Jesień w polskiej telewizji – ramówka seriali na 2016

Lubisz seriale więc musisz lubić jesień. Liście spadają z drzew, na dworze szaro, chłodno i ponuro, a w telewizji odbywają się premiery najciekawszych seriali w roku. Tradycja zostawiania tego, co dobre na jesień jest wiernie pielęgnowana od lat. W tym sezonie w polskiej telewizji czeka nas pięć serialowych premier. I tylko jedną można nazwać propozycją dla osób lubiących niestresujące produkcje.

Z przykrością dowiedziałam się, że nie ustaje moda na seriale paradokumentalne. Już wcześniej odnosiłam wrażenie, że produkcji “z życia wziętych” jest za dużo, ale tej jesieni ich liczba ma jeszcze niebezpiecznie wzrosnąć. Na pocieszenie pozostają pełnowymiarowe seriale, z prawdziwymi aktorami. W niektórych przypadkach aktorami naprawdę dobrymi.

Komisja Morderstw

Powodem numer jeden, dla którego warto rozważyć spędzenie dzisiejszego wieczora z TVP 1 jest powrót Pawła Małaszyńskiego na mały ekran. Aktor wcieli się w postać doktora, ale serial jest kryminałem, więc raczej szansa na rolę przystojnego chirurga jest tutaj znikoma.

Zdjęcia do 12-odcinkowego serialu realizowano na Dolnym Śląsku. Założenie było takie, że w każdym odcinku będziemy odkrywali zagadki związane z historią właśnie tego rejonu Polski – pojawi się wątek Ziem Odzyskanych, żołnierzy Niezłomnych albo szeroko rozumiane wątki II Wojny Światowej. Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski.

Obok Małaszyńskiego zagra Małgorzata Buczkowska i Krzysztof Pieczyński. Premiera pierwszego odcinka już dziś o godzinie 21:25 na TVP 1.

Artyści

Najlepszy serial TVP od lat? Wskazuje na to dobór aktorów, pomysł na scenariusz i duża dawka satyry, którą do niego włożono. Mamy tutaj do czynienia z serialem z kategorii tych ambitnych, gdzie od widza wymaga się skupienia, analizowania i podążania za bohaterem.

Akcja toczy się w fikcyjnym Teatrze Popularnym, którego wieloletni dyrektor popełnia samobójstwo. Jego miejsce zajmuje młody, ambitny reżyser z prowincji, którego gra Marcin Czarnik. Obok niego zagra m.in. Dorota Segda i Tomasz Karolak, którzy pokażą nam środowisko aktorów teatralnych, tak różne od naszego wyobrażenia.

Reżyserką jest Monika Strzępka. Premierę pierwszego odcinka zapowiedziano na piątek, 2 września o godzinie 22:00. Serial, choć zapowiada się na ambitny, ma raczej nikłą szansę na drugi sezon, bo jego tematyka nie spodobała się Prezesowi stacji…

Na noże

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Kolejny sezon serialowy bez kryminalnej propozycji od TVNu staje się faktem. Na pocieszenie serwują smacznie zapowiadający się serial Na noże opowiadający o perypetiach kucharzy. Jestem pewna, że będzie to bardzo ładna produkcja, z ładnymi zdjęciami i ładnymi lokacjami. Będzie też pobudzała apetyt, więc bez jakiejś solidnej przekąski lepiej w ogóle nie zasiadać przed telewizorem.

W obsadzie Weronika Książkiewicz, Wojciech Zieliński i Piotr Stramowski. Nie zabraknie też Piotra Głowackiego, który podobnie, jak Paweł Domagała – wyskakuje już z lodówki każdego serialu. Plusem produkcji jest autorski scenariusz, którego nie doczekały się ostatnie, już zdjęte z anteny, propozycje TVNu.

Belfer

Canal+ wrócił do kręcenia autorskich kryminałów i mają szansę odnieść sukces. Tej jesieni stacja prezentuje serial kryminalny Belfer w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Premierę pierwszego odcinka zaplanowano na 2 października.

O serialu pisałam już w sierpniu ubiegłego roku. Teraz mogę jedynie powtórzyć, że w obsadzie znajdzie się śmietanka polskich czarnych, aktorskich charakterów – Magdalena Cielecka, Piotr Głowacki, Krzysztof Pieczyński i Łukasz Simlat, a w roli głównej pojawi się Maciej Stuhr. Takie nazwiska z automatu zachęcają do obejrzenia i podnoszą poprzeczkę bardzo wysoko. Dają też nadzieję, że scenariusz jest dobry, bo przecież tacy aktorzy nie chcieliby zagrać w kiepskiej produkcji…

Śmierć młodej dziewczyny wstrząsa lokalną społecznością. W tym samym czasie w Dobrowicach zjawia się Paweł Zalewski. Kim jest? Dlaczego nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły podejmuje pracę na prowincji? Paweł rozpoczyna własne śledztwo. W obliczu zbrodni nie ma miejsca na półprawdy. Jednak, chociaż wszyscy się tu znają i wiedzą o sobie.

Pakt 2

Obok serialu Belfer jest to moja druga bardzo duża serialowa nadzieja tej jesieni. Tym razem HBO zdecydowało się pociągnąć serial opierając go na autorskim scenariuszu. Pomysł albo okaże się trafiony, albo kompletnie nie wypali. Jest ryzyko, jest zabawa. Twórcami scenariusza do drugiej części są Marcin Kubawski, Jarosław Kamiński, Andrzej Gołda i Maciej Kubicki. Premierę zaplanowano na listopad.

W obsadzie ponownie Marcin Dorociński, ale dla odmiany będzie też Magdalena Popławska i Zbigniew Zamachowski. O fabule wiadomo na razie dokładnie tyle, ile pokazuje zapowiedź oraz to, że akcja toczy się w Warszawie i na Śląsku. Piotr znów będzie prowadził dziennikarskie śledztwo, ponownie zetknie się z majestatycznym mechanizmem władzy i po raz kolejny wpakuje się w kłopoty.

 A Ty? Jaki serial proponujesz?