Wrzesień 2022 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Data wydania: 7.09.2022. Zamów tutaj.

Bonnie Garmus. Lekcje chemii.

Zainteresowałam się tą pozycją z dwóch powodów – to debiutancka powieść, która znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Takie wyróżnienie zobowiązuje, a przynajmniej zachęca, do przyjrzenia się bliżej tematyce. Szybko okazuje się, że mamy do czynienia z chemiczką pracującą w latach 50., w stereotypowym męskim środowisku. Elizabeth Zott, bo tak nazywa się główna bohaterka, zaczyna w pewnym momencie życia prowadzić jeden z telewizyjnych programów, który tylko pozornie zdaje się być show o gotowaniu.

Dla Zott, zwolenniczki równouprawnienia, to wyśmienita okazja, aby pokazywać kobietom, że można nie żyć w cieniu mężczyzny. Apple już kupiło prawa do ekranizacji, a w głównej roli obsadzono Brie Larson.

Śmieszne do rozpuku, przenikliwie trafne i wzbogacone gwiazdorską obsadą postaci drugoplanowych, “Lekcje chemii” są równie oryginalne i dynamiczne jak ich protagonistka

Opis wydawcy

David Foster Wallace. Niewyczerpany żart.

Data wydania: 28.09.2022. Zamów tutaj.

David Foster Wallace to ważna postać amerykańskiej literatury. Pisał powieści, publikował krótkie formy w rozmaitych tytułach prasowych (m.in. Harper’s Magazine i New York Times). We wrześniu 2008 roku przegrał walkę z depresją i popełnił samobójstwo, zostawiając nieopublikowane teksty. W tym miesiącu nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się Infinite Jest w przekładzie Jolanty Kozak pod tytułem Niewyczerpany żart.

To książka z 1996 roku, ponad 100 stron nazywane jedną z pozycji obowiązkowych dla miłośników współczesnej literatury. Przez TIME nazwana jedną ze 100 najważniejszych anglojęzycznych powieści wydanych w latach 1923-2005. O czym jest ta historia? Ponad 1000 stron trudno streścić w pięciu zdaniach, zwłaszcza w przypadku Wallace’a, ale spróbujmy.

Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.

Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako “Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.

Opis wydawcy