fanką seriali HBO, więc nie mogłam przemilczeć w Monthly wieści, że Borys Szyc dostał kolejną rolę w polskiej produkcji! W serialu Warszawianka w reżyserii Borcucha na podstawie scenariusza Żulczyka będzie miał lekki zarost, bujną jak na siebie czuprynę i wąs, a to wszystko razem sprawia, że na zdjęciu z planu przypomina Wojtka Mecwaldowskiego. Więcej o serialu można przeczytać tutaj, zaś tu dowiecie się, że powstanie drugi sezon Kruk. Szepty słychać po zmroku od Canal+.

Pisząc krótką recenzję pierwszego sezonu raczej chwaliłam, pisałam, że podobał mi się klimat, wizje głównego bohatera. Pomieszanie tego, co prawdziwe, z tym co urojone. Działanie napędzane zdarzeniami z przeszłości, mroczne sekrety mieszkańców. Przed drugim moją największą obawą jest scenariusz – w pierwszym sezonie bardzo szybko wyłapałam o co chodzi. Oprócz tego boję się, że po Królu poczujemy przesyt Michałem Żurawskim, który w obu produkcjach gra główne role. Pamiętacie, był czas, w którym polski widz miał dość Macieja Stuhra, bo grał wszędzie…

Song Exploder doczekało się serialu!

Znacie podcast Song Exploder, w którym artyści rozkładają swoje kompozycje na czynniki pierwsze i tłumaczą, jak powstawały ich utwory? Jeśli nie, a interesują Was takie tajniki, koniecznie dodajcie go do swojej listy na Spotify. W każdym z około pół godzinnych podcastów mniej i bardziej znani twórcy odsłaniają swój warsztat. Dzięki temu, że robią to nie tylko nazwiska z pierwszych miejsc list przebojów to wielka kopalnia interesujących artystów, których można poznać od drugiej strony, tzn. dowiedzieć się, jak tworzą a później posłuchać efektu końcowego.

Już za dwa dni w ofercie Netflixa znajdzie się seria dokumentów inspirowanych podcastami. W pierwszym sezonie o swoich przebojach będą opowiadać popularni artyści, m.in. R.E.M i Alicia Keys. Polecam w ciemno!

Kogo słuchałam we wrześniu?

Będąc w tematach muzycznych muszę wspomnieć o płytach, jakich słuchałam w mijającym miesiącu. Moją playlistę zdominował nowy album Krzysztofa Zalewskiego, płyta Zabawa, której recenzja pojawi się na blogu w październiku. Wróciłam także do słuchania najnowszej płyty Kasi Lins, albumu Moja wina, słuchałam Smile Katy Perry i koncertowych albumów Halsey, Metalliki i Madrugady. Top 8 prezentuje się tak, a łącznie sięgnęłam po utwory wydane na 150 albumach.

Na jakie seriale czekam w październiku? Na czyje płyty?

  • The Walking Dead – 4 października
  • The Walking Dead: World Beyond – 4 października
  • To the Lake – 7 października – Netflix
  • Fear The Walking Dead – 11 października
  • The Queen’s Gambit – 23 października – Netflix
  • Od nowa (The Undoing) – 26 października – HBO Go
  • Luxtorpeda – Anno Domini MMXX – 1 października
  • Linkin Park – Hybryd Theory: 20th Anniversary Edition – 9 października
  • Katie Melua – Album No. 8 – 16 października
  • Sasha Sloan – Only Child – 16 października
  • Amy Macdonald – The Human Demands – 30 października
  • Sam Smith – Love Goes – 30 października

Najpopularniejsze publikacje na blogu we wrześniu