Materiały prasowe

Muzyczne szorty #78: Noel Gallagher’s High Flying Birds, twenty one pilots oraz Violet Grohl & Dave Grohl

Delikatnie naciągane wyszły Muzyczne szorty #78, bo jeden z utworów ukazał się w przedostatni piątek kwietnia, ale Muzyczne szorty #77 były zbyt długie, żeby się w nich zmieścił. Już teraz wiem, że Muzyczne szorty #79 zapowiadają się na bardzo obszerne, więc nie ma możliwości, żeby dorzucać do nich zaległy utwór. Poświęciłam więc kilka chwil, żeby pochylić się nad nowościami od Noel Gallagher’s High Flying Birds, twenty one pilots oraz rodzinnego duetu Violet Grohl i Dave’a Grohla.

Noel Gallagher’s High Flying Birds – We’re On Our Way Now

Nie jestem fanką albumów z największymi przebojami, ale gdy przeczytałam o takim pomyśle w wydaniu Noel Gallagher’s High Flying Birds moją pierwszą myślą wcale nie było pytanie, po co to robią a jak to możliwe, że Noel Gallagher’s High Flying Birds ma wystarczająco materiału na taką formę podsumowania działalności?! Wciąż nie do końca to rozumiem, bo formalnie grupa ma na koncie trzy albumy, ale na brak rozpoznawalnych utworów narzekać nie mogą i to jest chyba wystarczający powód, żeby wydać Back The Way We Came: Vol 1 (2011-2021).

Album ukaże się 11 czerwca i trafi na niego 18 utworów, pośród nich dwie nowości, w tym wydany kilka dni temu utwór We’re On Our Way Now. Wydawnictwo będzie można kupić w wersji z dodatkowym krążkiem lub na płytach winylowych, uzupełnione o wersje akustyczne i remiksy. W ten sposób Noel Gallagher’s High Flying Birds świętują 10-lecie. Wolałabym nowy album, ale po We’re On Our Way Now słychać, że Noel chyba nie ma jeszcze ochoty na taką premierę. A szkoda, bo bracia Gallagher solo dostarczają dobrych, rockowych utworów.

twenty one pilots – Choker

Zastanawiałam się, czy poruszać temat drugiej zapowiedzi Scaled and Icy Twenty One Pilots, bo premiera płyty już 21 maja, ale nie mogłam sobie odmówić przyjemności. Grupa wypuściła właśnie Choker, kompozycje pokazującą nieco inne oblicze nowego albumu. W dodatku opatrzoną, jak na Twenty One Pilots przystało, doskonałym teledyskiem. W przypadku tej grupy trudno mówić o słabych utworach, trudno też oceniać płytę po zaledwie dwóch singlach, ale trudno również pozbyć się wrażenia, że Scaled and Icy zapowiada się solidnie, a muzycy nie chcą popaść w rutynę i odcinanie kuponów nie leży w ich naturze. Byle do 21 maja! Album można zamówić tu. Korzystając z okazji przypominam relację z łódzkiego koncertu.

Violet Grohl & Dave Grohl – Nausea

Na deser zostawiłam kilka słów o wspólnej piosnce Dave’a Grohla z piętnastoletnią córkę Violet, który promuje interesujący dokument What Drives Us, od 30 kwietnia dostępny na Amazon Prime. Istnieje w Stanach kilka córek znanych rockowych osobowości, które chętnie występują u boku ojców, a zarazem nigdy nie wychodzi z tego nachalna próba promocji ich samych. Violet Grohl nagrała z Davem utwór Nausea, cover będący hołdem dla muzycznego dziedzictwa X i Bonebrake. Wykonanie doczekał się też wersji live w jednym z amerykańskich programów telewizyjnych, a wszystko w ramach promocji nowego dokumentu przygotowanego przez muzyka.

Dave bardzo lubi tworzenie dokumentalnych opowieści o muzyce, opowiadanie o muzycznym dziedzictwie Stanów Zjednoczonych, co pokazał to na Sonic Highways. W What Drives Us opowiada o koncertowych podróżach vanem, początkach wielkich i znaczących zespołów, które właśnie w ten sposób – w większości – przecierały szlaki. W dokumencie wypowiadają się m.in. muzycy takich zespołów, jak U2, Metallica, Red Hot Chili Peppers i Foo Fighters. Z pewnością warto obejrzeć. Więcej o dokumencie można poczytać tu.